| General Properties | |
| Multi-Flow Air Tower | Yes |
| Number of Shelves - Refrigerator | 4 |
| Number of shelves - Freezer | 2 |
| Adjustable Shelves - Refrigerator | 3 |
| Adjustable Shelves - Freezer | Yes |
| Number of Door Bins - Refrigerator | 2 |
| Number of Door Bins - Freezer | 4 |
| Adjustable Door Bins - Refrigerator | No |
| Adjustable Door Bins - Freezer | No |
| Tilt-Out Door Bins - Refrigerator | Yes |
| Tilt-Out Door Bins - Freezer | Yes |
| Gallon Storage Bins | 4 |
| Temperature Controlled Drawer | Yes |
| Humidity Control Drawer | Yes |
| Door Open Indicator | Yes |
| Door hinge | left and right |
| Reversible Door Hinge | No |
| Water Filter Replacement Indicator | Yes |
| Ice Maker | Yes |
| Dispenser Child Lock | No |
| Carbon Air Filter | No |
| SUPERCOOL | Yes |
| SUPERFREEZE | Yes |
| Efficiency | |
| Energy Star® qualified | Yes |
| Energy consumption (kWh/yr) | 539.10 kWh |
| Capacity | |
| Total unit gross capacity (cu. ft.) - AHAM | 22 Cu Ft |
| Refrigerator Gross capacity (cu. ft.) | 13 Cu Ft |
| Freezer Gross capacity (cu ft) | 8 Cu Ft |
| Certifications | |
| Approval certificates | NOM, UL |
| Installation Requirements | |
| Watts (W) | 300 W |
| Current (A) | 10 A |
| Volts (V) | 115 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Dimensions & Weight | |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | 69" x 36" x 24" |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 72.63 x 38.58 x 32.95 |
| Power cord length (in) | 87" |
| Height (in) | 69'' |
| Appliance Width (in) | 36'' |
| Depth (in) | 30'' |
| Net weight (lbs) | 359 lbs |
| Gross weight (lbs) | 375 lbs |
EasyLift shelves and door bins help make food storage and access a snap, with flexible adjustments that allow you to easily modify the space inside your refrigerator. But convenience is just one of the reasons their refrigerators are as cool and fresh as the food that’s put in them. Style is another. Their counter-depth line offers energy-efficient technology with the stylish appearance of a built-in look, making Bosch refrigerators easy on the eyes – and the electricity bill.
Image Features

Close the door on warm air.
Opening the fridge allows warm air to enter, which can spoil the food inside. Activating the SuperCool function rapidly drops the temperature of the fridge to insulate the food inside. It also makes sure that the new purchases will be cooled more quickly. The temperature is lowered by pushing a button (36 (degree)F at the lowest). To prevent unnecessary power consumption, the function automatically switches off after approximately six hours. Supercool keeps your old and new food fresh through clever anticipation.

MultiAirFlow
MultiAirFlow evenly circulates cool, fresh air to maintain consistent temperatures throughout the entire fridge cavity, from the door bins to back corners.

Protects frozen food from defrosting.
Adding new food to the freezer raises the internal temperature, which can result in defrosting and a loss of flavor. The SuperFreezing function ensures that new food is frozen quickly and thereby prevents the other content inside the freezer from defrosting. Appliances with an automatic freezing function return to normal operation once the required temperature is reached, in order not to waste energy. As a result, frozen food keeps its flavor, even when new food is being added.
Features
- Counter-depth size for a true built-in look
- Dual Evaporator keeps the air-flows and aromas separate between the fridge and the freezer
- EasyLift(TM) Shelf - Move shelf up and down, even when fully loaded
- Frameless Exterior Ice and Water Dispenser with LED illumination serves filtered water and both crushed and cubed Ice
- ENERGY STAR(R) Qualified
- Long Doors - No unsightly grill disrupting the sleek design
- Hidden Hinges
- Multi-Flow Shower Cooling System(TM) - For optimum, uniform cold air circulation
- Freshprotect(TM) Box - Three adjustable temperature settings for fish and meat, dairy and produce
- AirFresh carbon filter reduces unwanted odors
- CoolPaks(TM) - Conveniently stored in their own compartment in the freezer door
- AntiBacterial wall linings provide a hygienic atmosphere
- QuickIce for fast ice production when you need it
- SuperCool(TM)
- SuperFreeze(TM)
- Sabbath Mode
- Economy Mode
- Vacation Mode
- Full Extension Drawers
- Spill proof glass shelves
- Dispenser Control Lock - Prevents small children from operating or making adjustments without adult supervision
- Door Open Alarm
- Gallon Door Storage Bins
- Hide-away water filter maximizes storage capacity
- 21.7 Cu. Ft.
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | B22CS50SNS |
| GTIN14: | 825225868965 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
BOSCH 36-Inch Side-by-Side Refrigerator Stainless Steel 21.7 Cu. Ft. - B22CS50SNS
- SKU-0000040433
- Model #B22CS50SNS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Discontinued Model | Overstock Clearance | Unboxed For Display Purposes | Original Factory Plastic Inside & Out | Great Savings |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | BOSCH |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | B22CS50SNS |
| UPC/GTIN | 825225868965 |
| Capacity | 21.7000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 30 |
| Width | 36 |
| Height | 69 |
| General Properties | |
| Multi-Flow Air Tower | Yes |
| Number of Shelves - Refrigerator | 4 |
| Number of shelves - Freezer | 2 |
| Adjustable Shelves - Refrigerator | 3 |
| Adjustable Shelves - Freezer | Yes |
| Number of Door Bins - Refrigerator | 2 |
| Number of Door Bins - Freezer | 4 |
| Adjustable Door Bins - Refrigerator | No |
| Adjustable Door Bins - Freezer | No |
| Tilt-Out Door Bins - Refrigerator | Yes |
| Tilt-Out Door Bins - Freezer | Yes |
| Gallon Storage Bins | 4 |
| Temperature Controlled Drawer | Yes |
| Humidity Control Drawer | Yes |
| Door Open Indicator | Yes |
| Door hinge | left and right |
| Reversible Door Hinge | No |
| Water Filter Replacement Indicator | Yes |
| Ice Maker | Yes |
| Dispenser Child Lock | No |
| Carbon Air Filter | No |
| SUPERCOOL | Yes |
| SUPERFREEZE | Yes |
| Efficiency | |
| Energy Star® qualified | Yes |
| Energy consumption (kWh/yr) | 539.10 kWh |
| Capacity | |
| Total unit gross capacity (cu. ft.) - AHAM | 22 Cu Ft |
| Refrigerator Gross capacity (cu. ft.) | 13 Cu Ft |
| Freezer Gross capacity (cu ft) | 8 Cu Ft |
| Certifications | |
| Approval certificates | NOM, UL |
| Installation Requirements | |
| Watts (W) | 300 W |
| Current (A) | 10 A |
| Volts (V) | 115 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Dimensions & Weight | |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | 69" x 36" x 24" |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 72.63 x 38.58 x 32.95 |
| Power cord length (in) | 87" |
| Height (in) | 69'' |
| Appliance Width (in) | 36'' |
| Depth (in) | 30'' |
| Net weight (lbs) | 359 lbs |
| Gross weight (lbs) | 375 lbs |
EasyLift shelves and door bins help make food storage and access a snap, with flexible adjustments that allow you to easily modify the space inside your refrigerator. But convenience is just one of the reasons their refrigerators are as cool and fresh as the food that’s put in them. Style is another. Their counter-depth line offers energy-efficient technology with the stylish appearance of a built-in look, making Bosch refrigerators easy on the eyes – and the electricity bill.
Image Features

Close the door on warm air.
Opening the fridge allows warm air to enter, which can spoil the food inside. Activating the SuperCool function rapidly drops the temperature of the fridge to insulate the food inside. It also makes sure that the new purchases will be cooled more quickly. The temperature is lowered by pushing a button (36 (degree)F at the lowest). To prevent unnecessary power consumption, the function automatically switches off after approximately six hours. Supercool keeps your old and new food fresh through clever anticipation.

MultiAirFlow
MultiAirFlow evenly circulates cool, fresh air to maintain consistent temperatures throughout the entire fridge cavity, from the door bins to back corners.

Protects frozen food from defrosting.
Adding new food to the freezer raises the internal temperature, which can result in defrosting and a loss of flavor. The SuperFreezing function ensures that new food is frozen quickly and thereby prevents the other content inside the freezer from defrosting. Appliances with an automatic freezing function return to normal operation once the required temperature is reached, in order not to waste energy. As a result, frozen food keeps its flavor, even when new food is being added.
Features
- Counter-depth size for a true built-in look
- Dual Evaporator keeps the air-flows and aromas separate between the fridge and the freezer
- EasyLift(TM) Shelf - Move shelf up and down, even when fully loaded
- Frameless Exterior Ice and Water Dispenser with LED illumination serves filtered water and both crushed and cubed Ice
- ENERGY STAR(R) Qualified
- Long Doors - No unsightly grill disrupting the sleek design
- Hidden Hinges
- Multi-Flow Shower Cooling System(TM) - For optimum, uniform cold air circulation
- Freshprotect(TM) Box - Three adjustable temperature settings for fish and meat, dairy and produce
- AirFresh carbon filter reduces unwanted odors
- CoolPaks(TM) - Conveniently stored in their own compartment in the freezer door
- AntiBacterial wall linings provide a hygienic atmosphere
- QuickIce for fast ice production when you need it
- SuperCool(TM)
- SuperFreeze(TM)
- Sabbath Mode
- Economy Mode
- Vacation Mode
- Full Extension Drawers
- Spill proof glass shelves
- Dispenser Control Lock - Prevents small children from operating or making adjustments without adult supervision
- Door Open Alarm
- Gallon Door Storage Bins
- Hide-away water filter maximizes storage capacity
- 21.7 Cu. Ft.
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | B22CS50SNS |
| GTIN14: | 825225868965 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |


















