| Specification REFRIGERATORS | |
| Air Clearances Back (in.) | 2 |
| Air Clearances Top (in.) | 1 |
| Case Color | Black |
| Total Capacity (cubic feet) | 26 cu. ft. or more |
| Features | Door Alarm Dairy Compartment Frost Guard Hands-Free AutoFill Multiflow Air System NeverClean Condenser Sabbath Mode Child Lock TwinChill Evaporators Water Filter Indicator Light Wifi Connect |
| Depth without Door Handle (in) | 34.25 |
| Case Depth without Door (in) | 29 |
| Colour | Matte Black |
| Depth | 34.1" or more |
| Depth with FF Door open 90 deg (in) | 48.375 |
| Dispenser | External Ice and Water |
| Door Swing | French Door |
| EnerGuide Rating | 721 kWh/Yr |
| Energy Star | Yes |
| Style | French Door |
| Ice Maker | Space Saving Ice |
| Water Filter | Yes |
| Freezer Cabinet Drawers | 2 Full Width |
| Freezer Capacity (cubic feet) | 8.57 |
| Freezer Configuration | Pull-Out Drawer |
| Freezer Door Bins | 2 Tilt-Out |
| Fresh Food Capacity (cubic feet) | 15.62 |
| Fresh Food Door Bins | 3 Fixed Clear |
| Height | 70" or more |
| Height to Top of Case (in) | 68.625 |
| Height to Top of Hinge (in) | 69.75 |
| Interior Lighting | LED |
| Fresh Food Door Bins | 6 |
| Number of Doors | 4 |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Half Width Glass Quick Space |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Humidity Controlled Crispers |
| Controls and Display | Electronic Touch |
| Volts / Hertz / Amps | 120 v / 60 Hz / 15A |
| Warranty | 1 Year Limited Parts & Labour 5 Year Limited Parts and Labour, Sealed System |
| Width | 36" |
| Center Drawer Features | Convertible Drawer |
| Convertible Drawer Capacity (cubic feet) | 3.62 |
Fingerprint Resistant Stainless Easily wipe away smudges and fingerprints for a look that’s always sparkling clean. Technology Tailored to your Lifestyle Receive alerts on your smart device whenever your refrigerator’s internal temperature rises above normal, thanks to built-in WiFi connectivity that helps keep foods party-platter ready. Hands-free Autofill Walk away with no worries while the dispenser automatically fills any container with filtered water. Unmatched Visibility meets Undeniable Style Easily locate refrigerated favorites, thanks to an LED light wall that sheds crisp, uniform light throughout the interior. Watch Video Safe pure water for your family and guests GE’s advanced water filteration system that removes 98% of trace pharmaceuticals that could be found in water and ice.
Image Features

Convertible Drawer with Soft Freeze
Experience the flexibility of an adjustable temperature drawer with five customized temperature settings - Soft Freeze, Meat, Beverage, Snacks, and Wine - that range from 23 to 42 degrees

Unmatched visibility meets undeniable style
Relish the bright, uniform light of an LED light wall that spans the back wall of the refrigerator, illuminating the fresh food section so every item is easy to find

No need to wait as you fill your glass
Effortlessly fill containers with filtered water by simply pressing the Auto Fill button, which uses sensors to dispense the perfect amount every time

Keep your leafy greens twice as long*
A Humidity Control System provides an environment for leafy green vegetables to last 2-1/2 times longer than standard vegetable drawers. (*Based on internal testing vs. similar size vegetable drawers with humidity controls from a leading competitor.)

Flatbread Freezer Compartment
Use the slim, full-width freezer compartment for flatbread, pizzas and other uniquely shaped frozen items, which is part of a three-level, freezer storage system of sliding shelves and trays

A superior surface that reflects your style
Keep your refrigerator looking clean and chic with a fingerprint-resistant exterior that lets you wipe away smudges with ease

Built-In WiFi
Receive refrigerator alerts to a smart device and enable a range of features on this smart refrigerator, thanks to built-in WiFi powered by SmartHQ app

Safe, pure water for your family and guests
Enjoy water and ice from the refrigerator with total peace of mind, thanks to an advanced water filtration system that uses XWF replacement filters to remove 98% of certain pharmaceuticals (Removes 98% of ibuprofen, atenolol, fluoxetine, progesterone and trimethoprim. These pharmaceuticals are not necessarily in all users' water)
Features
- Convertible Drawer with Soft Freeze
- Unmatched visibility meets undeniable style
- No need to wait as you fill your glass
- Keep your leafy greens twice as long*
- Flatbread Freezer Compartment
- A superior surface that reflects your style
- Built-In WiFi
- Dual-Evaporators
- Integrated Dispenser with Sensor
- A stunning clean, made simple
- Advanced Water Filtration
- Enhanced Shabbos Mode
Item Attributes
| Brand Code: | CAFE |
|---|---|
| Part Number: | CVE28DP3ND1 |
| GTIN14: | 084691844006 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
CAFE 36-Inch Convertible Refrigerator Matte 27.8 Cu. Ft. - CVE28DP3ND1
- SKU-0000029464
- Model #CVE28DP3ND1
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | D |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Great Savings | Imperfections Highlighted In Photos |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | CAFE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | CVE28DP3ND1 |
| UPC/GTIN | 084691844006 |
| Capacity | 27.8000 |
| Color | Black |
| Depth | 36 3/4 |
| Width | 35 5/8 |
| Height | 69 7/8 |
| Specification REFRIGERATORS | |
| Air Clearances Back (in.) | 2 |
| Air Clearances Top (in.) | 1 |
| Case Color | Black |
| Total Capacity (cubic feet) | 26 cu. ft. or more |
| Features | Door Alarm Dairy Compartment Frost Guard Hands-Free AutoFill Multiflow Air System NeverClean Condenser Sabbath Mode Child Lock TwinChill Evaporators Water Filter Indicator Light Wifi Connect |
| Depth without Door Handle (in) | 34.25 |
| Case Depth without Door (in) | 29 |
| Colour | Matte Black |
| Depth | 34.1" or more |
| Depth with FF Door open 90 deg (in) | 48.375 |
| Dispenser | External Ice and Water |
| Door Swing | French Door |
| EnerGuide Rating | 721 kWh/Yr |
| Energy Star | Yes |
| Style | French Door |
| Ice Maker | Space Saving Ice |
| Water Filter | Yes |
| Freezer Cabinet Drawers | 2 Full Width |
| Freezer Capacity (cubic feet) | 8.57 |
| Freezer Configuration | Pull-Out Drawer |
| Freezer Door Bins | 2 Tilt-Out |
| Fresh Food Capacity (cubic feet) | 15.62 |
| Fresh Food Door Bins | 3 Fixed Clear |
| Height | 70" or more |
| Height to Top of Case (in) | 68.625 |
| Height to Top of Hinge (in) | 69.75 |
| Interior Lighting | LED |
| Fresh Food Door Bins | 6 |
| Number of Doors | 4 |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Half Width Glass Quick Space |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Humidity Controlled Crispers |
| Controls and Display | Electronic Touch |
| Volts / Hertz / Amps | 120 v / 60 Hz / 15A |
| Warranty | 1 Year Limited Parts & Labour 5 Year Limited Parts and Labour, Sealed System |
| Width | 36" |
| Center Drawer Features | Convertible Drawer |
| Convertible Drawer Capacity (cubic feet) | 3.62 |
Fingerprint Resistant Stainless Easily wipe away smudges and fingerprints for a look that’s always sparkling clean. Technology Tailored to your Lifestyle Receive alerts on your smart device whenever your refrigerator’s internal temperature rises above normal, thanks to built-in WiFi connectivity that helps keep foods party-platter ready. Hands-free Autofill Walk away with no worries while the dispenser automatically fills any container with filtered water. Unmatched Visibility meets Undeniable Style Easily locate refrigerated favorites, thanks to an LED light wall that sheds crisp, uniform light throughout the interior. Watch Video Safe pure water for your family and guests GE’s advanced water filteration system that removes 98% of trace pharmaceuticals that could be found in water and ice.
Image Features

Convertible Drawer with Soft Freeze
Experience the flexibility of an adjustable temperature drawer with five customized temperature settings - Soft Freeze, Meat, Beverage, Snacks, and Wine - that range from 23 to 42 degrees

Unmatched visibility meets undeniable style
Relish the bright, uniform light of an LED light wall that spans the back wall of the refrigerator, illuminating the fresh food section so every item is easy to find

No need to wait as you fill your glass
Effortlessly fill containers with filtered water by simply pressing the Auto Fill button, which uses sensors to dispense the perfect amount every time

Keep your leafy greens twice as long*
A Humidity Control System provides an environment for leafy green vegetables to last 2-1/2 times longer than standard vegetable drawers. (*Based on internal testing vs. similar size vegetable drawers with humidity controls from a leading competitor.)

Flatbread Freezer Compartment
Use the slim, full-width freezer compartment for flatbread, pizzas and other uniquely shaped frozen items, which is part of a three-level, freezer storage system of sliding shelves and trays

A superior surface that reflects your style
Keep your refrigerator looking clean and chic with a fingerprint-resistant exterior that lets you wipe away smudges with ease

Built-In WiFi
Receive refrigerator alerts to a smart device and enable a range of features on this smart refrigerator, thanks to built-in WiFi powered by SmartHQ app

Safe, pure water for your family and guests
Enjoy water and ice from the refrigerator with total peace of mind, thanks to an advanced water filtration system that uses XWF replacement filters to remove 98% of certain pharmaceuticals (Removes 98% of ibuprofen, atenolol, fluoxetine, progesterone and trimethoprim. These pharmaceuticals are not necessarily in all users' water)
Features
- Convertible Drawer with Soft Freeze
- Unmatched visibility meets undeniable style
- No need to wait as you fill your glass
- Keep your leafy greens twice as long*
- Flatbread Freezer Compartment
- A superior surface that reflects your style
- Built-In WiFi
- Dual-Evaporators
- Integrated Dispenser with Sensor
- A stunning clean, made simple
- Advanced Water Filtration
- Enhanced Shabbos Mode
Item Attributes
| Brand Code: | CAFE |
|---|---|
| Part Number: | CVE28DP3ND1 |
| GTIN14: | 084691844006 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |

























