| Number of Faucet Holes | 2 |
|---|---|
| Spout Projection | 7-7/8" |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Wall Mount |
| Height | 12-1/8" |
| Collection | CL.1 |
| Drain Assembly Included | No |
| Flow Rate | 1.06 GPM |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 1 |
*CVR* CCY LFA 1.2 GPM WM SGL LEV MX
Features
- 198 mm projection
- Fixed spout
- Rectangular spray pattern with 40 individual jets
- Hole diameter spout 37 mm
- Hole diameter single-lever mixer 57 mm
- Rosette 80 x 80 mm
- Max. flow 4.5 l/min
- Lead-free
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 36860705-06 |
| GTIN14: | 4029011851469 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |
DORNBRACHT 1" Cl.1 Wall Mounted Single Lever Mixer With Individual Flanges 36860705-06
- SKUI-0000091022
- Model #36860705-06
MSRP:$3,915.60Save $1,800.94
Today's Price: $2,114.66
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | DORNBRACHT |
|---|---|
| Category | Bathroom Faucets |
| Model Number | 36860705-06 |
| UPC/GTIN | 4029011851469 |
| Capacity | 1.2000 |
| Color | Brushed Platinum |
| Depth | 1/16 |
| Width | 1/16 |
| Height | 12 1/8 |
| Number of Faucet Holes | 2 |
|---|---|
| Spout Projection | 7-7/8" |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Wall Mount |
| Height | 12-1/8" |
| Collection | CL.1 |
| Drain Assembly Included | No |
| Flow Rate | 1.06 GPM |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 1 |
*CVR* CCY LFA 1.2 GPM WM SGL LEV MX
Features
- 198 mm projection
- Fixed spout
- Rectangular spray pattern with 40 individual jets
- Hole diameter spout 37 mm
- Hole diameter single-lever mixer 57 mm
- Rosette 80 x 80 mm
- Max. flow 4.5 l/min
- Lead-free
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 36860705-06 |
| GTIN14: | 4029011851469 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |





