General
| Category | Details |
|---|---|
| Brand | Marvel |
| Series | Luxury Series |
| Model | 61WCBSG |
| Product Type | Wine Cooler / Wine Cellar |
| Installation | Built-in / Undercounter |
| Compact | Yes |
Appearance
| Category | Details |
|---|---|
| Door Style | Glass door with stainless steel frame |
| Cabinet Color | Black |
| Interior Color | Black |
| Hinge Side | Right |
| Reversible Door | Yes |
| Accepts Custom Panels | No |
Capacity & Storage
| Category | Details |
|---|---|
| Bottle Capacity | Up to 50 bottles (including magnums) |
| Wine Racks | 7 pull-out racks |
| Rack Finish | Monochromatic |
Cooling & Performance
| Category | Details |
|---|---|
| Temperature Zones | Single zone |
| Temperature Control | Adjustable thermostat (knob control) |
| Defrost Type | Automatic full defrost |
| Compressor | 440 BTU system |
Features
| Category | Details |
|---|---|
| Interior Lighting | Yes (auto or manual control) |
| Lock | No |
| Outdoor Approved | No |
| Drain Required | No |
Electrical Requirements
| Category | Details |
|---|---|
| Voltage | 120V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amperage | 15A |
| Energy Star Rated | No |
Dimensions & Weight
| Category | Details |
|---|---|
| Width | 23 7/8" |
| Depth | 26 3/8" |
| Height | 34" |
| Weight | 130 lbs |
With the quality and style you have come to expect from Marvel, the 61WCBSG wine grotto cradles up to 50 bottles, including two magnums, with precise, reliable temperature and humidity control. This unit is capable of true zero clearance installation, but also has finished sides and top for free-standing use.
Features
- 6.1 cubic feet of storage
- Forced air ventilation allows zero-clearance installation
- Dual-pane, Tinted, UV-resistant glass door
- Leveling legs for easy installation
- 5 pull-out , 2 fixed chrome plated wire shelves
- Operation is whisper quiet
- Baked acrylic enamel finish
- Field reversible door swing makes side-by-side installation easy
- Seamless molded interiors are easy to clean
- Full length integrated door handle
- Temperature range: 42 - 64 degrees F
Item Attributes
| Brand Code: | MARVEL |
|---|---|
| Part Number: | 61WCBSG |
| GTIN14: | 768388070004 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
24-Inch Wine Cellar with 50-Bottle Capacity Stainless Steel Finish Frame Glass Door
- SKU-0000040539
- Model #61WCBSG
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Discontinued Model | Brand New | No Forward Facing Imperfections | Great Savings |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | MARVEL |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | 61WCBSG |
| UPC/GTIN | 768388070004 |
| Capacity | 50.0000 |
| Color | Black/Stainless Steel |
| Depth | 24 1/4 |
| Width | 23 7/8 |
| Height | 35 |
General
| Category | Details |
|---|---|
| Brand | Marvel |
| Series | Luxury Series |
| Model | 61WCBSG |
| Product Type | Wine Cooler / Wine Cellar |
| Installation | Built-in / Undercounter |
| Compact | Yes |
Appearance
| Category | Details |
|---|---|
| Door Style | Glass door with stainless steel frame |
| Cabinet Color | Black |
| Interior Color | Black |
| Hinge Side | Right |
| Reversible Door | Yes |
| Accepts Custom Panels | No |
Capacity & Storage
| Category | Details |
|---|---|
| Bottle Capacity | Up to 50 bottles (including magnums) |
| Wine Racks | 7 pull-out racks |
| Rack Finish | Monochromatic |
Cooling & Performance
| Category | Details |
|---|---|
| Temperature Zones | Single zone |
| Temperature Control | Adjustable thermostat (knob control) |
| Defrost Type | Automatic full defrost |
| Compressor | 440 BTU system |
Features
| Category | Details |
|---|---|
| Interior Lighting | Yes (auto or manual control) |
| Lock | No |
| Outdoor Approved | No |
| Drain Required | No |
Electrical Requirements
| Category | Details |
|---|---|
| Voltage | 120V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amperage | 15A |
| Energy Star Rated | No |
Dimensions & Weight
| Category | Details |
|---|---|
| Width | 23 7/8" |
| Depth | 26 3/8" |
| Height | 34" |
| Weight | 130 lbs |
With the quality and style you have come to expect from Marvel, the 61WCBSG wine grotto cradles up to 50 bottles, including two magnums, with precise, reliable temperature and humidity control. This unit is capable of true zero clearance installation, but also has finished sides and top for free-standing use.
Features
- 6.1 cubic feet of storage
- Forced air ventilation allows zero-clearance installation
- Dual-pane, Tinted, UV-resistant glass door
- Leveling legs for easy installation
- 5 pull-out , 2 fixed chrome plated wire shelves
- Operation is whisper quiet
- Baked acrylic enamel finish
- Field reversible door swing makes side-by-side installation easy
- Seamless molded interiors are easy to clean
- Full length integrated door handle
- Temperature range: 42 - 64 degrees F
Item Attributes
| Brand Code: | MARVEL |
|---|---|
| Part Number: | 61WCBSG |
| GTIN14: | 768388070004 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |







