| Specifications | |
| General | |
| Material Number | HMCB36WS |
| Brand Name | Thermador |
| Category | Wall Mounted Range Hoods |
| Product Name | Masterpiece®, wall-mounted cooker hood, pyramid design, 36'', Stainless steel |
| Upc | 825225935711 |
| Installation | Wall-mounted |
| Built-In / Free-Standing | Built-in |
| Ada Compliant | No |
| Total Annual Energy Consumption (Kwh/Annum) | 142.1 |
| Technical Specifications | |
| Connection Rating (W) | 455 |
| Fuse Protection (A) | 15 |
| Voltage (V) | 120 |
| Frequency (Hz) | 60 |
| Design | |
| Clean Filter Reminders | Yes |
| Basic Touch Control | No |
| Color Temperature | Cold white (4.000 K) |
| Heat Lamps | No |
| Light Control Type | Continuous |
| Number Of Speed Settings | 4 |
| Operating Mode | Convertible |
| Touch Slider | No |
| Type Of Control | Electronic |
| Cleaning | |
| Extremely Quiet - Ecosilence Drive | No |
| Convenience | |
| Number Of Lights | 2 |
| Type Of Lamps Used | Low consumption |
| Connectivity | |
| Connected Appliances With Home Connect | Yes |
| Home Connect Features | Remote Monitoring and Control |
| Size And Weight | |
| Gross Weight (Lbs) | 69 |
| Net Weight (Lbs) | 52 |
| Power Cord Length | 0" |
| Installation | |
| Plug Type | No plug (electrical connection by electrician), fixed connection (electrical connection by electrician) |
| Required Distance Above Cooktop/Ranges | 30''/30'' |
Masterpiece Chimney Wall hoods are sleek, slim, and distinctive in design that add a sophisticated touch to contemporary kitchens. Noise Control Technology reduces noise up to 35% compared without it. The hood is Wi-Fi enabled which allows for remote monitoring, control of lights, fan speed and notification to clean the grease filter via the Home Connect app. Auto function senses the heat from the cooking surface and adjusts the fan speeds automatically. The multi-level LED lights offer stylish and functional illumination.
Image Features

Wi-Fi Enabled for a fully connected experience
Wi-Fi Enabled allows for remote monitoring and control of lights and fan speed, notification to clean the grease filter via Home Connect app, works with smart home devices and services like Amazon Alexa.

Hood Sync when paired with Freedom(R) & Liberty(R) cooktops
Communication is key-so the Freedom(R) and Liberty(R) Induction cooktops and matching ventilation hood have been designed to do just that. The cooktop and hood can communicate with one another to synchronize turning on task lighting and ventilation automatically when the cooktop is in use. Hood Sync between ventilation and cooktops is available only on Thermador Freedom(R) and Liberty(R) cooktops that feature Home Connect(R).

Be reminded when you need to clean your grease filter
The filter button will illuminate when dishwasher safe grease filter needs to be cleaned to ensure optimal performance.

4 Fan speeds for the perfect air flow for any cooking situation
Thermador hoods can handle high-power cooking for any cooking situation with 4 fan speeds so you can choose the perfect power level to pull air and filter contaminants.
Features
- Allows for Remote Monitoring and Control of Lights and Fan Speed, Notification To Clean the Grease Filter Via Home Connect App, Works With Smart Home Devices and Services Like Amazon Alexa.
- Utilizes Insulation That Reduces Noise Up To 35% Compared To Hoods Without It - So You Can Focus On Entertaining.
- Features an Automatic Mode, That Adjusts the Fan Speed According To Your Cooking Style, as Well as Delay Shut Off, Which Runs the Hood 10 Minutes After You Are Done Cooking To Remove Any Lingering Odors.
- Highlights Your Meal From First Course To Last With Multi-level Vivid LED Lighting.
- Convenient Control That Is Easy-to-use and Easy-to-clean.
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | HMCB36WS |
| GTIN14: | 825225935711 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
Thermador 600 CFM 36-Inch Wall-Mounted Range Hood Stainless Steel - HMCB36WS
- SKU-0000029311
- Model #HMCB36WS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | D |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Surface Blemishes & Scratches |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | THERMADOR |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | HMCB36WS |
| UPC/GTIN | 825225935711 |
| Capacity | 600.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 18 13/64 |
| Width | 35 61/64 |
| Height | 42 |
| Specifications | |
| General | |
| Material Number | HMCB36WS |
| Brand Name | Thermador |
| Category | Wall Mounted Range Hoods |
| Product Name | Masterpiece®, wall-mounted cooker hood, pyramid design, 36'', Stainless steel |
| Upc | 825225935711 |
| Installation | Wall-mounted |
| Built-In / Free-Standing | Built-in |
| Ada Compliant | No |
| Total Annual Energy Consumption (Kwh/Annum) | 142.1 |
| Technical Specifications | |
| Connection Rating (W) | 455 |
| Fuse Protection (A) | 15 |
| Voltage (V) | 120 |
| Frequency (Hz) | 60 |
| Design | |
| Clean Filter Reminders | Yes |
| Basic Touch Control | No |
| Color Temperature | Cold white (4.000 K) |
| Heat Lamps | No |
| Light Control Type | Continuous |
| Number Of Speed Settings | 4 |
| Operating Mode | Convertible |
| Touch Slider | No |
| Type Of Control | Electronic |
| Cleaning | |
| Extremely Quiet - Ecosilence Drive | No |
| Convenience | |
| Number Of Lights | 2 |
| Type Of Lamps Used | Low consumption |
| Connectivity | |
| Connected Appliances With Home Connect | Yes |
| Home Connect Features | Remote Monitoring and Control |
| Size And Weight | |
| Gross Weight (Lbs) | 69 |
| Net Weight (Lbs) | 52 |
| Power Cord Length | 0" |
| Installation | |
| Plug Type | No plug (electrical connection by electrician), fixed connection (electrical connection by electrician) |
| Required Distance Above Cooktop/Ranges | 30''/30'' |
Masterpiece Chimney Wall hoods are sleek, slim, and distinctive in design that add a sophisticated touch to contemporary kitchens. Noise Control Technology reduces noise up to 35% compared without it. The hood is Wi-Fi enabled which allows for remote monitoring, control of lights, fan speed and notification to clean the grease filter via the Home Connect app. Auto function senses the heat from the cooking surface and adjusts the fan speeds automatically. The multi-level LED lights offer stylish and functional illumination.
Image Features

Wi-Fi Enabled for a fully connected experience
Wi-Fi Enabled allows for remote monitoring and control of lights and fan speed, notification to clean the grease filter via Home Connect app, works with smart home devices and services like Amazon Alexa.

Hood Sync when paired with Freedom(R) & Liberty(R) cooktops
Communication is key-so the Freedom(R) and Liberty(R) Induction cooktops and matching ventilation hood have been designed to do just that. The cooktop and hood can communicate with one another to synchronize turning on task lighting and ventilation automatically when the cooktop is in use. Hood Sync between ventilation and cooktops is available only on Thermador Freedom(R) and Liberty(R) cooktops that feature Home Connect(R).

Be reminded when you need to clean your grease filter
The filter button will illuminate when dishwasher safe grease filter needs to be cleaned to ensure optimal performance.

4 Fan speeds for the perfect air flow for any cooking situation
Thermador hoods can handle high-power cooking for any cooking situation with 4 fan speeds so you can choose the perfect power level to pull air and filter contaminants.
Features
- Allows for Remote Monitoring and Control of Lights and Fan Speed, Notification To Clean the Grease Filter Via Home Connect App, Works With Smart Home Devices and Services Like Amazon Alexa.
- Utilizes Insulation That Reduces Noise Up To 35% Compared To Hoods Without It - So You Can Focus On Entertaining.
- Features an Automatic Mode, That Adjusts the Fan Speed According To Your Cooking Style, as Well as Delay Shut Off, Which Runs the Hood 10 Minutes After You Are Done Cooking To Remove Any Lingering Odors.
- Highlights Your Meal From First Course To Last With Multi-level Vivid LED Lighting.
- Convenient Control That Is Easy-to-use and Easy-to-clean.
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | HMCB36WS |
| GTIN14: | 825225935711 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |














