American Lighting 5LCS-16-5CCT-WH – Under Cabinet Indoor Lighting
Features
- Constructed from metal
- Capable of being dimmed
- Integrated 10 watt LED lighting
- Rated for installation in dry locations
Item Attributes
| Brand Code: | AMERICAN STANDARD |
|---|---|
| Part Number: | 5LCS-16-5CCT-WH |
| GTIN14: | 714176030395 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |
AMERICAN STANDARD Led 5 Complete 16" Long Led Light Bar White 5LCS-16-5CCT-WH
- SKUI-0000096413
- Model #5LCS-16-5CCT-WH
| Condition | New |
|---|---|
| Type |  |
| Grade | A |
| Product Source |  |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | AMERICAN STANDARD |
| Category | Bathroom Lightning |
| Model Number | 5LCS-16-5CCT-WH |
| UPC/GTIN | 714176030395 |
| Capacity | 10.0000 |
| Color | White |
| Depth | 16 |
| Width | 3 5/8 |
| Height | 15/16 |
Dimensions and Measurements
Height | 0.9375 in. |
Length | 16 in. |
Nominal Length | 16 in. |
Product Weight | 12.46 lbs. |
Width | 3.6 in. |