Part Number: ARTP-36-LP
GTIN14: 192487123171
Category Code:Barbeques
Sub Category Code:Barbeques / Kitchen Appliances
ARTISAN 36" Built In Grill With Safetouch Air Curtain U Burners ARTP-36-LP
  • SKU-0000031756
  • Model #ARTP-36-LP
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade C
Product SourceFormer Display Model
Additional InfoScratch & Dent | Maybe Missing Non-essential Accessories or Hardware
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand ARTISAN
CategoryBarbeques / Kitchen Appliances
Model Number ARTP-36-LP
UPC/GTIN 192487123171
Capacity 4.0000
Color Stainless Steel
Depth 26 5/16
Width 36
Height 23 5/8
Specifications
Cooking Grid Dimensions:
33 1/2" X 18"
Main Grilling Area:
603 Sq. Inches
Grill Surface BTUs:
60000
Number of Main Burners:
3
Rotisserie Burner BTUs:
15000
Rotisserie Kit:
Yes
Heat Zone Separators:
No
Thermometer:
Analog
Control Type:
Turn Knob
Grade of Stainless Steel:
#304 Grade Stainless Steel
Ignition Type:
Continuous Spark
Infrared Main Burner:
Optional
Flame Tamer Material:
Ceramic
Cooking Grate Material:
Stainless Steel
Technical Specifications
Voltage:
115v
Amperage:
0.71A