| Part Number: | DW24T3IXV |
| GTIN14: | 08057971102136 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |
Bertazzoni 24-Inch Top Control Dishwasher Stainless Steel - DW24T3IXV
- SKU-0000011342
- Model #DW24T3IXV
| Condition | New |
|---|---|
| Type |  |
| Grade | C |
| Product Source |  |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | BERTAZZONI |
|---|---|
| Category | Dishwashers / Kitchen Appliances |
| Model Number | DW24T3IXV |
| UPC/GTIN | 08057971102136 |
| Capacity | 15.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 22 1/2 |
| Width | 23 9/16 |
| Height | 33 7/8 |
| Size | 24 in |
| Tub height | tall tub height |
| Place setting | 15 |
| Sound insulation | 42 dbA |
| Energy consumption | 234 kWh |
| General features | |
| Size | 24 in |
| Place setting | 15 |
| Sound insulation | 42 dbA |
| Controls | concealed multi-button |
| Interior finish | stainless steel |
| User interface | LED display |
| Spray arms | 3 |
| Number of racks | 3 |
| Cutlery basket | sliding |
| Wash cycles | 6 - auto, crystal and china, pots and pans, quick, regular, rinse & hold |
| Wash Options | 7 - accel, extra dry, delay start, half load modes, sanitize, scrub, stealth |
| Delayed start | yes |
| Lighting | floor projection status light |
| Drying system | PowerDry Plus |
| Overflow protection device | yes |
| Filter system | triple stage metal filter |
| Certification | CEC, NSF, UL |
| Technical specifications | |
| Electrical supply | 120 V - 60 Hz - 12 A |
| Power rating | 1400 W |