| Part Number: | MASFD30XV |
| GTIN14: | 8051407838637 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
Bertazzoni 30-Inch Electric Double Wall Oven Stainless Steel - MASFD30XV
- SKU-0000023733
- Model #MASFD30XV
| Condition | New |
|---|---|
| Type |  |
| Grade | B |
| Product Source |  |
| Additional Info | Minor Imperfections | Surface Blemishes / Scratches (Minimal / Hard to see) * |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | BERTAZZONI |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | MASFD30XV |
| UPC/GTIN | 8051407838637 |
| Capacity | 4.1000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 23 1/16 |
| Width | 29 3/4 |
| Height | 53 1/4 |
| Size | 30 in |
| Oven type | self-clean |
| Oven controls | knobs / touch LED display |
| Timer | touch digital programmer |
| Oven cavity | |
| Size | 30 in |
| Oven configuration | double |
| Oven fuel | electric |
| Oven type | self-clean |
| Oven broiler type | electric |
| Oven convection system | dual diagonal with heating element |
| First oven volume | 4.10 ft |
| Second oven type | self-clean |
| Second oven grill type | electric |
| Second oven volume | 4.10 ft |
| Second oven convection system | dual diagonal with heating element |
| Inner oven door | quadruple |
| Removable inner glass | yes |
| Cavity finishing | pyrolityc grey enamel |
| Oven handle | metal |
| Cooling fan | yes |
| Oven levels | 7 |
| Door hinge | soft-motion |
| Wire-shelves | 2 heavy gauge chromed |
| Tray | 1 enamelled |
| Grill trivet for tray | yes |
| Oven lights | double |
| Technical specifications | |
| Electrical requirements | 120/240 V - 60 Hz - 50 A |
| Power rating | 11 000 W |