| Specifications | |
| General | |
| Material Number | HMV5053U |
| Brand Name | Bosch |
| Category | Over-the-Range Microwaves |
| Product Name | 500 Series, Over-The-Range Microwave, 30'', Door Hinge: left, Stainless steel |
| Upc | 825225924371 |
| Series | 500 Series |
| Appliance Color/Finish | Stainless Steel |
| Installation | Built-in |
| Ada Compliant | No |
| Cavity Capacity (Cu Ft) | 2.1 |
| Max. Microwave Power Level (W) | 1100 |
| Number Of Power Levels | 10 |
| Power Level(S) | 10 |
| Wattage | 1100 |
| Technical Specifications | |
| Connection Rating (W) | 1550 |
| Fuse Protection (A) | 15 |
| Voltage (V) | 120 |
| Frequency (Hz) | 60 |
| Design | |
| 4D Hot Air | No |
| Active Clean | No |
| Added Steam | No |
| Camera | No |
| Display Concept | LED/LCD |
| Door Concept | Left-hand |
| Door Opening | Handle |
| Door Options | Not applicable |
| Heating Method Hot Air | No |
| Meat Probe | No |
| Sensors | Not applicable |
| Soft Close Door | No |
| Type Of Control | Electronic |
| Convenience | |
| Timer | Yes |
| Delay Start | No |
| Interior Light | Yes |
| Display Concept | LED/LCD |
| Connectivity | |
| Connected Appliances With Home Connect | No |
| Size And Weight | |
| Appliance Dimensions (H X W X D) (In) | 17 1/2'' x 29 7/8'' x 15 7/8" |
| Required Cutout/Niche Size For Installation (In) | 30'' x 30'' x 12"-14'' |
| Turntable Diameter (In) | 14 3/16" |
| Power Cord Length | 40" |
| Installation | |
| Plug Type | 120V-3 prong |
| Safety | |
| Child Safety Locks | true |
Bosch microwaves simplify snack and mealtime by making it easier than ever to prepare foods at the touch of a button. Built in, over-the-range or in a discreet drawer style, Bosch microwaves have automatic sensors to remove the guesswork from cooking and reheating. With speed, intuitive controls, large capacities and a clean aesthetic, Bosch microwaves and speed ovens lend a trusted hand in the kitchen when fitting cooking into your busy day.
Image Features

Pairs with Bosch Ranges or Cooktops
(P) The Bosch over-the-range microwave is designed to be installed with a Bosch slide-in range or cooktop.(/P)
Features
- OTR Microwave is Designed to Install with a Bosch Slide-In .
- Display Features Easy to Read White LED Console Lettering.
- Large Cooking Interior Gives you Flexibility to Cook Various Dishes.
- Recirculation or Outside Venting Options
- Multi-Speed Vent Efficiently Removes Steam, Smoke, Grease, and Odors.
- Aensor Detects When Food is Finished and Automatically Turns Off
- Popcorn Program - Get Fully "Popped" Popcornimply by Entering the Bagize
- Reheatetting Automatically Determines Power Level and Cooking Time
- Automatic Defrost determines Power Level and Cooking Time
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | HMV5053U |
| GTIN14: | 825225924371 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
BOSCH 500 Series Over The Range Microwave 30 Door Hinge Left Stainless Steel HMV5053U
- SKU-0000042247
- Model #HMV5053U
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No forward facing Imperfections | Former Display Model | May Be Missing Installation Hardware |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | BOSCH |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
| Model Number | HMV5053U |
| UPC/GTIN | 825225924371 |
| Capacity | 2.1000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 15 7/8 |
| Width | 29 7/8 |
| Height | 17 1/2 |
| Specifications | |
| General | |
| Material Number | HMV5053U |
| Brand Name | Bosch |
| Category | Over-the-Range Microwaves |
| Product Name | 500 Series, Over-The-Range Microwave, 30'', Door Hinge: left, Stainless steel |
| Upc | 825225924371 |
| Series | 500 Series |
| Appliance Color/Finish | Stainless Steel |
| Installation | Built-in |
| Ada Compliant | No |
| Cavity Capacity (Cu Ft) | 2.1 |
| Max. Microwave Power Level (W) | 1100 |
| Number Of Power Levels | 10 |
| Power Level(S) | 10 |
| Wattage | 1100 |
| Technical Specifications | |
| Connection Rating (W) | 1550 |
| Fuse Protection (A) | 15 |
| Voltage (V) | 120 |
| Frequency (Hz) | 60 |
| Design | |
| 4D Hot Air | No |
| Active Clean | No |
| Added Steam | No |
| Camera | No |
| Display Concept | LED/LCD |
| Door Concept | Left-hand |
| Door Opening | Handle |
| Door Options | Not applicable |
| Heating Method Hot Air | No |
| Meat Probe | No |
| Sensors | Not applicable |
| Soft Close Door | No |
| Type Of Control | Electronic |
| Convenience | |
| Timer | Yes |
| Delay Start | No |
| Interior Light | Yes |
| Display Concept | LED/LCD |
| Connectivity | |
| Connected Appliances With Home Connect | No |
| Size And Weight | |
| Appliance Dimensions (H X W X D) (In) | 17 1/2'' x 29 7/8'' x 15 7/8" |
| Required Cutout/Niche Size For Installation (In) | 30'' x 30'' x 12"-14'' |
| Turntable Diameter (In) | 14 3/16" |
| Power Cord Length | 40" |
| Installation | |
| Plug Type | 120V-3 prong |
| Safety | |
| Child Safety Locks | true |
Bosch microwaves simplify snack and mealtime by making it easier than ever to prepare foods at the touch of a button. Built in, over-the-range or in a discreet drawer style, Bosch microwaves have automatic sensors to remove the guesswork from cooking and reheating. With speed, intuitive controls, large capacities and a clean aesthetic, Bosch microwaves and speed ovens lend a trusted hand in the kitchen when fitting cooking into your busy day.
Image Features

Pairs with Bosch Ranges or Cooktops
(P) The Bosch over-the-range microwave is designed to be installed with a Bosch slide-in range or cooktop.(/P)
Features
- OTR Microwave is Designed to Install with a Bosch Slide-In .
- Display Features Easy to Read White LED Console Lettering.
- Large Cooking Interior Gives you Flexibility to Cook Various Dishes.
- Recirculation or Outside Venting Options
- Multi-Speed Vent Efficiently Removes Steam, Smoke, Grease, and Odors.
- Aensor Detects When Food is Finished and Automatically Turns Off
- Popcorn Program - Get Fully "Popped" Popcornimply by Entering the Bagize
- Reheatetting Automatically Determines Power Level and Cooking Time
- Automatic Defrost determines Power Level and Cooking Time
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | HMV5053U |
| GTIN14: | 825225924371 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |



















