| General | |
| Width of the appliance | 598 mm |
| Appliance Width (in) | 23 9/16 |
| Height of the appliance | 860 mm |
| Height | 33 7/8 |
| Installation Type | Full-integrated |
| Number of Place Settings | 16 |
| List of Programs | Favorite, Heavy, Normal, Speed60 |
| Special Functions | CrystalDry™, Flex spray back, Flex spray custom, Flex spray front, HygienePlus, Remote Start |
| Display | Yes |
| Silence Level | 42 dB(A) re 1pW |
| 3rd rack | Flexible 3rd rack |
| Interior Light | No |
| Removable top | No |
| Power cord length | 170.0 cm |
| Power Cord Length | 67'' |
| Construction type | |
| Design | Built-in |
| Drying System | CrystalDry®, Inherent heat |
| Height of the appliance | 860 mm |
| Height | 33 7/8 |
| Concealed heating element | Yes |
| Installation Type | Full-integrated |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Water Softener | No |
| Width of the appliance | 598 mm |
| Appliance Width (in) | 23 9/16 |
| Size and weight | |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) | 860 x 598 x 585 mm |
| Adjustable plinth | No |
| Net Weight | 41.6 kg |
| Net Weight | 92.000 lbs |
| Weight furniture front (min - max) | 3 - 10 kg |
| Connectivity | |
| Home Connect™ | |
| Home Connect Features | Remote Monitoring and Control |
| Programmes | |
| Status Indicator | End of program audible, Time remaining indic. internal, Water inlet |
| List of Programs | Favorite, Heavy, Normal, Speed60 |
| Program 1 | Heavy |
| Program 2 | Auto |
| Program 3 | Normal |
| Program 4 | Speed60 |
| Program 5 | Favorite |
| Number of different wash temperatures | 6 |
| Safety | |
| AquaStop | |
| ChildLock | No |
| Consumption values | |
| Glass protection | No |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
| Maximum number of place settings (EU 2017/1369) | 16 |
| Connection | |
| Watts | 1,440 W |
| Power cord length | 170.0 cm |
| Power Cord Length | 67'' |
| Fuse protection | 12 A |
| Plug type | Nema5-15P |
| Consumption values | |
| Glass protection | No |
| Water consumption program 1 | 4.9-6.4 gal |
| Water consumption program 2 | 3.4-5.4 gal |
| Water consumption program 3 | 2.3-5.5 gal |
| Water consumption program 4 | 3.8 gal |
| Water consumption program 5 | 3.4-5.4 gal |
| Total Annual Water Consumption | 688 gal |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
Make quick work of dishwashing with this 24-inch Bosch built-in smart dishwasher. With a sound level no higher than 42 dBA, it won’t disturb you while you’re in the kitchen, and the extra utility rack provides a place for all your odd-sized items. This ENERGY STAR-certified Bosch built-in smart dishwasher has a stainless steel tall tub for longevity.
Image Features

10-Year Rust-Through Warranty.
(P) We take much care of the quality of our dishwashers. The production processes and material used for the interior of our dishwashers allow to provide a special 10-year warranty against the rusting-through of the cavity from the inside (conditions apply).(/P)

This Bosch Dishwasher is ENERGY STAR(R) certified and energy efficient
(P) This Bosch dishwasher is ENERGY STAR(R) certified and meets or exceeds federal guidelines, for year-round energy savings(/P)

The Flexible 3rd Rack provides a versatile space for utensils
(P) The Flexible 3rd Rack has expandable wings that easily lower to accommodate more of your deeper items. Meanwhile adjustable tines let you customize the rack s loading space to fit awkward or bulky utensils.(/P)
Features
- CrystalDry(TM): transforms moisture into heat up to 176(degree)F to give dishes, even plastics, the ultimate dry.
- PrecisionWash(R) with PowerControl(TM): for the deepest clean.
- Extremely Quiet Operation at 42 dBA: creating a dishwasher so quiet, you can't always tell it is running -- this is what makes Bosch the quietest dishwasher brand in North America.*
- Flexible 3rd Rack: provides a flexible top rack for your utensils with expandable wings and adjustable tines to accomodate bulky and tall items.
- Home Connect(R): access additional wash cycles to choose the right one for your needs with Smart Cycle.
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | SHV78CM3N |
| GTIN14: | 825225966043 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |
BOSCH 24 Inch 800 Series Dishwasher Panel Ready SHV78CM3N
- SKU-0000040355
- Model #SHV78CM3N
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Panel Ready | May Be Missing Installation Hardware & Accessories | Great Savings |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | BOSCH |
|---|---|
| Category | Dishwashers / Kitchen Appliances |
| Model Number | SHV78CM3N |
| UPC/GTIN | 825225966043 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 23 3/4 |
| Width | 23 1/16 |
| Height | 33 7/8 |
| General | |
| Width of the appliance | 598 mm |
| Appliance Width (in) | 23 9/16 |
| Height of the appliance | 860 mm |
| Height | 33 7/8 |
| Installation Type | Full-integrated |
| Number of Place Settings | 16 |
| List of Programs | Favorite, Heavy, Normal, Speed60 |
| Special Functions | CrystalDry™, Flex spray back, Flex spray custom, Flex spray front, HygienePlus, Remote Start |
| Display | Yes |
| Silence Level | 42 dB(A) re 1pW |
| 3rd rack | Flexible 3rd rack |
| Interior Light | No |
| Removable top | No |
| Power cord length | 170.0 cm |
| Power Cord Length | 67'' |
| Construction type | |
| Design | Built-in |
| Drying System | CrystalDry®, Inherent heat |
| Height of the appliance | 860 mm |
| Height | 33 7/8 |
| Concealed heating element | Yes |
| Installation Type | Full-integrated |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Water Softener | No |
| Width of the appliance | 598 mm |
| Appliance Width (in) | 23 9/16 |
| Size and weight | |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) | 860 x 598 x 585 mm |
| Adjustable plinth | No |
| Net Weight | 41.6 kg |
| Net Weight | 92.000 lbs |
| Weight furniture front (min - max) | 3 - 10 kg |
| Connectivity | |
| Home Connect™ | |
| Home Connect Features | Remote Monitoring and Control |
| Programmes | |
| Status Indicator | End of program audible, Time remaining indic. internal, Water inlet |
| List of Programs | Favorite, Heavy, Normal, Speed60 |
| Program 1 | Heavy |
| Program 2 | Auto |
| Program 3 | Normal |
| Program 4 | Speed60 |
| Program 5 | Favorite |
| Number of different wash temperatures | 6 |
| Safety | |
| AquaStop | |
| ChildLock | No |
| Consumption values | |
| Glass protection | No |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
| Maximum number of place settings (EU 2017/1369) | 16 |
| Connection | |
| Watts | 1,440 W |
| Power cord length | 170.0 cm |
| Power Cord Length | 67'' |
| Fuse protection | 12 A |
| Plug type | Nema5-15P |
| Consumption values | |
| Glass protection | No |
| Water consumption program 1 | 4.9-6.4 gal |
| Water consumption program 2 | 3.4-5.4 gal |
| Water consumption program 3 | 2.3-5.5 gal |
| Water consumption program 4 | 3.8 gal |
| Water consumption program 5 | 3.4-5.4 gal |
| Total Annual Water Consumption | 688 gal |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
Make quick work of dishwashing with this 24-inch Bosch built-in smart dishwasher. With a sound level no higher than 42 dBA, it won’t disturb you while you’re in the kitchen, and the extra utility rack provides a place for all your odd-sized items. This ENERGY STAR-certified Bosch built-in smart dishwasher has a stainless steel tall tub for longevity.
Image Features

10-Year Rust-Through Warranty.
(P) We take much care of the quality of our dishwashers. The production processes and material used for the interior of our dishwashers allow to provide a special 10-year warranty against the rusting-through of the cavity from the inside (conditions apply).(/P)

This Bosch Dishwasher is ENERGY STAR(R) certified and energy efficient
(P) This Bosch dishwasher is ENERGY STAR(R) certified and meets or exceeds federal guidelines, for year-round energy savings(/P)

The Flexible 3rd Rack provides a versatile space for utensils
(P) The Flexible 3rd Rack has expandable wings that easily lower to accommodate more of your deeper items. Meanwhile adjustable tines let you customize the rack s loading space to fit awkward or bulky utensils.(/P)
Features
- CrystalDry(TM): transforms moisture into heat up to 176(degree)F to give dishes, even plastics, the ultimate dry.
- PrecisionWash(R) with PowerControl(TM): for the deepest clean.
- Extremely Quiet Operation at 42 dBA: creating a dishwasher so quiet, you can't always tell it is running -- this is what makes Bosch the quietest dishwasher brand in North America.*
- Flexible 3rd Rack: provides a flexible top rack for your utensils with expandable wings and adjustable tines to accomodate bulky and tall items.
- Home Connect(R): access additional wash cycles to choose the right one for your needs with Smart Cycle.
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | SHV78CM3N |
| GTIN14: | 825225966043 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |























