| General | |
| Width of the appliance | 600 mm |
| Appliance Width (in) | 23 5/8 |
| Height of the appliance | 2,030 mm |
| Height | 79 15/16 |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 79 15/16 " x 23 5/8 " x 26 3/16 " |
| Color | Brushed steel anti-fingerprint |
| Door Options | Right Reversible |
| Shelf Material - Refrigerator | Safety glass |
| Shelves for Bottles | No |
| Power cord length | 255.0 cm |
| Power Cord Length | 87" |
| Connectivity | |
| Home Connect™ | |
| Home Connect Features | Remote Monitoring and Control |
| Camera | No |
| Size and weight | |
| Depth of the product | 665 mm |
| Depth (in) | 26 3/16 |
| Height of the appliance | 2,030 mm |
| Height | 79 15/16 |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 79 15/16 " x 23 5/8 " x 26 3/16 " |
| Net Weight | 86.2 kg |
| Net Weight | 190.000 lbs |
| Width of the appliance | 600 mm |
| Appliance Width (in) | 23 5/8 |
| Cooling | |
| Number of shelves in fridge compartment | 5 |
| Number of Adjustable Shelves | 3 |
| No. of egg racks | 0 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 7 |
| Light Wattage - Refrigerator | LED with soft start |
| Freezing | |
| Star Rating | 4 |
| Freezing drawers (Stck) | 4 |
| Number of freezing flaps (Stck) | 0 |
| Light Wattage - Freezer | LED with soft start |
| Comfort | |
| SuperCool | Yes |
| superFreezing | Yes |
| Low frost | No |
| Type of bottle rack | Without |
| VarioZone | No |
| easyAccess shelves | No |
| EcoMode | No |
| Basic touch control | No |
| Vario shelf | No |
| Extremely silent appliances | No |
| Freshness system | VitaFresh, VitaFresh Plus |
| Connection | |
| Power cord length | 255.0 cm |
| Power Cord Length | 87" |
| Fuse protection | 10 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Plug type | 120V-3 prong |
| Volts | 110-120 V |
Delivering the quality innoations and design you know and love from Bosch, now in 24″ Refrigerators. Our new freestanding, 24″ refrigerators are beautifully designed in both form and function, with stunning LED illumination from corner to corner and a cool stainless steel back wall. Beautifully hidden inside, the interior water dispenser lets you enjoy pure fresh water with the touch of a button.Freshness technologies, including VitaFresh and MultiAirFlow, provide the optimal environment for your fruits and vegetables, keeping food fresher, longer wherever you place them.Smart refrigerators with Home Connect(R) are designed to offer peace of mind, customization and simplification. Control the temperature, adjust lighting or run diagnostics from the app for ultimate convenience.
Image Features

Control temperature and monitor with Home Connect
(P) The Home Connect(TM) app allows you to remotely monitor and control your Bosch refrigerator from your smartphone or tablet. Control the temperature, adjust lighting, run diagnostics-wherever you are,* for ultimate convenience. Connected refrigerators from Bosch are designed to give you peace of mind, customization, and simpification.(/P)

ENERGY STAR(R) qualified
(P) ENERGY STAR(R) qualified for energy efficiency.(/P)

Maintain temperature with MultiAirFlow
(P) MultiAirFlow(TM) maintains consistent temperatures throughout the unit by evenly circulating cool air.(/P)

Preservation with VitaFresh
(P) The large, full-width VitaFresh drawer offers adjustable humidity for the optimal environment for your fruits and vegetables.(/P)

Easy to clean stainless steel exterior
(P) Keep your kitchen looking beautiful with an easy to clean stainless steel exterior. Simply wipe with a damp cloth, no stainless steel cleaner necessary.(/P)

Keep your groceries in perfect view.
(P) With LED lighting, you won t miss a thing in your refrigerator. Long-lasting, energy-efficient LEDs provide a bright, even light throughout the interior, so you can see everything clearly. If the fridge features Home Connect technology, you can control your LED light via the app. Simply switch it on or off with your mobile device or adjust the brightness to your needs. Don't let dim lighting prevent you from finding what you need - upgrade your fridge with LED lighting today.(/P)

A convenient Door Ajar Notification
(P) Receive a notification on your phone should you accidentally leave your refrigerator door open for an extended time.(/P)
Features
- VitaFresh: drawer keeps fruit and vegetables fresh longer.
- MultiAirFlow(TM): maintains consistent temperatures throughout the unit by evenly circulating cool air.
- ENERGY STAR(R) Certified: for energy efficiency.
- UltraClarityPro(R) Water Filter: removes an astonishing >99.9% of sediments from your tap water.
- Door Ajar Notification: will notify you by alarm and on your phone should you leave the door open.
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | B24CB80ESS |
| GTIN14: | 825225966760 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
BOSCH 24" 800 Series 24 Inch Wide 12.8 Cu. Ft. Energy Star Certified Bottom Freezer Refrigerator With Multiairflow And Vitafresh B24CB80ESS
- SKU-0000032656
- Model #B24CB80ESS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Dings Bottom Door |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | BOSCH |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | B24CB80ESS |
| UPC/GTIN | 825225966760 |
| Capacity | 12.8000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 26 3/16 |
| Width | 23 5/8 |
| Height | 79 15/16 |
| General | |
| Width of the appliance | 600 mm |
| Appliance Width (in) | 23 5/8 |
| Height of the appliance | 2,030 mm |
| Height | 79 15/16 |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 79 15/16 " x 23 5/8 " x 26 3/16 " |
| Color | Brushed steel anti-fingerprint |
| Door Options | Right Reversible |
| Shelf Material - Refrigerator | Safety glass |
| Shelves for Bottles | No |
| Power cord length | 255.0 cm |
| Power Cord Length | 87" |
| Connectivity | |
| Home Connect™ | |
| Home Connect Features | Remote Monitoring and Control |
| Camera | No |
| Size and weight | |
| Depth of the product | 665 mm |
| Depth (in) | 26 3/16 |
| Height of the appliance | 2,030 mm |
| Height | 79 15/16 |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 79 15/16 " x 23 5/8 " x 26 3/16 " |
| Net Weight | 86.2 kg |
| Net Weight | 190.000 lbs |
| Width of the appliance | 600 mm |
| Appliance Width (in) | 23 5/8 |
| Cooling | |
| Number of shelves in fridge compartment | 5 |
| Number of Adjustable Shelves | 3 |
| No. of egg racks | 0 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 7 |
| Light Wattage - Refrigerator | LED with soft start |
| Freezing | |
| Star Rating | 4 |
| Freezing drawers (Stck) | 4 |
| Number of freezing flaps (Stck) | 0 |
| Light Wattage - Freezer | LED with soft start |
| Comfort | |
| SuperCool | Yes |
| superFreezing | Yes |
| Low frost | No |
| Type of bottle rack | Without |
| VarioZone | No |
| easyAccess shelves | No |
| EcoMode | No |
| Basic touch control | No |
| Vario shelf | No |
| Extremely silent appliances | No |
| Freshness system | VitaFresh, VitaFresh Plus |
| Connection | |
| Power cord length | 255.0 cm |
| Power Cord Length | 87" |
| Fuse protection | 10 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Plug type | 120V-3 prong |
| Volts | 110-120 V |
Delivering the quality innoations and design you know and love from Bosch, now in 24″ Refrigerators. Our new freestanding, 24″ refrigerators are beautifully designed in both form and function, with stunning LED illumination from corner to corner and a cool stainless steel back wall. Beautifully hidden inside, the interior water dispenser lets you enjoy pure fresh water with the touch of a button.Freshness technologies, including VitaFresh and MultiAirFlow, provide the optimal environment for your fruits and vegetables, keeping food fresher, longer wherever you place them.Smart refrigerators with Home Connect(R) are designed to offer peace of mind, customization and simplification. Control the temperature, adjust lighting or run diagnostics from the app for ultimate convenience.
Image Features

Control temperature and monitor with Home Connect
(P) The Home Connect(TM) app allows you to remotely monitor and control your Bosch refrigerator from your smartphone or tablet. Control the temperature, adjust lighting, run diagnostics-wherever you are,* for ultimate convenience. Connected refrigerators from Bosch are designed to give you peace of mind, customization, and simpification.(/P)

ENERGY STAR(R) qualified
(P) ENERGY STAR(R) qualified for energy efficiency.(/P)

Maintain temperature with MultiAirFlow
(P) MultiAirFlow(TM) maintains consistent temperatures throughout the unit by evenly circulating cool air.(/P)

Preservation with VitaFresh
(P) The large, full-width VitaFresh drawer offers adjustable humidity for the optimal environment for your fruits and vegetables.(/P)

Easy to clean stainless steel exterior
(P) Keep your kitchen looking beautiful with an easy to clean stainless steel exterior. Simply wipe with a damp cloth, no stainless steel cleaner necessary.(/P)

Keep your groceries in perfect view.
(P) With LED lighting, you won t miss a thing in your refrigerator. Long-lasting, energy-efficient LEDs provide a bright, even light throughout the interior, so you can see everything clearly. If the fridge features Home Connect technology, you can control your LED light via the app. Simply switch it on or off with your mobile device or adjust the brightness to your needs. Don't let dim lighting prevent you from finding what you need - upgrade your fridge with LED lighting today.(/P)

A convenient Door Ajar Notification
(P) Receive a notification on your phone should you accidentally leave your refrigerator door open for an extended time.(/P)
Features
- VitaFresh: drawer keeps fruit and vegetables fresh longer.
- MultiAirFlow(TM): maintains consistent temperatures throughout the unit by evenly circulating cool air.
- ENERGY STAR(R) Certified: for energy efficiency.
- UltraClarityPro(R) Water Filter: removes an astonishing >99.9% of sediments from your tap water.
- Door Ajar Notification: will notify you by alarm and on your phone should you leave the door open.
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | B24CB80ESS |
| GTIN14: | 825225966760 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |

























