| General | |
| Where can the appliance be installed | Base cabinet, high cupboard installation |
| Are some hobs controls integrated? | No |
| Color | Stainless Steel |
| User Interface | White LED, touch control |
| Number of Cooking Modes | 12 |
| Cooking Modes | Air Fry, Bake, Broil, Convection Bake, Convection Broil, Convection Multi-Rack, Convection Roast, Pizza, Proof, Roast, Warm |
| Range of temperature (°C) | 38-288 °C |
| Added steam | No |
| Cleaning System | Self Clean |
| Door hinge | Bottom, damped |
| Usable volume (of cavity) - NEW (2010/30/EC) | 128 l |
| Safety | Childproof Lock, door lock electronical, Safety switch-off func oven |
| Included Accessories | 1 x oven racks /upper, 1 x temperature probe /upper |
| Size and weight | |
| Dimensions | 737 x 755 x 597 mm |
| Minimum height for installation | 686 mm |
| Maximum height for installation | 727 mm |
| Minimum width for installation | 724 mm |
| Maximum width for installation | 724 mm |
| Depth for installation | 597 mm |
| Net Weight | 76.9 kg |
| Plug type fixed connection, no plug | |
| Power cord length 127.0 cm | |
| Volts 208-240 V | |
| Watts 4,800 W | |
| Fuse protection 30 A | |
| Comfort | |
| Fast Pre-Heat | Yes |
| Pizza Setting | Yes |
| Crisp function | No |
| Air Fry Function | |
| Oven Assistant with Voice Control | Yes (available with connected Home Connect account & third party, e.g. Alexa, is required) |
| Connectivity | |
| Home Connect™ | |
| Home Connect Features | iService Remote, Remote Monitoring and Control |
The Bosch 30″ stainless steel All-in-One Wall Oven with Air Fry combines all your favorite kitchen tools into one appliance for the ultimate cooking versatility. It’s an Air Fryer, Pizza Oven, Convection Oven, Broiler, Roaster, Dough Proofer and more. Convection Pro ensures food is always cooked evenly, no matter where you place your pan. The generous interior capacity ensures you can cook multiple dishes at once. The Bosch Home Connect app lets you monitor the status of your oven and make changes, as well as ensuring peace of mind that your appliance is turned off when it should be with push notifications.
Image Features

Support heavy dishes with a Telescopic Rack
(P) The EasyGlide(TM) telescopic rack moves smoothly and supports heavy dishes and casserole pans with ease, making it effortless to pull out the racks.(/P)

Grill inside with the Broil mode
(P) Broil mode uses intense heat radiated from the upper element and delivers the perfect char, sear, and grill without the mess. It is perfect for meats and bubbling crusts on casseroles.(/P)

Remote Start your Oven with Home Connect
(P) This appliance is Wi-Fi Enabled, and allows for remote preheating and monitoring via the Home Connect app, smartwatch and other smart home devices and services like Amazon Alexa for hands-free voice control.(/P)

Self-Clean Mode for convenience
(P) With all the cooking you'll do in a Bosch oven, clean-up should be your last worry. Our wall ovens have a 2, 3 or 4 hour self-clean cycle, for the ultimate convenience.(/P)

Integrated Temperature Probe
(P) Takes the guesswork out of cooking meats. The probe monitors the internal temperature of meats and automatically turns off the oven when the desired doneness is reached.(/P)

Pizza Mode with intense heat
(P) Pizza mode mimics the intense heat of a pizza oven to deliver artisanal pies in your kitchen. Heat from the upper and lower elements is circulated throughout the oven by the convection fan.(/P)
Features
- Support heavy dishes with a Telescopic Rack
- A QuietClose Door that never slams
- Integrated Air Fryer in in your Oven
- Convection Multi-Rack for even baking on all racks
- Grill inside with the Broil mode
- Remote monitor and control your oven
- Self-Clean Mode for convenience
- Integrated Temperature Probe
- Ideal for Frozen Foods
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | HBL8454UC |
| GTIN14: | 825225962571 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
BOSCH 800 Series Single Wall Oven 30 Stainless Steel HBL8454UC
- SKU-0000039015
- Model #HBL8454UC
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Visible Forward Facing Imperfections | Original Meat Probe & Owners Manual Included |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | BOSCH |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | HBL8454UC |
| UPC/GTIN | 825225962571 |
| Capacity | 4.6000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 23 1/2 |
| Width | 29 |
| Height | 29 47/64 |
| General | |
| Where can the appliance be installed | Base cabinet, high cupboard installation |
| Are some hobs controls integrated? | No |
| Color | Stainless Steel |
| User Interface | White LED, touch control |
| Number of Cooking Modes | 12 |
| Cooking Modes | Air Fry, Bake, Broil, Convection Bake, Convection Broil, Convection Multi-Rack, Convection Roast, Pizza, Proof, Roast, Warm |
| Range of temperature (°C) | 38-288 °C |
| Added steam | No |
| Cleaning System | Self Clean |
| Door hinge | Bottom, damped |
| Usable volume (of cavity) - NEW (2010/30/EC) | 128 l |
| Safety | Childproof Lock, door lock electronical, Safety switch-off func oven |
| Included Accessories | 1 x oven racks /upper, 1 x temperature probe /upper |
| Size and weight | |
| Dimensions | 737 x 755 x 597 mm |
| Minimum height for installation | 686 mm |
| Maximum height for installation | 727 mm |
| Minimum width for installation | 724 mm |
| Maximum width for installation | 724 mm |
| Depth for installation | 597 mm |
| Net Weight | 76.9 kg |
| Plug type fixed connection, no plug | |
| Power cord length 127.0 cm | |
| Volts 208-240 V | |
| Watts 4,800 W | |
| Fuse protection 30 A | |
| Comfort | |
| Fast Pre-Heat | Yes |
| Pizza Setting | Yes |
| Crisp function | No |
| Air Fry Function | |
| Oven Assistant with Voice Control | Yes (available with connected Home Connect account & third party, e.g. Alexa, is required) |
| Connectivity | |
| Home Connect™ | |
| Home Connect Features | iService Remote, Remote Monitoring and Control |
The Bosch 30″ stainless steel All-in-One Wall Oven with Air Fry combines all your favorite kitchen tools into one appliance for the ultimate cooking versatility. It’s an Air Fryer, Pizza Oven, Convection Oven, Broiler, Roaster, Dough Proofer and more. Convection Pro ensures food is always cooked evenly, no matter where you place your pan. The generous interior capacity ensures you can cook multiple dishes at once. The Bosch Home Connect app lets you monitor the status of your oven and make changes, as well as ensuring peace of mind that your appliance is turned off when it should be with push notifications.
Image Features

Support heavy dishes with a Telescopic Rack
(P) The EasyGlide(TM) telescopic rack moves smoothly and supports heavy dishes and casserole pans with ease, making it effortless to pull out the racks.(/P)

Grill inside with the Broil mode
(P) Broil mode uses intense heat radiated from the upper element and delivers the perfect char, sear, and grill without the mess. It is perfect for meats and bubbling crusts on casseroles.(/P)

Remote Start your Oven with Home Connect
(P) This appliance is Wi-Fi Enabled, and allows for remote preheating and monitoring via the Home Connect app, smartwatch and other smart home devices and services like Amazon Alexa for hands-free voice control.(/P)

Self-Clean Mode for convenience
(P) With all the cooking you'll do in a Bosch oven, clean-up should be your last worry. Our wall ovens have a 2, 3 or 4 hour self-clean cycle, for the ultimate convenience.(/P)

Integrated Temperature Probe
(P) Takes the guesswork out of cooking meats. The probe monitors the internal temperature of meats and automatically turns off the oven when the desired doneness is reached.(/P)

Pizza Mode with intense heat
(P) Pizza mode mimics the intense heat of a pizza oven to deliver artisanal pies in your kitchen. Heat from the upper and lower elements is circulated throughout the oven by the convection fan.(/P)
Features
- Support heavy dishes with a Telescopic Rack
- A QuietClose Door that never slams
- Integrated Air Fryer in in your Oven
- Convection Multi-Rack for even baking on all racks
- Grill inside with the Broil mode
- Remote monitor and control your oven
- Self-Clean Mode for convenience
- Integrated Temperature Probe
- Ideal for Frozen Foods
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | HBL8454UC |
| GTIN14: | 825225962571 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |

























