| General | |
| Where can the appliance be installed | Base cabinet, high cupboard installation |
| Are some hobs controls integrated? | No |
| Variant color | Stainless steel |
| Number of heating & combination modes | 13 |
| Cooking mode | 3rd element convection, Convection Bake, Convection Broil, Conventional heat, Dough proving setting, Eco, Half width variable grill, Pizza setting, Special baking setting, warming |
| Range of temperature (°C) | 38-288 °C |
| Added steam | No |
| Integrated Cleaning system | Self Clean |
| Door hinge | Bottom, damped |
| Safety device | door lock electronical, Safety switch-off func oven |
| Included accessories | 3 x oven racks /upper, 1 x Broiler pan /upper, 1 x temperature probe /upper |
| Size and weight | |
| Dimensions | 737 x 755 x 622 mm |
| Minimum height for installation | 686 mm |
| Maximum height for installation | 727 mm |
| Depth for installation | 597 mm |
| Net weight | 87.5 kg |
| Plug type fixed connection, no plug | |
| Power cord length 127.0 cm | |
| Volts 240/208 V | |
| Watts 5,000 W | |
| Fuse protection 30 A | |
| Comfort | |
| Fast preheat | Yes |
| Pizza setting | Yes |
| Crisp function | No |
| Air Fry function | No |
| Automatic door opening via voice control | No |
| Cavity illumination | Halogen |
| Connectivity | |
| Home Connect | |
The Bosch Wall Oven Features a QuietClose Door That Won’t Slam Shut and a High-Resolution TFT User Interface. Design Color TFT Touch Control with SteelTouch(TM) Buttons for Easier Operation of the Oven Performance 14 Specialized Cooking Modes – Gourmet Cooking Made Easy Custom Cooking Programs: No-Preheat Frozen Food Mode, Pizza, Pie, Warm and Proof Genuine European Convection for Even Baking Results on Multiple Racks. Temperature Conversion for Convection Cooking Fast Preheat Reduces Preheat Time Efficiency EcoClean(TM) 2-Hour Self-Clean Cycle EcoChef Mode – Remaing Heat in Cavity Finishes Cooking Process Convenience AutoProbe: Takes the Guesswork out of Rare, Medium and Well Done Two Halogen Lights Provide Superior Cavity Illumination Timer with Cook Time and Delay Start Function Extra Large Door Window for Easy Monitoring of Cooking Process Star-K certified. F100(degree)-450(degree). Two Separate Time Intervals can be Programmed Large Capacity at 4.6 Cu Ft. Recessed 8 Pass Broil Element for Increased Capacity and Safety
Image Features

Telescopic rack for an effortless glide
Telescopic rack for an effortless glide The full extension telescopic rack supports heavy dishes and glides effortlessly.

SteelTouch(TM) Buttons for a sleek look and easy operation
SteelTouch(TM) Buttons for a sleek look and easy operation The SteelTouch(TM) control panel is timeless and easy to use.

Let your oven do the cleaning.
Let your oven do the cleaning. Cleaning the oven by hand can be both exhausting and time-consuming. Our pyrolytic self-cleaning ovens let you say goodbye to this unpopular chore once and for all. Just select the feature, press "Start" and, depending on the degree of soiling, your oven heats up to 480(degree)C, burning away grease or food residue - no chemicals needed. Once the oven has cooled down, simply wipe out the bit of ash and you're done. So you can enjoy more time savouring the results and less time cleaning up.

Convection Multi-Rack for even baking on all racks
Convection Multi-Rack for even baking on all racks A third heating element and fan at the back of the oven evenly circulates air around the cavity so you get even golden results, no matter where you place your pan.

SoftClose
SoftClose Oven doors are now more convenient than ever: A special damping mechanism prevents oven doors from slamming shut. As you gently push the door shut, it stops just before closing and then shuts itself gently and quietly, thus guaranteeing a long life for both your oven and the oven door.
Features
- A Full-Extension Telescopic Rack Offers Safe Access to the Oven Cavity. Close Telescopic rack for an effortless glide The full extension telescopic rack supports heavy dishes and glides effortlessly.
- Dampened Hinges Softly and Quietly Guide the QuietClose(TM) Door Shut.
- Touch Control with SteelTouch(TM) Buttons are sleek and make operating the oven easy. Close SteelTouch(TM) Buttons for a sleek look and easy operation The SteelTouch(TM) control panel is timeless and easy to use.
- Pyrolytic self-cleaning: Automatically cleans the oven, just wipe out the ash. Close Let your oven do the cleaning. Cleaning the oven by hand can be both exhausting and time-consuming. Our pyrolytic self-cleaning ovens let you say goodbye to this unpopular chore once and for all. Just select the feature, press "Start" and, depending on the degree of soiling, your oven heats up to 480(degree)C, burning away grease or food residue - no chemicals needed. Once the oven has cooled down, simply wipe out the bit of ash and you're done. So you can enjoy more time savouring the results and less time cleaning up.
- Top-/Bottom heat: perfect results on one level thanks to optimal distribution of heat.
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | HBLP451UC |
| GTIN14: | 825225906988 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
BOSCH Benchmark Single Wall Oven 30 Stainless Steel HBLP451UC
- SKU-0000041053
- Model #HBLP451UC
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Former Demonstration Unit | Minor Surface Blemishes / Scuffs | Light Signs Of Handling (Demonstration Unit) | Blemishes To Top Panel Trim |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | BOSCH |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | HBLP451UC |
| UPC/GTIN | 825225906988 |
| Capacity | 4.6000 |
| Depth | 23 1/2 |
| Width | 29 3/4 |
| Height | 29 |
| General | |
| Where can the appliance be installed | Base cabinet, high cupboard installation |
| Are some hobs controls integrated? | No |
| Variant color | Stainless steel |
| Number of heating & combination modes | 13 |
| Cooking mode | 3rd element convection, Convection Bake, Convection Broil, Conventional heat, Dough proving setting, Eco, Half width variable grill, Pizza setting, Special baking setting, warming |
| Range of temperature (°C) | 38-288 °C |
| Added steam | No |
| Integrated Cleaning system | Self Clean |
| Door hinge | Bottom, damped |
| Safety device | door lock electronical, Safety switch-off func oven |
| Included accessories | 3 x oven racks /upper, 1 x Broiler pan /upper, 1 x temperature probe /upper |
| Size and weight | |
| Dimensions | 737 x 755 x 622 mm |
| Minimum height for installation | 686 mm |
| Maximum height for installation | 727 mm |
| Depth for installation | 597 mm |
| Net weight | 87.5 kg |
| Plug type fixed connection, no plug | |
| Power cord length 127.0 cm | |
| Volts 240/208 V | |
| Watts 5,000 W | |
| Fuse protection 30 A | |
| Comfort | |
| Fast preheat | Yes |
| Pizza setting | Yes |
| Crisp function | No |
| Air Fry function | No |
| Automatic door opening via voice control | No |
| Cavity illumination | Halogen |
| Connectivity | |
| Home Connect | |
The Bosch Wall Oven Features a QuietClose Door That Won’t Slam Shut and a High-Resolution TFT User Interface. Design Color TFT Touch Control with SteelTouch(TM) Buttons for Easier Operation of the Oven Performance 14 Specialized Cooking Modes – Gourmet Cooking Made Easy Custom Cooking Programs: No-Preheat Frozen Food Mode, Pizza, Pie, Warm and Proof Genuine European Convection for Even Baking Results on Multiple Racks. Temperature Conversion for Convection Cooking Fast Preheat Reduces Preheat Time Efficiency EcoClean(TM) 2-Hour Self-Clean Cycle EcoChef Mode – Remaing Heat in Cavity Finishes Cooking Process Convenience AutoProbe: Takes the Guesswork out of Rare, Medium and Well Done Two Halogen Lights Provide Superior Cavity Illumination Timer with Cook Time and Delay Start Function Extra Large Door Window for Easy Monitoring of Cooking Process Star-K certified. F100(degree)-450(degree). Two Separate Time Intervals can be Programmed Large Capacity at 4.6 Cu Ft. Recessed 8 Pass Broil Element for Increased Capacity and Safety
Image Features

Telescopic rack for an effortless glide
Telescopic rack for an effortless glide The full extension telescopic rack supports heavy dishes and glides effortlessly.

SteelTouch(TM) Buttons for a sleek look and easy operation
SteelTouch(TM) Buttons for a sleek look and easy operation The SteelTouch(TM) control panel is timeless and easy to use.

Let your oven do the cleaning.
Let your oven do the cleaning. Cleaning the oven by hand can be both exhausting and time-consuming. Our pyrolytic self-cleaning ovens let you say goodbye to this unpopular chore once and for all. Just select the feature, press "Start" and, depending on the degree of soiling, your oven heats up to 480(degree)C, burning away grease or food residue - no chemicals needed. Once the oven has cooled down, simply wipe out the bit of ash and you're done. So you can enjoy more time savouring the results and less time cleaning up.

Convection Multi-Rack for even baking on all racks
Convection Multi-Rack for even baking on all racks A third heating element and fan at the back of the oven evenly circulates air around the cavity so you get even golden results, no matter where you place your pan.

SoftClose
SoftClose Oven doors are now more convenient than ever: A special damping mechanism prevents oven doors from slamming shut. As you gently push the door shut, it stops just before closing and then shuts itself gently and quietly, thus guaranteeing a long life for both your oven and the oven door.
Features
- A Full-Extension Telescopic Rack Offers Safe Access to the Oven Cavity. Close Telescopic rack for an effortless glide The full extension telescopic rack supports heavy dishes and glides effortlessly.
- Dampened Hinges Softly and Quietly Guide the QuietClose(TM) Door Shut.
- Touch Control with SteelTouch(TM) Buttons are sleek and make operating the oven easy. Close SteelTouch(TM) Buttons for a sleek look and easy operation The SteelTouch(TM) control panel is timeless and easy to use.
- Pyrolytic self-cleaning: Automatically cleans the oven, just wipe out the ash. Close Let your oven do the cleaning. Cleaning the oven by hand can be both exhausting and time-consuming. Our pyrolytic self-cleaning ovens let you say goodbye to this unpopular chore once and for all. Just select the feature, press "Start" and, depending on the degree of soiling, your oven heats up to 480(degree)C, burning away grease or food residue - no chemicals needed. Once the oven has cooled down, simply wipe out the bit of ash and you're done. So you can enjoy more time savouring the results and less time cleaning up.
- Top-/Bottom heat: perfect results on one level thanks to optimal distribution of heat.
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | HBLP451UC |
| GTIN14: | 825225906988 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |












