| General | |
| Color | Stainless Steel |
| Number of Cooking Modes | 11 |
| Cooking Modes | Hot Air, Hot air + steam, Steam 100% |
| Water Intake | Removable Water Tank |
| Water Tank Volume | 1.3 l |
| Cleaning System | No |
| Door hinge | Bottom |
| Safety | Childproof Lock |
| Included Accessories | 1 x STS tray-GN2/3-unpunched-28 mm deep, 1 x STS tray-GN1/3-punched-40 mm deep, 1 x STS tray-GN2/3-punched-40 mm deep, 1 x grid, 1 x STS tray-GN1/3-unpunched-40 mm deep |
| Size and weight | |
| Dimensions | 498 x 755 x 568 mm |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 19 5/8'' x 29 3/4'' x 22 3/8'' |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 19 3/16'' x 28 1/2'' x 23 1/2'' |
| Cavity Capacity | 1.4 Cu Ft |
| Cavity dimensions (in) | 9 5/8'' x 14'' x 15 3/4'' |
| Net Weight | 21.5 kg |
| Net Weight | 47.000 lbs |
| Connectivity | |
| Home Connect™ | |
Introducing the Only Steam Convection Oven in its Class that Installs Flush, for a European Kitchen Design. Design Color TFT Touch Control with SteelTouch(TM) Buttons for Easier Operation of the Oven One Halogen Light Provides Superior Illumination Performance Features Vegetable and Chicken Programs: Oven Automatically Sets Temperature and Humidity Perfect Reheating: Enjoy Yesterday’s Food Today Convenience Timer with Cook Time and Delay Start Function 1 Rack, 2 Perforated and 2 Non-Perforated Pans are Included Non Plumbed for Easy Installation Steam Assist Clean 1.4 qt. Water Tank Can be Used for an Entire Cooking Cycle Child Lock Capacity Large Capacity at 1.4 Cu. Ft
Features
- Steam function: for gentle, healthy food preparation.
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | HSLP451UC |
| GTIN14: | 825225906360 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
BOSCH Benchmark Steam Convection Oven 30 Stainless Steel HSLP451UC
- SKU-0000040902
- Model #HSLP451UC
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Former Showroom Display | Minimal Signs Of Use | Great Savings | Brand New |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | BOSCH |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | HSLP451UC |
| UPC/GTIN | 825225906360 |
| Capacity | 1.4000 |
| Depth | 21 25/64 |
| Width | 29 3/4 |
| Height | 19 41/64 |
| General | |
| Color | Stainless Steel |
| Number of Cooking Modes | 11 |
| Cooking Modes | Hot Air, Hot air + steam, Steam 100% |
| Water Intake | Removable Water Tank |
| Water Tank Volume | 1.3 l |
| Cleaning System | No |
| Door hinge | Bottom |
| Safety | Childproof Lock |
| Included Accessories | 1 x STS tray-GN2/3-unpunched-28 mm deep, 1 x STS tray-GN1/3-punched-40 mm deep, 1 x STS tray-GN2/3-punched-40 mm deep, 1 x grid, 1 x STS tray-GN1/3-unpunched-40 mm deep |
| Size and weight | |
| Dimensions | 498 x 755 x 568 mm |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 19 5/8'' x 29 3/4'' x 22 3/8'' |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 19 3/16'' x 28 1/2'' x 23 1/2'' |
| Cavity Capacity | 1.4 Cu Ft |
| Cavity dimensions (in) | 9 5/8'' x 14'' x 15 3/4'' |
| Net Weight | 21.5 kg |
| Net Weight | 47.000 lbs |
| Connectivity | |
| Home Connect™ | |
Introducing the Only Steam Convection Oven in its Class that Installs Flush, for a European Kitchen Design. Design Color TFT Touch Control with SteelTouch(TM) Buttons for Easier Operation of the Oven One Halogen Light Provides Superior Illumination Performance Features Vegetable and Chicken Programs: Oven Automatically Sets Temperature and Humidity Perfect Reheating: Enjoy Yesterday’s Food Today Convenience Timer with Cook Time and Delay Start Function 1 Rack, 2 Perforated and 2 Non-Perforated Pans are Included Non Plumbed for Easy Installation Steam Assist Clean 1.4 qt. Water Tank Can be Used for an Entire Cooking Cycle Child Lock Capacity Large Capacity at 1.4 Cu. Ft
Features
- Steam function: for gentle, healthy food preparation.
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | HSLP451UC |
| GTIN14: | 825225906360 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |




















