| General | |
| Width of the appliance | 598 mm |
| Appliance Width (in) | 23 9/16 |
| Height of the appliance | 860 mm |
| Height | 33 7/8 |
| Installation Type | Full-integrated |
| Number of Place Settings | 16 |
| List of Programs | Favorite, Heavy, Normal, Speed60 |
| Special Functions | CrystalDry™, Flex spray back, Flex spray custom, Flex spray front, HygienePlus, Remote Start |
| Display | Yes |
| Silence Level | 39 dB(A) re 1pW |
| 3rd rack | VarioDrawer Pro |
| Interior Light | Yes |
| Removable top | No |
| Power cord length | 170.0 cm |
| Power Cord Length | 67'' |
| Construction type | |
| Design | Built-in |
| Drying System | CrystalDry®, Inherent heat |
| Height of the appliance | 860 mm |
| Height | 33 7/8 |
| Concealed heating element | Yes |
| Installation Type | Full-integrated |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Water Softener | Yes |
| Width of the appliance | 598 mm |
| Appliance Width (in) | 23 9/16 |
| Size and weight | |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) | 860 x 598 x 585 mm |
| Adjustable plinth | No |
| Net Weight | 43.9 kg |
| Net Weight | 97.000 lbs |
| Weight furniture front (min - max) | 3 - 10 kg |
| Connectivity | |
| Home Connect™ | |
| Home Connect Features | Remote Monitoring and Control |
| Programmes | |
| Status Indicator | End of program audible, Time remaining indic. internal |
| List of Programs | Favorite, Heavy, Normal, Speed60 |
| Program 1 | Heavy |
| Program 2 | Auto |
| Program 3 | Normal |
| Program 4 | Speed60 |
| Program 5 | Favorite |
| Number of different wash temperatures | 6 |
| Safety | |
| AquaStop | |
| ChildLock | No |
| Consumption values | |
| Glass protection | Yes |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
| Maximum number of place settings (EU 2017/1369) | 16 |
| Connection | |
| Watts | 1,440 W |
| Power cord length | 170.0 cm |
| Power Cord Length | 67'' |
| Fuse protection | 12 A |
| Plug type | Nema5-15P |
| Consumption values | |
| Glass protection | Yes |
| Water consumption program 1 | 4.9-6.4 gal |
| Water consumption program 2 | 3.4-5.4 gal |
| Water consumption program 3 | 2.4-6.4 gal |
| Water consumption program 4 | 3.8 gal |
| Water consumption program 5 | 3.4-5.4 gal |
| Water consumption program 6 | 1.1 gal |
| Total Annual Water Consumption | 688 gal |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
BOSCH SHV9PCM3N 24 Fully Integrated Benchmark Series Dishwasher $1|206.00
Image Features

The Flexible 3rd Rack provides a versatile space for utensils
The Flexible 3rd Rack has expandable wings that easily lower to accommodate more of your deeper items. Meanwhile adjustable tines let you customize the rack s loading space to fit awkward or bulky utensils.

This Bosch Dishwasher is ENERGY STAR(R) certified and energy efficient
This Bosch dishwasher is ENERGY STAR(R) certified and meets or exceeds federal guidelines, for year-round energy savings
Features
- CrystalDry(TM): transforms moisture into heat up to 176(degree)F to give dishes, even plastics, the ultimate dry.
- PrecisionWash(R) with PowerControl(TM): for the deepest clean.
- Near Silent Operation at 39 dBA: creating a dishwasher so quiet, you can't always tell it is running -- this is what makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.*
- Flexible 3rd Rack: provides a flexible top rack for your utensils with expandable wings and adjustable tines to accomodate bulky and tall items.
- RackMatic(R): adjusts the upper rack to 9 different positions, allowing for taller items like stemware or leaving room for pots and pans below.
- Interior Light
- EasyGlide(TM) Plus rack system with ball bearing wheels for an even smoother glide
- Know how long your dishwasher cycle has left with TimeLight(R)
- This Bosch Dishwasher is ENERGY STAR(R) certified and energy efficient
- Home Connect(R): access additional wash cycles to choose the right one for your needs with Smart Cycle.
- 10 years warranty: our promise against rust-through.
- Water Softener provides spot-free dishes
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | SHV9PCM3N |
| GTIN14: | 825225965008 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |
BOSCH Benchmark(tm) Dishwasher 24 SHV9PCM3N
- SKU-0000038490
- Model #SHV9PCM3N
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Forward Facing Imperfections | Panel Ready | Custom Panels Not Included |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | BOSCH |
|---|---|
| Category | Dishwashers / Kitchen Appliances |
| Model Number | SHV9PCM3N |
| UPC/GTIN | 825225965008 |
| Capacity | 16.0000 |
| Depth | 23 |
| Width | 23 35/64 |
| Height | 33 55/64 |
| General | |
| Width of the appliance | 598 mm |
| Appliance Width (in) | 23 9/16 |
| Height of the appliance | 860 mm |
| Height | 33 7/8 |
| Installation Type | Full-integrated |
| Number of Place Settings | 16 |
| List of Programs | Favorite, Heavy, Normal, Speed60 |
| Special Functions | CrystalDry™, Flex spray back, Flex spray custom, Flex spray front, HygienePlus, Remote Start |
| Display | Yes |
| Silence Level | 39 dB(A) re 1pW |
| 3rd rack | VarioDrawer Pro |
| Interior Light | Yes |
| Removable top | No |
| Power cord length | 170.0 cm |
| Power Cord Length | 67'' |
| Construction type | |
| Design | Built-in |
| Drying System | CrystalDry®, Inherent heat |
| Height of the appliance | 860 mm |
| Height | 33 7/8 |
| Concealed heating element | Yes |
| Installation Type | Full-integrated |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Water Softener | Yes |
| Width of the appliance | 598 mm |
| Appliance Width (in) | 23 9/16 |
| Size and weight | |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) | 860 x 598 x 585 mm |
| Adjustable plinth | No |
| Net Weight | 43.9 kg |
| Net Weight | 97.000 lbs |
| Weight furniture front (min - max) | 3 - 10 kg |
| Connectivity | |
| Home Connect™ | |
| Home Connect Features | Remote Monitoring and Control |
| Programmes | |
| Status Indicator | End of program audible, Time remaining indic. internal |
| List of Programs | Favorite, Heavy, Normal, Speed60 |
| Program 1 | Heavy |
| Program 2 | Auto |
| Program 3 | Normal |
| Program 4 | Speed60 |
| Program 5 | Favorite |
| Number of different wash temperatures | 6 |
| Safety | |
| AquaStop | |
| ChildLock | No |
| Consumption values | |
| Glass protection | Yes |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
| Maximum number of place settings (EU 2017/1369) | 16 |
| Connection | |
| Watts | 1,440 W |
| Power cord length | 170.0 cm |
| Power Cord Length | 67'' |
| Fuse protection | 12 A |
| Plug type | Nema5-15P |
| Consumption values | |
| Glass protection | Yes |
| Water consumption program 1 | 4.9-6.4 gal |
| Water consumption program 2 | 3.4-5.4 gal |
| Water consumption program 3 | 2.4-6.4 gal |
| Water consumption program 4 | 3.8 gal |
| Water consumption program 5 | 3.4-5.4 gal |
| Water consumption program 6 | 1.1 gal |
| Total Annual Water Consumption | 688 gal |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
BOSCH SHV9PCM3N 24 Fully Integrated Benchmark Series Dishwasher $1|206.00
Image Features

The Flexible 3rd Rack provides a versatile space for utensils
The Flexible 3rd Rack has expandable wings that easily lower to accommodate more of your deeper items. Meanwhile adjustable tines let you customize the rack s loading space to fit awkward or bulky utensils.

This Bosch Dishwasher is ENERGY STAR(R) certified and energy efficient
This Bosch dishwasher is ENERGY STAR(R) certified and meets or exceeds federal guidelines, for year-round energy savings
Features
- CrystalDry(TM): transforms moisture into heat up to 176(degree)F to give dishes, even plastics, the ultimate dry.
- PrecisionWash(R) with PowerControl(TM): for the deepest clean.
- Near Silent Operation at 39 dBA: creating a dishwasher so quiet, you can't always tell it is running -- this is what makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.*
- Flexible 3rd Rack: provides a flexible top rack for your utensils with expandable wings and adjustable tines to accomodate bulky and tall items.
- RackMatic(R): adjusts the upper rack to 9 different positions, allowing for taller items like stemware or leaving room for pots and pans below.
- Interior Light
- EasyGlide(TM) Plus rack system with ball bearing wheels for an even smoother glide
- Know how long your dishwasher cycle has left with TimeLight(R)
- This Bosch Dishwasher is ENERGY STAR(R) certified and energy efficient
- Home Connect(R): access additional wash cycles to choose the right one for your needs with Smart Cycle.
- 10 years warranty: our promise against rust-through.
- Water Softener provides spot-free dishes
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | SHV9PCM3N |
| GTIN14: | 825225965008 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |





















