| General | |
| Where can the appliance be installed | Base cabinet, high cupboard installation |
| Are some hobs controls integrated? | No |
| Color | Stainless Steel |
| Number of Cooking Modes | 13 |
| Cooking Modes | Bake, Broil, Convection Bake, Convection Broil, Convection Multi-Rack, Convection Roast, Eco, Pizza, Proof, Roast, Special baking setting, Warm |
| Range of temperature (°C) | 38-288 °C |
| Added steam | No |
| Cleaning System | Self Clean |
| Door hinge | Right-hand |
| Safety | door lock electronical, Safety switch-off func oven |
| Included Accessories | 3 x oven racks /upper, 1 x Broiler pan /upper, 1 x temperature probe /upper |
| Size and weight | |
| Dimensions | 737 x 755 x 622 mm |
| Minimum height for installation | 686 mm |
| Maximum height for installation | 727 mm |
| Depth for installation | 597 mm |
| Net Weight | 80.0 kg |
| Plug type fixed connection, no plug | |
| Power cord length 127.0 cm | |
| Volts 240/208 V | |
| Watts 5,000 W | |
| Fuse protection 30 A | |
| Comfort | |
| Fast Pre-Heat | Yes |
| Pizza Setting | Yes |
| Crisp function | No |
| Air Fry Function | |
| Automatic door opening via voice control | No |
| Cavity illumination | Halogen |
| Connectivity | |
| Home Connect™ | |
This Bosch wall oven features a SideOpening Door for easier cavity access and a high-resolution TFT user interface. Enjoy cooking with genuine European Convection for even baking results on multiple racks. Select among 14 specialized cooking modes make gourmet cooking easy. Cleanup is a breeze thanks to the ovens’ 2-hour self-clean cycle, allows you to use your time in the kitchen for cooking rather than cleaning. It also delivers improved energy efficiency by running for the shortest period of time possible.
Image Features

Self-Clean Mode for convenience
With all the cooking you'll do in a Bosch oven, clean-up should be your last worry. Our wall ovens have a 2, 3 or 4 hour self-clean cycle, for the ultimate convenience.

Support heavy dishes with a Telescopic Rack
The EasyGlide(TM) telescopic rack moves smoothly and supports heavy dishes and casserole pans with ease, making it effortless to pull out the racks.

Grill inside with the Broil mode
Broil mode uses intense heat radiated from the upper element and delivers the perfect char, sear, and grill without the mess. It is perfect for meats and bubbling crusts on casseroles.

Operates easily with the Color TFT Control Panel
SteelTouch(R) buttons provide easy oven operation. The high definition display features easy-to-read text.

Ideal for Frozen Foods
Heat from the upper and lower elements is circulated throughout the oven by the convection fan. Perfect for frozen foods.

Integrated Temperature Probe
Takes the guesswork out of cooking meats. The probe monitors the internal temperature of meats and automatically turns off the oven when the desired doneness is reached.
Features
- Easy and ergonomic access
- Support heavy dishes with a Telescopic Rack
- Grill inside with the the Broil mode
- Operates easily with the Color TFT Control Panel
- Convection Multi-Rack for even baking on all racks
- Ideal for Frozen Foods
- Integrated Temperature Probe
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | HBLP451RUC |
| GTIN14: | 825225906971 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
BOSCH 30-Inch Electric Single Oven Stainless Steel - HBLP451RUC
- SKU-0000038700
- Model #HBLP451RUC
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Scratch & Dent | Indentation Right Panel | Scratches Door Handle | Great Savings |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | BOSCH |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | HBLP451RUC |
| UPC/GTIN | 825225906971 |
| Capacity | 4.6000 |
| Depth | 23 1/2 |
| Width | 29 3/4 |
| Height | 29 |
| General | |
| Where can the appliance be installed | Base cabinet, high cupboard installation |
| Are some hobs controls integrated? | No |
| Color | Stainless Steel |
| Number of Cooking Modes | 13 |
| Cooking Modes | Bake, Broil, Convection Bake, Convection Broil, Convection Multi-Rack, Convection Roast, Eco, Pizza, Proof, Roast, Special baking setting, Warm |
| Range of temperature (°C) | 38-288 °C |
| Added steam | No |
| Cleaning System | Self Clean |
| Door hinge | Right-hand |
| Safety | door lock electronical, Safety switch-off func oven |
| Included Accessories | 3 x oven racks /upper, 1 x Broiler pan /upper, 1 x temperature probe /upper |
| Size and weight | |
| Dimensions | 737 x 755 x 622 mm |
| Minimum height for installation | 686 mm |
| Maximum height for installation | 727 mm |
| Depth for installation | 597 mm |
| Net Weight | 80.0 kg |
| Plug type fixed connection, no plug | |
| Power cord length 127.0 cm | |
| Volts 240/208 V | |
| Watts 5,000 W | |
| Fuse protection 30 A | |
| Comfort | |
| Fast Pre-Heat | Yes |
| Pizza Setting | Yes |
| Crisp function | No |
| Air Fry Function | |
| Automatic door opening via voice control | No |
| Cavity illumination | Halogen |
| Connectivity | |
| Home Connect™ | |
This Bosch wall oven features a SideOpening Door for easier cavity access and a high-resolution TFT user interface. Enjoy cooking with genuine European Convection for even baking results on multiple racks. Select among 14 specialized cooking modes make gourmet cooking easy. Cleanup is a breeze thanks to the ovens’ 2-hour self-clean cycle, allows you to use your time in the kitchen for cooking rather than cleaning. It also delivers improved energy efficiency by running for the shortest period of time possible.
Image Features

Self-Clean Mode for convenience
With all the cooking you'll do in a Bosch oven, clean-up should be your last worry. Our wall ovens have a 2, 3 or 4 hour self-clean cycle, for the ultimate convenience.

Support heavy dishes with a Telescopic Rack
The EasyGlide(TM) telescopic rack moves smoothly and supports heavy dishes and casserole pans with ease, making it effortless to pull out the racks.

Grill inside with the Broil mode
Broil mode uses intense heat radiated from the upper element and delivers the perfect char, sear, and grill without the mess. It is perfect for meats and bubbling crusts on casseroles.

Operates easily with the Color TFT Control Panel
SteelTouch(R) buttons provide easy oven operation. The high definition display features easy-to-read text.

Ideal for Frozen Foods
Heat from the upper and lower elements is circulated throughout the oven by the convection fan. Perfect for frozen foods.

Integrated Temperature Probe
Takes the guesswork out of cooking meats. The probe monitors the internal temperature of meats and automatically turns off the oven when the desired doneness is reached.
Features
- Easy and ergonomic access
- Support heavy dishes with a Telescopic Rack
- Grill inside with the the Broil mode
- Operates easily with the Color TFT Control Panel
- Convection Multi-Rack for even baking on all racks
- Ideal for Frozen Foods
- Integrated Temperature Probe
Item Attributes
| Brand Code: | BOSCH |
|---|---|
| Part Number: | HBLP451RUC |
| GTIN14: | 825225906971 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
























