| Material | Metal |
|---|---|
| Collection | Kintsu™ |
| Base Size | 2-1/4 in Dia |
| Overall Length | 20-1/4 in |
| Domestic/Import | Import |
| Overall Depth | 3-11/16 in |
| Finish/Color | Brilliance® Black Onyx |
| Bar Length | 18 in |
| Overall Height | 2-1/4 in |
| Brand | Delta Brizo |
| Finish | Brushed Nickel |
| Type | Bars |
| Length | 18" |
BRIZO® Towel Bar, Kintsu® Collection, Theme/Style: Modern, Flat Bar, 1 Bars, Metal, Finish: Brilliance Black Onyx, Wall Mounting, 18 in Center-to-Center Distance, 18 in Bar Length, 2-1/4 in Base, 20-1/4 in Overall Length, 3-11/16 in Projection, Domestic/Import: Import
Features
- All metal construction
- Mounting hardware and instructions included
- Additional glass panel installation kit available, 699907-XX
Item Attributes
| Brand Code: | BRIZO |
|---|---|
| Part Number: | 691806-BNX |
| GTIN14: | 034449959124 |
| Category Code: | Shower Components |
| Sub Category Code: | Shower Components |
BRIZO Kintsu 18" Towel Bar 691806-BNX
- SKUI-0000095542
- Model #691806-BNX
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 4 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | BRIZO |
|---|---|
| Category | Shower Components |
| Model Number | 691806-BNX |
| UPC/GTIN | 034449959124 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Brilliance Black Onyx |
| Depth | 3 11/16 |
| Width | 18 |
| Height | 2 1/4 |
| Material | Metal |
|---|---|
| Collection | Kintsu™ |
| Base Size | 2-1/4 in Dia |
| Overall Length | 20-1/4 in |
| Domestic/Import | Import |
| Overall Depth | 3-11/16 in |
| Finish/Color | Brilliance® Black Onyx |
| Bar Length | 18 in |
| Overall Height | 2-1/4 in |
| Brand | Delta Brizo |
| Finish | Brushed Nickel |
| Type | Bars |
| Length | 18" |
BRIZO® Towel Bar, Kintsu® Collection, Theme/Style: Modern, Flat Bar, 1 Bars, Metal, Finish: Brilliance Black Onyx, Wall Mounting, 18 in Center-to-Center Distance, 18 in Bar Length, 2-1/4 in Base, 20-1/4 in Overall Length, 3-11/16 in Projection, Domestic/Import: Import
Features
- All metal construction
- Mounting hardware and instructions included
- Additional glass panel installation kit available, 699907-XX
Item Attributes
| Brand Code: | BRIZO |
|---|---|
| Part Number: | 691806-BNX |
| GTIN14: | 034449959124 |
| Category Code: | Shower Components |
| Sub Category Code: | Shower Components |






