| Filter Type | Aluminium |
| Heat Sentry™ | No |
| HVI Certified | Yes |
| Lighting Type | LED |
| Sound Level (Sones) | 3.5 |
| UL Listed | Yes |
| ADA Compliance | Yes |
| Damper Included | No |
| ENERGY STAR® certified | No |
| Light Bulbs Included | Yes |
| Light Levels | 1 |
| Material | Steel |
| Nightlight Or Nighlight Setting | No |
| Ductless Recirculation Capable | Yes |
| Ductless Filter Or Kit Included | No |
| Remote Operation Capable | Yes |
| Speed Levels | 2 |
| Switch Control Type | Rocker |
| Rated Voltage | 120 |
| Boost Mode | No |
| Country of Origin | United States |
| Minimum Height Above Cook Top | 18 |
| Rated Amps | 2.5 |
| Product Depth | 17.5 |
| Product Height | 6" |
| Product Width | 36" |
| Built-In Timer | No |
| CFM | 230 |
| Vent Type | Convertible Built-In |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Wattage | 240 |
BROAN F40000 SERIES UNDER-CABINET RANG
Features
- Includes a robust 190 CFM axial fan, ideal for quickly clearing your kitchen of residual heat and unwanted air pollution.
- Dishwasher safe and easy to replace aluminum mesh filters trap and remove unwanted contaminants such as grease and food residue.
- Bathe your cook top in the warm glow of a single incandescent bulb (bulb not included).
- Functional 2-speed rocker controls provide for unparalleled mastery of your kitchen environment.
- Beautiful painted steel or stylish stainless steel construction available.
- Enjoy the convenience of a convertible ventilation system – clean and circulate internal air while maintaining kitchen temperatures and saving on heating/cooling bills (Model S97007696).
- Home Ventilating Institute (HVI) certified.
- Underwriters Laboratories (UL) listed.
Item Attributes
| Brand Code: | BROAN |
|---|---|
| Part Number: | F4036SF |
| GTIN14: | 026715272358 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
BROAN 230 CFM 36-Inch Under Cabinet Range Hood Stainless Finish - F4036SF
- SKU-0000038688
- Model #F4036SF
MSRP:$129.99Save $56.25
Mardey's Price: Was $92.18
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | BROAN |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | F4036SF |
| UPC/GTIN | 026715272358 |
| Capacity | 230.0000 |
| Color | Stainless Finish |
| Depth | 17 1/2 |
| Width | 36 |
| Height | 06 |
| Filter Type | Aluminium |
| Heat Sentry™ | No |
| HVI Certified | Yes |
| Lighting Type | LED |
| Sound Level (Sones) | 3.5 |
| UL Listed | Yes |
| ADA Compliance | Yes |
| Damper Included | No |
| ENERGY STAR® certified | No |
| Light Bulbs Included | Yes |
| Light Levels | 1 |
| Material | Steel |
| Nightlight Or Nighlight Setting | No |
| Ductless Recirculation Capable | Yes |
| Ductless Filter Or Kit Included | No |
| Remote Operation Capable | Yes |
| Speed Levels | 2 |
| Switch Control Type | Rocker |
| Rated Voltage | 120 |
| Boost Mode | No |
| Country of Origin | United States |
| Minimum Height Above Cook Top | 18 |
| Rated Amps | 2.5 |
| Product Depth | 17.5 |
| Product Height | 6" |
| Product Width | 36" |
| Built-In Timer | No |
| CFM | 230 |
| Vent Type | Convertible Built-In |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Wattage | 240 |
BROAN F40000 SERIES UNDER-CABINET RANG
Features
- Includes a robust 190 CFM axial fan, ideal for quickly clearing your kitchen of residual heat and unwanted air pollution.
- Dishwasher safe and easy to replace aluminum mesh filters trap and remove unwanted contaminants such as grease and food residue.
- Bathe your cook top in the warm glow of a single incandescent bulb (bulb not included).
- Functional 2-speed rocker controls provide for unparalleled mastery of your kitchen environment.
- Beautiful painted steel or stylish stainless steel construction available.
- Enjoy the convenience of a convertible ventilation system – clean and circulate internal air while maintaining kitchen temperatures and saving on heating/cooling bills (Model S97007696).
- Home Ventilating Institute (HVI) certified.
- Underwriters Laboratories (UL) listed.
Item Attributes
| Brand Code: | BROAN |
|---|---|
| Part Number: | F4036SF |
| GTIN14: | 026715272358 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |










