| M | 60 |
|---|---|
| Duct Size | 4" |
| ENERGY STAR® certified | Yes |
| Grille Length | 7.5 |
| Grille Width | 7.25 |
| Housing Dimensions | 7.5" x 7.25" x 5.75" |
| Sound Level (Sones) | 0.9 |
| UL Listed | Yes |
| Humidity Sensing | No |
| Motion Sensing | No |
| Motor Engineered For Continuous Operation | No |
| Night Light | No |
| Radiation Damper Available | Yes |
| Room Side Installation | Yes |
| UL Listed for use over bathtubs or showers when connected to a GFCI circuit | Yes |
| Recommended Room Size (Sq Ft) | Up to 45 sq. ft. |
| Rated Amps | 0.6 |
| Voltage | 120 |
| Can Be Used To Comply With Title 24 | No |
| Minimum Construction Space Required | 2 x 6 |
The Broan-NuTone® BEL6 Roomside Series ENERGY STAR® bath fan, with LED light, offers fast, easy installation without attic access and no drywall cutting necessary. The design features patent pending technology with SlideClip™ grille/cover making cleaning easy with a springless attachment. The CleanCover™ grille also offers a seamless design that blends into the ceiling for a modern appearance. This series is ENERGY STAR® certified reducing energy consumption by over 50% and meeting building code requirements. All the desired features of a premium bathroom exhaust fan at an affordable price for cost-conscious, builders, contractors and DIYers. This HVI certified product has efficient performance to remove moisture, odors and pollutants to provide Better Quality of Air for Better Quality of Life.
Features
- Versatile Easy Installation: Room side installation makes it possible to install with no attic access and without having to cut drywall - saving time and reducing complexity.
- SlideClip™ Grille: Patent pending technology for a springless attachment that allows for fast installation of the grille/cover and easy cleaning.
- Seamless Design for Easy Cleaning: Modern CleanCover™ grille blends into the ceiling and allows for quick, easy cleaning.
- ENERGY STAR® 4.1 Certified: Reduces energy consumption by over 50% compared to standard bath fans.
- Code Compliant: Engineered for Energy Star 4.1 meets building codes and reduces call-backs.
- Quiet Operation: Sound as quiet as a whisper (0.9 sones) with efficient ventilation for rooms up to 45 sq. ft.
- Durable LED Light: Long-lasting, integrated LED light is rated for 50,000 hours of life at a 3500K color temperature. Light is dimmable with the compatible wall control (sold separately).
- EZDuct™ Connector: Patented technology provides superior airflow and creates an airtight seal from inside the housing.
- Housing fits the most common fan size opening, 7.5” x 7.25”
- Innovative technology at an affordable price for cost-conscious, builders and contractors.
Item Attributes
| Brand Code: | BROAN |
|---|---|
| Part Number: | BEL6F |
| GTIN14: | 026715274161 |
| Category Code: | Bath Fans |
| Sub Category Code: | Bath Fans |
BROAN Roomside 60 Cfm 0.9 Sone Ceiling Mounted Energy Star Certified Bath Fan BEL6F
- SKUI-0000098304
- Model #BEL6F
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 4 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | BROAN |
|---|---|
| Category | Bath Fans |
| Model Number | BEL6F |
| UPC/GTIN | 026715274161 |
| Capacity | 60.0000 |
| Depth | 7 1/2 |
| Width | 7 1/4 |
| Height | 5 3/4 |
| M | 60 |
|---|---|
| Duct Size | 4" |
| ENERGY STAR® certified | Yes |
| Grille Length | 7.5 |
| Grille Width | 7.25 |
| Housing Dimensions | 7.5" x 7.25" x 5.75" |
| Sound Level (Sones) | 0.9 |
| UL Listed | Yes |
| Humidity Sensing | No |
| Motion Sensing | No |
| Motor Engineered For Continuous Operation | No |
| Night Light | No |
| Radiation Damper Available | Yes |
| Room Side Installation | Yes |
| UL Listed for use over bathtubs or showers when connected to a GFCI circuit | Yes |
| Recommended Room Size (Sq Ft) | Up to 45 sq. ft. |
| Rated Amps | 0.6 |
| Voltage | 120 |
| Can Be Used To Comply With Title 24 | No |
| Minimum Construction Space Required | 2 x 6 |
The Broan-NuTone® BEL6 Roomside Series ENERGY STAR® bath fan, with LED light, offers fast, easy installation without attic access and no drywall cutting necessary. The design features patent pending technology with SlideClip™ grille/cover making cleaning easy with a springless attachment. The CleanCover™ grille also offers a seamless design that blends into the ceiling for a modern appearance. This series is ENERGY STAR® certified reducing energy consumption by over 50% and meeting building code requirements. All the desired features of a premium bathroom exhaust fan at an affordable price for cost-conscious, builders, contractors and DIYers. This HVI certified product has efficient performance to remove moisture, odors and pollutants to provide Better Quality of Air for Better Quality of Life.
Features
- Versatile Easy Installation: Room side installation makes it possible to install with no attic access and without having to cut drywall - saving time and reducing complexity.
- SlideClip™ Grille: Patent pending technology for a springless attachment that allows for fast installation of the grille/cover and easy cleaning.
- Seamless Design for Easy Cleaning: Modern CleanCover™ grille blends into the ceiling and allows for quick, easy cleaning.
- ENERGY STAR® 4.1 Certified: Reduces energy consumption by over 50% compared to standard bath fans.
- Code Compliant: Engineered for Energy Star 4.1 meets building codes and reduces call-backs.
- Quiet Operation: Sound as quiet as a whisper (0.9 sones) with efficient ventilation for rooms up to 45 sq. ft.
- Durable LED Light: Long-lasting, integrated LED light is rated for 50,000 hours of life at a 3500K color temperature. Light is dimmable with the compatible wall control (sold separately).
- EZDuct™ Connector: Patented technology provides superior airflow and creates an airtight seal from inside the housing.
- Housing fits the most common fan size opening, 7.5” x 7.25”
- Innovative technology at an affordable price for cost-conscious, builders and contractors.
Item Attributes
| Brand Code: | BROAN |
|---|---|
| Part Number: | BEL6F |
| GTIN14: | 026715274161 |
| Category Code: | Bath Fans |
| Sub Category Code: | Bath Fans |







