| APPEARANCE | |
| Color Appearance | Brushed Black |
| WARRANTY | |
| Warranty Notes | This limited warranty covers only defects in materials & workmanship of the parts for a period of one (1) year from the date of purchase of the parts. |
| Parts Warranty | Limited 1-Year Replacement |
| Labor Warranty | No Warranty |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Net Weight | 2.2 lb |
| Approximate Shipping Weight | 4.2 lb |
| FEATURES | |
| Compatible Models | Single Drawer Dishwashers Standard Dishwashers |
| Included items | Includes one handle for dishwasher |
Ease of InstallationUpgrade your hardware with simple installation.Personal StyleCurate your kitchen with the hardware finish unique to your style
Image Features

Customizable finishes and hardware
Select any combination of premium finishes and hardware options to create a stunning look customized to any owner's taste.
Features
- Ease of Installation
- Personal Style
Item Attributes
| Brand Code: | CAFE |
|---|---|
| Part Number: | CXADTH1PMBT |
| GTIN14: | 084691839927 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |
CAFE Dishwasher Black Handle Kit - CXADTH1PMBT
- SKUI-0000085345
- Model #CXADTH1PMBT
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | Black Stainless Steel Kit |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | CAFE |
|---|---|
| Category | Dishwashers / Kitchen Appliances |
| Model Number | CXADTH1PMBT |
| UPC/GTIN | 084691839927 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 1 1/16 |
| Width | 1 1/16 |
| Height | 1 1/16 |
| APPEARANCE | |
| Color Appearance | Brushed Black |
| WARRANTY | |
| Warranty Notes | This limited warranty covers only defects in materials & workmanship of the parts for a period of one (1) year from the date of purchase of the parts. |
| Parts Warranty | Limited 1-Year Replacement |
| Labor Warranty | No Warranty |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Net Weight | 2.2 lb |
| Approximate Shipping Weight | 4.2 lb |
| FEATURES | |
| Compatible Models | Single Drawer Dishwashers Standard Dishwashers |
| Included items | Includes one handle for dishwasher |
Ease of InstallationUpgrade your hardware with simple installation.Personal StyleCurate your kitchen with the hardware finish unique to your style
Image Features

Customizable finishes and hardware
Select any combination of premium finishes and hardware options to create a stunning look customized to any owner's taste.
Features
- Ease of Installation
- Personal Style
Item Attributes
| Brand Code: | CAFE |
|---|---|
| Part Number: | CXADTH1PMBT |
| GTIN14: | 084691839927 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |











