| Specification COOKTOPS | |
| ADA Compliant | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Colour | Black |
| Melt Setting | Yes |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Centre | 11" 3700W |
| Element - Front Left | 7" 2500W |
| Element - Front Right | 8" 3200W |
| Element - Rear Left | 7" 2500W (Keep Warm) |
| Element - Rear Right | 6" 1800W (Melt Setting) |
| Frameless | Yes |
| Hot Surface Indicators | Yes |
| Style | Design |
| Pan Presence Sensor and Pan Size Sensor | Yes |
| Sync Burners Capability | Yes |
| Width | 36'' |
| Timer | Yes |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Type | Induction |
| Fuel Type | Electric |
| Control Location | Front Centre |
| Volts/Hertz/Amps | 208-240 V / 60 Hz |
| Wifi Connect | Yes |
| Cutout Depth (in) | 19.125 |
| Cutout Width (in) | 33.875 |
| Control Lock Capability | Yes |
| Net Weight (lbs) | 42 |
| Connected Capabilities | Bluetooth |
| Compatible Accessories | JXGRIDL1 |
| Built in cooktops | Yes |
Effortless Control and Responsiveness 19 different heat settings and controls illuminated with white LED lights use induction technology to ensure burners quickly adjust and respond. Safer Surface Stay free from worry with this induction cooktop that automatically detects your cookware, so when it’s removed the burner automatically switches off Watch Video Rapid Boil Boil water faster thanks to induction elements that immediately heat your pan, not the cooktop surface. Precision Temperature Control Set your burner to an exact degree, not just high, medium or low, with Precision Temperature Control. Using a smart pan, the cooktop maintains a specific temperature – from 100 to 500 degrees Watch Video Synchronized Elements Connect and control two cooktop burners as one to create a bigger cooking surface for pans such as griddles.
Image Features

Rapid Boil
Boil water faster thanks to induction elements that immediately heat your pan, not the cooktop surface.

Precision Temperature Control
Set your burner to an exact degree, not just high, medium or low, with Precision Temperature Control. Using a smart pan, the cooktop maintains a specific temperature - from 100 to 500 degrees

Synchronized Elements
Connect and control two cooktop burners as one to create a bigger cooking surface for pans such as griddles.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | CAFE |
|---|---|
| Part Number: | CHP90361TBB |
| GTIN14: | 084691897699 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
CAFE 36-Inch 5-Burner Induction Cooktop Black - CHP90361TBB
- SKU-0000039483
- Model #CHP90361TBB
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Minimal Signs Of Handling (Display Unit) | Minor Surface Scratches | Tiny Chip Right Side Bottom Glass |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | CAFE |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | CHP90361TBB |
| UPC/GTIN | 084691897699 |
| Color | Black |
| Depth | 21 1/8 |
| Width | 36 1/4 |
| Height | 3 1/4 |
| Specification COOKTOPS | |
| ADA Compliant | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Colour | Black |
| Melt Setting | Yes |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Centre | 11" 3700W |
| Element - Front Left | 7" 2500W |
| Element - Front Right | 8" 3200W |
| Element - Rear Left | 7" 2500W (Keep Warm) |
| Element - Rear Right | 6" 1800W (Melt Setting) |
| Frameless | Yes |
| Hot Surface Indicators | Yes |
| Style | Design |
| Pan Presence Sensor and Pan Size Sensor | Yes |
| Sync Burners Capability | Yes |
| Width | 36'' |
| Timer | Yes |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Type | Induction |
| Fuel Type | Electric |
| Control Location | Front Centre |
| Volts/Hertz/Amps | 208-240 V / 60 Hz |
| Wifi Connect | Yes |
| Cutout Depth (in) | 19.125 |
| Cutout Width (in) | 33.875 |
| Control Lock Capability | Yes |
| Net Weight (lbs) | 42 |
| Connected Capabilities | Bluetooth |
| Compatible Accessories | JXGRIDL1 |
| Built in cooktops | Yes |
Effortless Control and Responsiveness 19 different heat settings and controls illuminated with white LED lights use induction technology to ensure burners quickly adjust and respond. Safer Surface Stay free from worry with this induction cooktop that automatically detects your cookware, so when it’s removed the burner automatically switches off Watch Video Rapid Boil Boil water faster thanks to induction elements that immediately heat your pan, not the cooktop surface. Precision Temperature Control Set your burner to an exact degree, not just high, medium or low, with Precision Temperature Control. Using a smart pan, the cooktop maintains a specific temperature – from 100 to 500 degrees Watch Video Synchronized Elements Connect and control two cooktop burners as one to create a bigger cooking surface for pans such as griddles.
Image Features

Rapid Boil
Boil water faster thanks to induction elements that immediately heat your pan, not the cooktop surface.

Precision Temperature Control
Set your burner to an exact degree, not just high, medium or low, with Precision Temperature Control. Using a smart pan, the cooktop maintains a specific temperature - from 100 to 500 degrees

Synchronized Elements
Connect and control two cooktop burners as one to create a bigger cooking surface for pans such as griddles.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | CAFE |
|---|---|
| Part Number: | CHP90361TBB |
| GTIN14: | 084691897699 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
















