| Specification | Details |
|---|---|
| Model Number | SH‑162‑8.25‑SB |
| Description | Ultra‑thin round showerhead, 8″ diameter (rain style) |
| Finish | Satin Brass (PVD) |
| Material | Solid brass construction |
| Diameter | 8 inches |
| Flow Rate | 2.5 gpm (gallons per minute) |
| Inlet Size | 1/2″ FIP swivel inlet |
| Jets | Self‑cleaning rubber jets |
| Mounting | Ceiling or wall mount (depending on arm used) |
| Style | Minimalist / contemporary rain shower |
| Weight (approx) | ~1.5 lbs (varies slightly by finish) |
| Package Weight (approx) | ~1.85 lbs |
| Country of Origin | Made/assembled in USA (brand assembly) |
| Certifications/Approvals | Meets applicable plumbing code standards (ASME/CSA) |
2.5 GPM ROUND SHOWER HEAD
Features
- 1/2" FIP inlet
- 8" diameter
- Self-cleaning rubber jets
- Solid brass construction
- Over 30 finishes including 15 PVD finishes
Item Attributes
| Brand Code: | CALIFORNIA FAUCETS |
|---|---|
| Part Number: | SH-162-8.25-SB |
| GTIN14: | 091411779128 |
| Category Code: | Shower Components |
| Sub Category Code: | Shower Components |
CALIFORNIA FAUCETS 2.5 Gpm 8 Inch Round Shower Head SH-162-8.25-SB
- SKUI-0000098032
- Model #SH-162-8.25-SB
MSRP:$650.00Save $221.94
Mardey's Price: Was $428.06
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | CALIFORNIA FAUCETS |
|---|---|
| Category | Shower Components |
| Model Number | SH-162-8.25-SB |
| UPC/GTIN | 091411779128 |
| Capacity | 2.5000 |
| Color | Satin Brass |
| Depth | 7 15/16 |
| Width | 7 15/16 |
| Height | 2 5/16 |
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Number | SH‑162‑8.25‑SB |
| Description | Ultra‑thin round showerhead, 8″ diameter (rain style) |
| Finish | Satin Brass (PVD) |
| Material | Solid brass construction |
| Diameter | 8 inches |
| Flow Rate | 2.5 gpm (gallons per minute) |
| Inlet Size | 1/2″ FIP swivel inlet |
| Jets | Self‑cleaning rubber jets |
| Mounting | Ceiling or wall mount (depending on arm used) |
| Style | Minimalist / contemporary rain shower |
| Weight (approx) | ~1.5 lbs (varies slightly by finish) |
| Package Weight (approx) | ~1.85 lbs |
| Country of Origin | Made/assembled in USA (brand assembly) |
| Certifications/Approvals | Meets applicable plumbing code standards (ASME/CSA) |
2.5 GPM ROUND SHOWER HEAD
Features
- 1/2" FIP inlet
- 8" diameter
- Self-cleaning rubber jets
- Solid brass construction
- Over 30 finishes including 15 PVD finishes
Item Attributes
| Brand Code: | CALIFORNIA FAUCETS |
|---|---|
| Part Number: | SH-162-8.25-SB |
| GTIN14: | 091411779128 |
| Category Code: | Shower Components |
| Sub Category Code: | Shower Components |






