| Is Star K | No |
| Is Energy Star | Yes |
| Energy Cost Per Kwh | 0.12 |
| Drain Connection | 5' (1.5 m) corrugated tubing |
| Pressure | 30-140 psi |
| Water Connection | 5' braided tubing with 3/8" female compression fitting |
| Sound Level | 41 dBA (Model and cycle/option dependent) |
| Electrical Service | 15 amp dedicated circuit |
| Electrical Supply | 115 VAC, 60 Hz |
| Door Clearance | 26.75 |
| Overall Depth | 23.25 |
| Overall Height | 34.5 |
| Overall Width | 23.625 |
*AS IS* BI PARE DW SS 24 12CYC
Features
- Three powerful spray arms, 43 spray jets, and a fine-mesh filter work together to remove food and grease and circulate clean water
- Every glass, dish, and utensil comes out spotless and dry thanks to the hot rinse and fan assist
- Whisper-quiet operation means you can keep the conversation flowing while running a load of dishes
- Quality and aesthetics meet in a striking stainless-steel interior with a clean, fastenerless design
- 12 wash cycles and 6 add-on options can be mixed and matched, allowing you to personalize cleaning to your needs
- Offers infinite interior variations to meet your dishwashing needs; height-adjustable middle rack and fold-down tines accommodate large pots and tall items
- Loading and unloading is easy with interior LED lights that aid in visibility
- Stainless or panel-ready options complement any décor and coordinate perfectly with other Sub-Zero and Wolf appliances
- Dishwasher disappears into the kitchen with hidden control panel and discreet status light
- With the convenient Owner's App, you can remotely start or monitor a cycle, receive alerts when rinse aid is low—even set up auto-replenishment
- Cove’s leak protection system offers peace of mind in the rare event of a leak. A conductivity sensor in the base of the unit will automatically stop a cycle in progress if it detects a leak
Item Attributes
| Brand Code: | COVE |
|---|---|
| Part Number: | DW2451 |
| GTIN14: | 034878262116 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |
COVE 24" 12 Place Setting Built In Panel Ready Top Control Dishwasher DW2451
- SKU-0000038598
- Model #DW2451
MSRP:$2,935.00Save $1,082.50
Mardey's Price: Was $1,852.50
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Former Display Model | Indentations On Body | Panel Ready | Custom Panels Not Included | Handles Sold Separately |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | COVE |
|---|---|
| Category | Dishwashers / Kitchen Appliances |
| Model Number | DW2451 |
| UPC/GTIN | 034878262116 |
| Capacity | 12.0000 |
| Color | Panel Ready |
| Depth | 23 5/8 |
| Width | 23 1/4 |
| Height | 34 1/2 |
| Is Star K | No |
| Is Energy Star | Yes |
| Energy Cost Per Kwh | 0.12 |
| Drain Connection | 5' (1.5 m) corrugated tubing |
| Pressure | 30-140 psi |
| Water Connection | 5' braided tubing with 3/8" female compression fitting |
| Sound Level | 41 dBA (Model and cycle/option dependent) |
| Electrical Service | 15 amp dedicated circuit |
| Electrical Supply | 115 VAC, 60 Hz |
| Door Clearance | 26.75 |
| Overall Depth | 23.25 |
| Overall Height | 34.5 |
| Overall Width | 23.625 |
*AS IS* BI PARE DW SS 24 12CYC
Features
- Three powerful spray arms, 43 spray jets, and a fine-mesh filter work together to remove food and grease and circulate clean water
- Every glass, dish, and utensil comes out spotless and dry thanks to the hot rinse and fan assist
- Whisper-quiet operation means you can keep the conversation flowing while running a load of dishes
- Quality and aesthetics meet in a striking stainless-steel interior with a clean, fastenerless design
- 12 wash cycles and 6 add-on options can be mixed and matched, allowing you to personalize cleaning to your needs
- Offers infinite interior variations to meet your dishwashing needs; height-adjustable middle rack and fold-down tines accommodate large pots and tall items
- Loading and unloading is easy with interior LED lights that aid in visibility
- Stainless or panel-ready options complement any décor and coordinate perfectly with other Sub-Zero and Wolf appliances
- Dishwasher disappears into the kitchen with hidden control panel and discreet status light
- With the convenient Owner's App, you can remotely start or monitor a cycle, receive alerts when rinse aid is low—even set up auto-replenishment
- Cove’s leak protection system offers peace of mind in the rare event of a leak. A conductivity sensor in the base of the unit will automatically stop a cycle in progress if it detects a leak
Item Attributes
| Brand Code: | COVE |
|---|---|
| Part Number: | DW2451 |
| GTIN14: | 034878262116 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |


















