| Complete Selection | DHI482 - 48" Chimney Island Hood, Silver Stainless Steel |
| Overall Dimensions | Width: 48" Height: 28" - 36" Depth: 30" |
| Requirements | Electrical: 120V, 60Hz, 15A |
| Accessories | DHICH - Duct Cover, Silver Stainless Steel AVDI2 - Recirculation Kit |
Elegant lines, gentle curves and sophisticated touchpad controls work seamlessly with our Dacor Range or Cooktop.
Image Features

1200 CFM Blower Included
Remove smoke and odor with ease with powerful dual internal blowers.

Electronic Control Panel
Minimal full-touch display control is located in the front of the unit to easily regulate time and temperature.

Four-Speed Fan
Powerful performance with minimal noise.
Features
- Four-Speed Fan
- Powerful performance with minimal noise.
- 1200 CFM Blower Included
- Remove smoke and odor with ease with powerful dual internal blowers.
- Seamless Canopy
- Minimizes unfinished edges for a sleek design.
- Electronic Control Panel
- Minimal full-touch display control is located in the front of the unit to easily regulate time and temperature.
- Luxurious Finishes
- Dacor exclusive Silver Stainless Steel finish brings beauty and style to match any kitchen design or concept.
- Halogen Lighting
- For an illuminated cooking experience.
- Dishwasher-Safe Filter
- Filter can be cleaned easily with a dishwasher.
- Removable Filter
- Removable, easy-to-clean filters, capture grease without affecting airflow.
- Made in Italy
- Manufactured in Italy.
Item Attributes
| Brand Code: | DACOR |
|---|---|
| Part Number: | DHI482 |
| GTIN14: | 847364002291 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
DACOR 1200 CFM 48-Inch Island Mount Range Hood Stainless Steel - DHI482
- SKU-0000024907
- Model #DHI482
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Minor Indentation near Controls | Not visible in all lighting | Missing Chimney Cover |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | DACOR |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | DHI482 |
| UPC/GTIN | 847364002291 |
| Capacity | 1200.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 30 |
| Width | 48 |
| Height | 28 |
| Complete Selection | DHI482 - 48" Chimney Island Hood, Silver Stainless Steel |
| Overall Dimensions | Width: 48" Height: 28" - 36" Depth: 30" |
| Requirements | Electrical: 120V, 60Hz, 15A |
| Accessories | DHICH - Duct Cover, Silver Stainless Steel AVDI2 - Recirculation Kit |
Elegant lines, gentle curves and sophisticated touchpad controls work seamlessly with our Dacor Range or Cooktop.
Image Features

1200 CFM Blower Included
Remove smoke and odor with ease with powerful dual internal blowers.

Electronic Control Panel
Minimal full-touch display control is located in the front of the unit to easily regulate time and temperature.

Four-Speed Fan
Powerful performance with minimal noise.
Features
- Four-Speed Fan
- Powerful performance with minimal noise.
- 1200 CFM Blower Included
- Remove smoke and odor with ease with powerful dual internal blowers.
- Seamless Canopy
- Minimizes unfinished edges for a sleek design.
- Electronic Control Panel
- Minimal full-touch display control is located in the front of the unit to easily regulate time and temperature.
- Luxurious Finishes
- Dacor exclusive Silver Stainless Steel finish brings beauty and style to match any kitchen design or concept.
- Halogen Lighting
- For an illuminated cooking experience.
- Dishwasher-Safe Filter
- Filter can be cleaned easily with a dishwasher.
- Removable Filter
- Removable, easy-to-clean filters, capture grease without affecting airflow.
- Made in Italy
- Manufactured in Italy.
Item Attributes
| Brand Code: | DACOR |
|---|---|
| Part Number: | DHI482 |
| GTIN14: | 847364002291 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |

















