Part Number: DDW24G9000A
GTIN14: 887276819853
Category Code:Dishwashers
Sub Category Code:Dishwashers / Kitchen Appliances
DACOR 24" Fully Integrated Panel Ready Smart Dishwasher With 14 Place Setting Capacity DDW24G9000A
  • SKU-0000039025
  • Model #DDW24G9000A
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade A
Product SourceFormer Display Model
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand DACOR
CategoryDishwashers / Kitchen Appliances
Model Number DDW24G9000A
UPC/GTIN 887276819853
Capacity 14.0000
Color Panel Ready
Depth 21 3/4
Width 23 3/8
Height 32 1/8
Product Overview
Installation Type:
Built-In
Color:
Panel Ready
Tub Finish:
Stainless Steel
Place Setting Capacity:
14
Number of Racks:
3
Operating Sound Level:
40 dBA
Features
Sabbath Mode:
Yes
Hard Food Disposer:
No
Drying Method:
Condenser drying
Delay Start:
Yes
End-Of-Cycle Signal:
Child Lock:
Filtered Water:
Water Soil Sensor:
Wireless Connectivity:
Wi-Fi
Compatible with:
SmartThings
Cycle Specifications
Number of Cycles:
9
Dishwasher Cycles:
Normal, Heavy, Auto, Delicate, Preblast, Express 60, Self Clean, Plastic, Download Cycle
Number of Options & Programs:
8
Options & Programs:
Sensor Wash:
Steam Cleaning:
NSF-Certified Sanitization Cycle:
Water Consumption Per Cycle:
3.2 gallons
Integrated Water-Softener:
Rack Features
Number Of Racks:
3
Upper Rack Features:
Rack handle, Cup shelf, Adjustable height, Adjustable tines, Cup clips
Lower Rack Features:
Rack handle, Adjustable tines
Controls Specifications
Control Type:
Touchpad
Control Location:
Top Controls, Fully Integrated
Display Type:
LED
Electrical Specifications
Estimated Annual Electricity Use:
225 kilowatt hours
Estimated Annual Operating Cost:
29 United States dollars
Amperage:
15 A
Voltage:
120 V
Wattage:
1100 W