DTG30M954FS/DA : 30" Gas Cooktop, Silver Stainless Steel, Natural Gas
DTG30M954FM/DA : 30" Gas Cooktop, Graphite Stainless Steel, Natural Gas
Image Features
feature-0
DUAL-VALUE SIMMERSEAR BURNERS
feature-1
POWERFUL DOUBLE RING BURNER
feature-2
GENTLE SIMMER
Cooking elements are capable of maintaining low gentle simmer with 800 BTU of power
feature-3
ILLUMINA KNOBS
feature-4
AUTO CONNECTED HOOD
feature-5
FLUSH INSTALL
Designed to be installed flush for a clean look
Features
  • POWERFUL DOUBLE RING BURNER
  • GENTLE SIMMER
  • ILLUMINA KNOBS
  • AUTO CONNECTED HOOD
  • FLUSH INSTALL
Item Attributes
Brand Code: DACOR
Part Number: DTG30M954FS
GTIN14: 847364019435
Category Code:Cooking
Sub Category Code:Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances
DACOR 30-Inch 4-Burner Gas Cooktop Stainless Steel - DTG30M954FS
  • SKU-0000039384
  • Model #DTG30M954FS
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade C
Product SourceOpen Box
Additional InfoMinor Indentation Rear Frame | Imperfections Highlighted In Photo
Available Quantity1
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 1
Protect Your Purchase535930(Learn More)
Brand DACOR
CategoryCooking / Cooktops / Kitchen Appliances
Model Number DTG30M954FS
UPC/GTIN 847364019435
Capacity 4.0000
Color Stainless Steel
Depth 21
Width 30
Height 06
OVERALL DIMENSIONS
Width : 30"
Height : 6"
Depth : 21"
Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.
BURNER CONFIGURATION
Left Front : 18,500 BTU
Left Rear : 13,000 BTU
Right Front : 9,500 BTU
Right Rear : 9,500 BTU
REQUIREMENTS
Electrical: 120V, 60Hz, 15A
CONFIGURATIONS