DOB30M977SM/DA : 30" Steam-Assisted Single Wall Oven, Graphite Stainless Steel
Image Features
feature-0
WI-FI-ENABLED 7 INCH LCD CONTROL PANEL
Automatically tilting, 7inch smooth touch glass panel provides a full-touch culinary command center for pre-programmed settings and step-by-step recipes.
feature-1
STEAM ASSIST OVEN
feature-2
CHEF MODE
Receive expert cooking advice straight from the 7inch screen, guiding the user on the optimum rack setting, temperatures and timing.
feature-3
DUAL FOUR-PART PURE CONVECTION
feature-4
TRUE FLUSH INTEGRATION
Complete the look for the modern kitchen with clean, minimal lines and a true flush install.
feature-5
LUXURIOUS FINISHES
feature-6
SMARTTHINGS INTEGRATION
Features
  • STEAM ASSIST OVEN
  • CHEF MODE
  • TRUE FLUSH INTEGRATION
  • LUXURIOUS FINISHES
  • SMARTTHINGS INTEGRATION
Item Attributes
Brand Code: DACOR
Part Number: DOB30M977SM
GTIN14: 887276210902
Category Code:Cooking
Sub Category Code:Cooking / Kitchen Appliances / Ovens
DACOR 30-Inch Electric Single Oven Stainless Steel - DOB30M977SM
  • SKU-0000024131
  • Model #DOB30M977SM
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade B
Product SourceFormer Display Model
Additional InfoMinor Handle Scratch
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand DACOR
CategoryCooking / Kitchen Appliances / Ovens
Model Number DOB30M977SM
UPC/GTIN 887276210902
Capacity 4.8000
Color Graphite Stainless Steel
Depth 24 1/2
Width 29 7/8
Height 28
OVERALL DIMENSIONS
Width : 29-7/8"
Height : 28-7/8"
Depth : 24-1/2"
Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.
INTERIOR CAPACITY
4.8 ft.
REQUIREMENTS
Electrical: 240V/208V, 60 Hz, 30A
CONFIGURATIONS
DOB30M977SS/DA : 30" Steam-Assisted Single Wall Oven, Silver Stainless Steel
Image Features
feature-0
feature-1
feature-2