| Complete Selection | HWHP3012S - 30" Pro Wall Hood, 12" High, Silver Stainless Steel HWHP3018S - 30" Pro Wall Hood, 18" High, Silver Stainless Steel |
| Overall Dimensions | Width: 29 7/8" Height: 18" (HWHP3018S) 12" (HWHP3012S) Depth: 24" |
| Requirements | Electrical: 120V, 60Hz, 9A |
| Accessories | AMDC306S - 6" Duct Cover for 30" Wall Hood, Silver Stainless Steel AMDC3012S - 12" Duct Cover for 30" Wall Hood, Silver Stainless Steel AMDC3018S - 18" Duct Cover for 30" Wall Hood, Silver Stainless Steel AWHBF2 - Baffle (Set of 2) |
Powerful, yet quiet internal blowers draw air into the ventilation system to dissipate cooking odors, even when all burners are lit.
Image Features

600 CFM Blower Included
Remove smoke and odor with ease with a powerful internal blower.

LED Lighting
Cloaks the cooking area, and your creations, in an elegant glow.
Features
- Four-Speed Fan
- 600 CFM Blower Included
- Seamless Canopy
- Hidden Control Panel
- LED Lighting
- Clean Filter Indicator
- Removable Baffle Filter
- Auto On
- American Made
Item Attributes
| Brand Code: | DACOR |
|---|---|
| Part Number: | HWHP3012S |
| GTIN14: | 847364022770 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
DACOR 600 CFM 30-Inch Wall-Mounted Range Hood Stainless Steel - HWHP3012S
- SKU-0000024168
- Model #HWHP3012S
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | D |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Front panel deep scratches |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | DACOR |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | HWHP3012S |
| UPC/GTIN | 847364022770 |
| Capacity | 600.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 24 |
| Width | 29 7/8 |
| Height | 12 |
| Complete Selection | HWHP3012S - 30" Pro Wall Hood, 12" High, Silver Stainless Steel HWHP3018S - 30" Pro Wall Hood, 18" High, Silver Stainless Steel |
| Overall Dimensions | Width: 29 7/8" Height: 18" (HWHP3018S) 12" (HWHP3012S) Depth: 24" |
| Requirements | Electrical: 120V, 60Hz, 9A |
| Accessories | AMDC306S - 6" Duct Cover for 30" Wall Hood, Silver Stainless Steel AMDC3012S - 12" Duct Cover for 30" Wall Hood, Silver Stainless Steel AMDC3018S - 18" Duct Cover for 30" Wall Hood, Silver Stainless Steel AWHBF2 - Baffle (Set of 2) |
Powerful, yet quiet internal blowers draw air into the ventilation system to dissipate cooking odors, even when all burners are lit.
Image Features

600 CFM Blower Included
Remove smoke and odor with ease with a powerful internal blower.

LED Lighting
Cloaks the cooking area, and your creations, in an elegant glow.
Features
- Four-Speed Fan
- 600 CFM Blower Included
- Seamless Canopy
- Hidden Control Panel
- LED Lighting
- Clean Filter Indicator
- Removable Baffle Filter
- Auto On
- American Made
Item Attributes
| Brand Code: | DACOR |
|---|---|
| Part Number: | HWHP3012S |
| GTIN14: | 847364022770 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |











