| Complete Selection | DHD30M967WM - 30" Wall Hood, Graphite Stainless Steel DHD30M967WS - 30" Wall Hood, Silver Stainless Steel |
| Overall Dimensions | Width: 29 7/8" Height: 18" Depth: 24" |
| Requirements | Electrical: 120V, 60Hz, 15A |
| Accessories | AMDC306M - 6" Duct Cover for 30" Wall Hood, Graphite AMDC306S - 6" Duct Cover for 30" Wall Hood, Silver Stainless Steel AMDC3012M - 12" Duct Cover for 30" Wall Hood, Graphite AMDC3012S - 12" Duct Cover for 30" Wall Hood, Silver Stainless Steel AMDC3018M - 18" Duct Cover for 30" Wall Hood, Graphite AMDC3018S - 18" Duct Cover for 30" Wall Hood, Silver Stainless Steel AWHBF2 - Baffle (Set of 2) |
Smart functionality enables hood to automatically turn on in conjunction with a cooktop or a range. It recognizes the need to adjust intensity when necessary to ensure smoke and odor are remove from the air with minimal noise.
Image Features

Auto Connected Hood
Activate and adjust the hood with Bluetooth and ConnectOn auto-responsive technology. Turns on the ventilation in conjunction with the cooktop, and ramps up the speed as necessary.

LED Lighting
Cloaks the cooking area, and your creations, in an elegant glow.

Four-Speed Fan
Powerful performance with minimal noise.
Features
- Four-Speed Fan
- 600 CFM Blower Included
- Luxurious Finishes
- Electronic Control Panel
- Auto Connected Hood
- Baffle Filter
- LED Lighting
- Sophisticated Finishes
- American Made
Item Attributes
| Brand Code: | DACOR |
|---|---|
| Part Number: | DHD30M967WS |
| GTIN14: | 847364018513 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
DACOR 600 CFM 30-Inch Wall-Mounted Range Hood Stainless Steel - DHD30M967WS
- SKU-0000017312
- Model #DHD30M967WS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | D |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Surface Blemishes | Missing Filters |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | DACOR |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | DHD30M967WS |
| UPC/GTIN | 847364018513 |
| Capacity | 1.0000 |
| Depth | 24 |
| Width | 29 7/8 |
| Height | 18 |
| Complete Selection | DHD30M967WM - 30" Wall Hood, Graphite Stainless Steel DHD30M967WS - 30" Wall Hood, Silver Stainless Steel |
| Overall Dimensions | Width: 29 7/8" Height: 18" Depth: 24" |
| Requirements | Electrical: 120V, 60Hz, 15A |
| Accessories | AMDC306M - 6" Duct Cover for 30" Wall Hood, Graphite AMDC306S - 6" Duct Cover for 30" Wall Hood, Silver Stainless Steel AMDC3012M - 12" Duct Cover for 30" Wall Hood, Graphite AMDC3012S - 12" Duct Cover for 30" Wall Hood, Silver Stainless Steel AMDC3018M - 18" Duct Cover for 30" Wall Hood, Graphite AMDC3018S - 18" Duct Cover for 30" Wall Hood, Silver Stainless Steel AWHBF2 - Baffle (Set of 2) |
Smart functionality enables hood to automatically turn on in conjunction with a cooktop or a range. It recognizes the need to adjust intensity when necessary to ensure smoke and odor are remove from the air with minimal noise.
Image Features

Auto Connected Hood
Activate and adjust the hood with Bluetooth and ConnectOn auto-responsive technology. Turns on the ventilation in conjunction with the cooktop, and ramps up the speed as necessary.

LED Lighting
Cloaks the cooking area, and your creations, in an elegant glow.

Four-Speed Fan
Powerful performance with minimal noise.
Features
- Four-Speed Fan
- 600 CFM Blower Included
- Luxurious Finishes
- Electronic Control Panel
- Auto Connected Hood
- Baffle Filter
- LED Lighting
- Sophisticated Finishes
- American Made
Item Attributes
| Brand Code: | DACOR |
|---|---|
| Part Number: | DHD30M967WS |
| GTIN14: | 847364018513 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |














