| SKU: | DWR30M977WM, DWR30M977WS |
| Complete Selection: | DWR30M977WS - 30" Warming Drawer, Stainless Steel DWR30M977WM - 30" Warming Drawer, Graphite Stainless Steel |
| Interior Capacity: | 1.6 ft. |
| Overall Dimensions: | Width: 29 3/4" Height: 10 1/4" Depth: 22 13/16" |
| Requirements: | Electrical: 120, 60Hz, 15A |
| Warranty: | Up to 3 years limited parts & labor warranty when you register your product. |
With two cubic feet of space to keep your culinary creations at an ideal temperature, our beautifully designed Modernist Warming Drawer takes the anxiety out of entertaining, leaving you free to mingle until you’re ready to serve the meal.
Image Features

Auto-Timed Shutoff
A host has a lot to keep track of. Remembering to turn off the warming drawer is no longer one of them.

One-Touch Drawer
Gently opens with a simple tap.

Wide Temperature Range
Keep any dish warm with settings that range from 85(degree)F to 220(degree)F.
Features
- 500 Watt Heating Element
- A powerful heating element packs more than enough punch.
- Preset Modes
- Precise warming levels such as proof, low, medium and high give total control.
- Anti-Slip Mat
- Keeps crockery in place while the drawer is in use.
- Large Capacity
- Accommodates plates and ideas of all sizes with 1.6 cubic feet of space.
- Telescopic Rail
- For smooth operation and stability.
Item Attributes
| Brand Code: | DACOR |
|---|---|
| Part Number: | DWR30M977WM |
| GTIN14: | 847364018605 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Drawers / Kitchen Appliances |
DACOR 30-Inch Warming Drawer Stainless Steel - DWR30M977WM
- SKU-0000024133
- Model #DWR30M977WM
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | D |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Front Panel Scratches |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | DACOR |
|---|---|
| Category | Cooking / Drawers / Kitchen Appliances |
| Model Number | DWR30M977WM |
| UPC/GTIN | 847364018605 |
| Capacity | 1.2000 |
| Color | Graphite Stainless Steel |
| Depth | 22 13/16 |
| Width | 30 |
| Height | 29 5/8 |
| SKU: | DWR30M977WM, DWR30M977WS |
| Complete Selection: | DWR30M977WS - 30" Warming Drawer, Stainless Steel DWR30M977WM - 30" Warming Drawer, Graphite Stainless Steel |
| Interior Capacity: | 1.6 ft. |
| Overall Dimensions: | Width: 29 3/4" Height: 10 1/4" Depth: 22 13/16" |
| Requirements: | Electrical: 120, 60Hz, 15A |
| Warranty: | Up to 3 years limited parts & labor warranty when you register your product. |
With two cubic feet of space to keep your culinary creations at an ideal temperature, our beautifully designed Modernist Warming Drawer takes the anxiety out of entertaining, leaving you free to mingle until you’re ready to serve the meal.
Image Features

Auto-Timed Shutoff
A host has a lot to keep track of. Remembering to turn off the warming drawer is no longer one of them.

One-Touch Drawer
Gently opens with a simple tap.

Wide Temperature Range
Keep any dish warm with settings that range from 85(degree)F to 220(degree)F.
Features
- 500 Watt Heating Element
- A powerful heating element packs more than enough punch.
- Preset Modes
- Precise warming levels such as proof, low, medium and high give total control.
- Anti-Slip Mat
- Keeps crockery in place while the drawer is in use.
- Large Capacity
- Accommodates plates and ideas of all sizes with 1.6 cubic feet of space.
- Telescopic Rail
- For smooth operation and stability.
Item Attributes
| Brand Code: | DACOR |
|---|---|
| Part Number: | DWR30M977WM |
| GTIN14: | 847364018605 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Drawers / Kitchen Appliances |










