SKU:DWR30M977WM, DWR30M977WS
Complete Selection:DWR30M977WS - 30" Warming Drawer, Stainless Steel
DWR30M977WM - 30" Warming Drawer, Graphite Stainless Steel
Interior Capacity:1.6 ft.
Overall Dimensions:Width: 29 3/4"
Height: 10 1/4"
Depth: 22 13/16"
Requirements:Electrical: 120, 60Hz, 15A
Warranty:Up to 3 years limited parts & labor warranty when you register your product.
Image Features
feature-0
Auto-Timed Shutoff
feature-1
One-Touch Drawer
Gently opens with a simple tap.
feature-2
Wide Temperature Range
Keep any dish warm with settings that range from 85(degree)F to 220(degree)F.
Features
  • 500 Watt Heating Element
  • A powerful heating element packs more than enough punch.
  • Preset Modes
  • Precise warming levels such as proof, low, medium and high give total control.
  • Anti-Slip Mat
  • Keeps crockery in place while the drawer is in use.
  • Large Capacity
  • Accommodates plates and ideas of all sizes with 1.6 cubic feet of space.
  • Telescopic Rail
  • For smooth operation and stability.
Item Attributes
Brand Code: DACOR
Part Number: DWR30M977WM
GTIN14: 847364018605
Category Code:Cooking
Sub Category Code:Cooking / Drawers / Kitchen Appliances
DACOR 30-Inch Warming Drawer Stainless Steel - DWR30M977WM
  • SKU-0000024133
  • Model #DWR30M977WM
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade D
Product SourceOpen Box
Additional InfoFront Panel Scratches
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand DACOR
CategoryCooking / Drawers / Kitchen Appliances
Model Number DWR30M977WM
UPC/GTIN 847364018605
Capacity 1.2000
Color Graphite Stainless Steel
Depth 22 13/16
Width 30
Height 29 5/8
SKU:DWR30M977WM, DWR30M977WS
Interior Capacity:1.6 ft.