RAC36AHLHSR - 36" Column Panel Kit, Professional, Silver, Left
RAC00CPAAAA Column Pairing Kit
RAC00WFAAAA Water Filter
INTERIOR CONFIGURATION
Full Width Shelves : 4 ea.
Shelf Material : Tempered Glass, Metal Trim, Spill-Proof
Full Extension Drawers at 90° Door Opening Angle : Yes
FreshZone Drawer : Yes - Cheese (37°F) / ColdDrinks (33°F) / Mea.t (29°F)
Humidity Control Drawer : 2 ea.
Door Bins : 4 ea.
TEMPERATURE RANGES
Refrigerator : 34°F (1°C) to 44°F (7°C)
Refrigerator - Power Cool : 34°F (1°C)
FreshZone Drawer : 37°F (3°C) / 33°F (1°C) /29°F (-1°C)
Temperature fluctuation : 0.9°F* ( 0.5°C*)
EFFICIENCY
Annual Energy Consumption : 290 kWh
ENERGY STAR Qualified : Yes
CONFIGURATIONS
DRR36980LAP : 36" Refrigerator Column (Left Hinged)
DRR36980RAP : 36" Refrigerator Column (Right Hinged)
Dacor®, Silver Stainless
Image Features
feature-0
STEELCOOL INTERIOR WITH 3D LIGHTING
feature-1
HIDDEN TOUCH CONTROL PANEL
Touch to reveal a display that regulates temperature to preserve freshness.
feature-2
PUSH TO OPEN DOOR
Gently opens with a simple push.
feature-3
IQ REMOTE VIEW
feature-4
INTERNAL WATER DISPENSER
Serves fresh, filtered water and easily fill cups or pitchers.
feature-5
DESIGNED FOR SEAMLESS INTEGRATION
Dacor Columns can be installed flush in a 25inch cabinet depth, for a fully integrated look.
feature-6
PRECISE COOLING TECHNOLOGY
feature-7
LUXURY MATERIAL SELECTION
Features
  • HIDDEN TOUCH CONTROL PANEL
  • PUSH TO OPEN DOOR
  • IQ REMOTE VIEW
  • INTERNAL WATER DISPENSER
  • PRECISE COOLING TECHNOLOGY
  • LUXURY MATERIAL SELECTION
Item Attributes
Brand Code: DACOR
Part Number: RAC36AHLHSR
GTIN14: 887276249674
Category Code:Kitchen Appliances
Sub Category Code:Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
  • SKUI-0000035700
  • Model #RAC36AHLHSR
Last 1 in stock
TypeIn Box
Grade A
Product SourceOverstock
Additional InfoPart brand new in box
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand DACOR
CategoryKitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
Model Number RAC36AHLHSR
UPC/GTIN 887276249674
Capacity 21.6000
Color Stainless Steel
Depth 25
Width 35 3/4
Height 83 3/8
OVERALL DIMENSIONS
Width : 35-3/4"
Height : 83-3/8"
Depth : 23-13/16"
Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.
INTERIOR CAPACITY
21.6 cu. ft.
REQUIREMENTS
Electrical: 115V, 60Hz, 15A
ACCESSORIES
RAC00CPAAAA Column Pairing Kit
RAC00WFAAAA Water Filter
INTERIOR CONFIGURATION
Full Width Shelves : 4 ea.
Door Bins : 4 ea.
TEMPERATURE RANGES
EFFICIENCY
ENERGY STAR Qualified : Yes
CONFIGURATIONS
Dacor®, Silver Stainless
Image Features
feature-0
feature-1
feature-2
feature-3
feature-4
feature-5