DOP36M94DPS - 36" Pro Dual-Fuel Steam Range, Silver Stainless Steel, Liquid Propane
DOP36M94DHS - 36" Pro Dual-Fuel Steam Range, Silver Stainless Steel, Natural Gas/High Altitude
DOP36M94DAS - 36" Pro Dual-Fuel Steam Range, Silver Stainless Steel, Liquid Propane/High Altitude
DOP36M94DLM - 36" Pro Dual-Fuel Steam Range, Graphite Stainless Steel, Natural Gas
DOP36M94DPM - 36" Pro Dual-Fuel Steam Range, Graphite Stainless Steel, Liquid Propane
DOP36M94DHM - 36" Pro Dual-Fuel Steam Range, Graphite Stainless Steel, Natural Gas/High Altitude
DOP36M94DAM - 36" Pro Dual-Fuel Steam Range, Graphite Stainless Steel, Liquid Propane/High Altitude
Overall DimensionsWidth: 35 7/8"
Height: 36 1/8" - 37 1/2"
Depth: 27 1/2"
Burner ConfigurationLeft Front: 18,000 BTU
Left Rear: 16,000 BTU
Right Front: 22,000 BTU
Right Rear: 9,000 BTU
Griddle: 1,400W
Interior CapacityOven: 4.8 ft.
RequirementsElectrical: 240V / 208V, 60Hz, 50A
AccessoriesACS303 - Cookie Sheets (Set of 3)
AMBCB4 - Burner Caps, Black (Set of 4)
AMBCBR4 - Burner Caps, Brass (Set of 4)
AMEG - Electric Griddle
AMGR - Glide Rack
AMSAWR - Steam Water Resevoir
AORPVR - Roasting Pan with V-Rack
Image Features
feature-0
Steam-Assist Oven
feature-1
Wi-Fi-Enabled 7" LCD Control Panel
Automatically tilting, 7" smooth touch glass panel provides a full-touch culinary command center for pre-programmed settings and step-by-step recipes.
feature-2
Bespoke Production
Features
  • Steam-Assist Oven
  • Superior Steam Generation
  • Dual Four-Part Pure Convection
  • Powerful Broiling
  • SimmerSear Burners
  • Built-In Electric Griddle
  • True Centerpiece of the Kitchen
  • Black and Brass Burner Caps
  • Luxurious Finishes
  • Illumina Knobs
  • Brightvue Interior Lighting
  • SmartThings Integration
  • Chef Mode
  • Softshut Hinges
  • Auto Connected Hood
  • Perma-Flame
  • GreenClean
  • Glideracks
  • Artisan Craftsmanship
  • Authentic Materials
  • Sophisticated Finishes
  • Bespoken Production
Item Attributes
Brand Code: DACOR
Part Number: DOP36M94DPS
GTIN14: 847364019565
Category Code:Cooking
Sub Category Code:Cooking / Kitchen Appliances / Ranges
DACOR 36-Inch Pro-Style Dual Fuel Range Stainless Steel - DOP36M94DPS
  • SKU-0000025403
  • Model #DOP36M94DPS
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade B
Product SourceFormer Display Model
Additional InfoMinor Surface Blemishes (Minimal)
Available Quantity1
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 1
Protect Your Purchase535930(Learn More)
Accessories535927(Learn More)
Brand DACOR
CategoryCooking / Kitchen Appliances / Ranges
Model Number DOP36M94DPS
UPC/GTIN 847364019565
Capacity 4.8000
Depth 27 1/2
Width 35 7/8
Height 36 1/8
Complete SelectionDOP36M94DLS - 36" Pro Dual-Fuel Steam Range, Silver Stainless Steel, Natural Gas