DTI36M977BB/DA : 36" Induction Cooktop
Image Features
feature-0
7 INCH LCD CONTROL PANEL
Full-touch culinary command center for pre-programmed settings and step-by-step recipes.
feature-1
CHEF MODE
Receive expert cooking advice straight from the 7inch screen, guiding the user with video assisted step-by-step instructions.
feature-2
FLEXZONE
feature-3
EFFICIENT INDUCTION POWER
Five fully operational induction cooking zones that deliver up to 4800W of boost power ensuring quick boiling and ultra intense searing.
feature-4
VIRTUALFLAME
LED lights signal when the cooking zone is in use for extra safety.
feature-5
AUTO CONNECTED HOOD
Features
  • 7 INCH LCD CONTROL PANEL
  • CHEF MODE
  • FLEXZONE
  • EFFICIENT INDUCTION POWER
  • VIRTUALFLAME
  • AUTO CONNECTED HOOD
Item Attributes
Brand Code: DACOR
Part Number: DTI36M977BB
GTIN14: 847364019480
Category Code:Cooking
Sub Category Code:Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances
DACOR 36-Inch 6-Burner Induction Cooktop Black - DTI36M977BB
  • SKU-0000024132
  • Model #DTI36M977BB
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade D
Product SourceFormer Display Model
Additional InfoBottom Left Corner Glass Chip | Does Not Impact Functionality
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand DACOR
CategoryCooking / Cooktops / Kitchen Appliances
Model Number DTI36M977BB
UPC/GTIN 847364019480
Capacity 2.0000
Depth 21 1/4
Width 36
Height 04
OVERALL DIMENSIONS
Width : 36"
Height : 4"
Depth : 21-1/4"
Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.
BURNER CONFIGURATION
Left Front : 1,800W (2,600W Boost)
Left Rear : 1,800W (2,600W Boost)
Center : 3,600W (4,800W Boost)
Right Front : 1,800W (2,600W Boost)
Right Rear : 1,800W (2,600W Boost)
REQUIREMENTS
Electrical: 45A (240V) / 50A (208V)
CONFIGURATIONS
Image Features
feature-0
feature-1
feature-2
feature-3