DRF36C500SR/DA: 36 Inch Counter Depth French Door with a Reveal™ Door, Silver Stainless
DRF36C500MT/DA: 36 Inch Counter Depth French Door with a Reveal™ Door, Graphite Stainless
Image Features
feature-0
REVEAL(TM) DOOR
feature-1
BEVERAGE CENTER(TM)
feature-2
DUAL ICEMAKER
feature-3
SMART CONNECTIVITY
feature-4
METAL COOLING
Features
  • REVEAL(TM) DOOR
  • BEVERAGE CENTER(TM)
  • DUAL ICEMAKER
  • SMART CONNECTIVITY
  • METAL COOLING
Item Attributes
Brand Code: DACOR
Part Number: DRF36C500SR
GTIN14: 887276660639
Category Code:Kitchen Appliances
Sub Category Code:Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
DACOR 36" Counter Depth French Door With A Reveal Door Silver Stainless DRF36C500SR
  • SKU-0000031288
  • Model #DRF36C500SR
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade D
Product SourceOpen Box
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand DACOR
CategoryKitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
Model Number DRF36C500SR
UPC/GTIN 887276660639
Capacity 22.8000
Color Stainless Steel
Depth 28 1/2
Width 35 7/8
Height 70
OVERALL DIMENSIONS
Width : 35-7/8"
Height : 70"
Depth : 28-1/2"
Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.
TEMPERATURE RANGES
Refrigerator : 34°F (1°C) to 44°F (7°C)
Refrigerator - Power Cool : 34°F (1°C)
Freezer : -8°F (-23°C) to 5°F (-15°C)
Freezer - Power Freeze : -8°F (-23°C)
REQUIREMENTS
Electrical: 115 - 120V, 60 HZ, 10A