DOP48C96DLS/DA : 48" Pro Dual-Fuel Steam Range, Silver Stainless Steel, Natural Gas & Liquid Propane
DOP48C96DLM/DA : 48" Pro Dual-Fuel Steam Range, Graphite Stainless Steel, Natural Gas & Liquid Propane
Image Features
feature-0
WI-FI-ENABLED 7 INCH LCD CONTROL PANEL
Automatically tilting, 7inch smooth touch glass panel provides a full-touch culinary command center for pre-programmed settings and step-by-step recipes.
feature-1
REALSTEAM OVEN
feature-2
CHEF MODE
Receive expert cooking advice straight from the 7inch screen, guiding the user on the optimum rack setting, temperatures and timing.
feature-3
DUAL FOUR-PART PURE CONVECTION
feature-4
SIMMERSEAR BURNERS
feature-5
ILLUMINA KNOBS
feature-6
LUXURIOUS FINISHES
feature-7
SMARTTHINGS INTEGRATION
Features
  • REALSTEAM OVEN
  • CHEF MODE
  • SIMMERSEAR BURNERS
  • ILLUMINA KNOBS
  • LUXURIOUS FINISHES
  • SMARTTHINGS INTEGRATION
Item Attributes
Brand Code: DACOR
Part Number: DOP48C96DLS
GTIN14: 887276744155
Category Code:Cooking
Sub Category Code:Cooking / Kitchen Appliances / Ranges
DACOR 48" Pro Dual Fuel Steam Range Silver Stainless Steel Natural Gas Liquid Propane DOP48C96DLS
  • SKU-0000033670
  • Model #DOP48C96DLS
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade C
Product SourceFormer Display Model
Additional InfoDents On Left Side Body | Minor Indentation Bottom Right Front Panel Trim
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand DACOR
CategoryCooking / Kitchen Appliances / Ranges
Model Number DOP48C96DLS
UPC/GTIN 887276744155
Capacity 4.8000
Color Silver
Depth 27 1/2
Width 47 7/8
Height 36
OVERALL DIMENSIONS
Width : 47-7/8"
Height : 36-1/8"
Depth : 27-1/2"
Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.
BURNER CONFIGURATION
Left Front : 18,000 BTU
Left Rear : 16,000 BTU
Center Front : 22,000 BTU
Center Rear : 9,000 BTU
Right Front : 16,000 BTU
Right Rear : 16,000 BTU
Griddle : 1,400W
INTERIOR CAPACITY
Right Oven : 4.8 ft.
Left Oven : 1.8 ft.
REQUIREMENTS
Electrical: 240V, 60Hz, 50A
CONFIGURATIONS
Image Features
feature-0
feature-1
feature-2