| Number of Faucet Holes | 1 |
|---|---|
| Spout Projection | 6-1/2" |
| Certifications | ADA Compliant |
| Spout Style | Swivel Spout |
| Handle Style | Cross |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 11-5/8" |
| Collection | Tara. |
| Drain Assembly Included | Yes |
| Flow Rate | 1.2 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 2 |
| Distance from Aerator to Deck | 6-3/4" |
*CVR* CCY LFA TARA 1H LAV MXR W/ DR
Features
- 6 1/2" projection
- Swivel spout 360°
- M 18 x 1 aerator – female thread
- Total height 11 5/8"
- Height to aerator/spout outlet 6 3/4"
- 2x xControl ceramic disc cartridge 1/2"
- 2x M 10 x 1 screw-in high pressure hose
- US drain with overflow
- Low lead compliant
- Flange diameter 2 3/8"
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 22513892-460010 |
| GTIN14: | 4099477031514 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |
DORNBRACHT 22" Single Hole Lavatory Mixer With Drain Brushed Champagne (22kt Gold) 22513892-460010
- SKU-0000030136
- Model #22513892-460010
MSRP:$4,161.90Save $1,981.62
Mardey's Price: Was $2,725.34
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | None Identified |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | DORNBRACHT |
|---|---|
| Category | Bathroom Faucets |
| Model Number | 22513892-460010 |
| UPC/GTIN | 4099477031514 |
| Capacity | 1.2000 |
| Color | Brushed Champagne |
| Depth | 8 5/8 |
| Width | 21 5/8 |
| Height | 3 3/4 |
| Number of Faucet Holes | 1 |
|---|---|
| Spout Projection | 6-1/2" |
| Certifications | ADA Compliant |
| Spout Style | Swivel Spout |
| Handle Style | Cross |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 11-5/8" |
| Collection | Tara. |
| Drain Assembly Included | Yes |
| Flow Rate | 1.2 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 2 |
| Distance from Aerator to Deck | 6-3/4" |
*CVR* CCY LFA TARA 1H LAV MXR W/ DR
Features
- 6 1/2" projection
- Swivel spout 360°
- M 18 x 1 aerator – female thread
- Total height 11 5/8"
- Height to aerator/spout outlet 6 3/4"
- 2x xControl ceramic disc cartridge 1/2"
- 2x M 10 x 1 screw-in high pressure hose
- US drain with overflow
- Low lead compliant
- Flange diameter 2 3/8"
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 22513892-460010 |
| GTIN14: | 4099477031514 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |







