Dornbracht 33521705-000010 Specs
| Number of Faucet Holes | 1 |
|---|---|
| Spout Projection | 7-1/8" |
| Certifications | ADA Compliant |
| Spout Style | Fixed Spout Straight Spout |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 8-1/2" |
| Collection | CL.1 |
| Drain Assembly Included | No |
| Flow Rate | 1.06 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 1 |
| Distance from Aerator to Deck | 7-7/8" |
CCY 1.1 LFA SGL LEV LAV MXR L/ DRN
Features
- 173 mm projection
- Fixed spout
- Rectangular spray pattern with 40 individual jets
- Height of mixer 226 mm
- Base 56 x 52 mm
- Height up to aerator 212 mm
- Hole diameter 35 mm
- 2 x pressure hose with 3/8" cap nut
- Max. flow 4.5 l/min
- Lead-free
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 33521705-000010 |
| GTIN14: | 4029011702839 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |
DORNBRACHT 2" Cl.1 Single Lever Lavatory Mixer Without Drain 33521705-000010
- SKUI-0000095430
- Model #33521705-000010
MSRP:$3,138.30Save $1,507.38
Mardey's Price: Was $2,038.65
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | DORNBRACHT |
|---|---|
| Category | Bathroom Faucets |
| Model Number | 33521705-000010 |
| UPC/GTIN | 4029011702839 |
| Capacity | 1.0600 |
| Color | Chrome |
| Depth | 7 1/8 |
| Width | 2 1/4 |
| Height | 8 1/2 |
Dornbracht 33521705-000010 Specs
| Number of Faucet Holes | 1 |
|---|---|
| Spout Projection | 7-1/8" |
| Certifications | ADA Compliant |
| Spout Style | Fixed Spout Straight Spout |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 8-1/2" |
| Collection | CL.1 |
| Drain Assembly Included | No |
| Flow Rate | 1.06 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 1 |
| Distance from Aerator to Deck | 7-7/8" |
CCY 1.1 LFA SGL LEV LAV MXR L/ DRN
Features
- 173 mm projection
- Fixed spout
- Rectangular spray pattern with 40 individual jets
- Height of mixer 226 mm
- Base 56 x 52 mm
- Height up to aerator 212 mm
- Hole diameter 35 mm
- 2 x pressure hose with 3/8" cap nut
- Max. flow 4.5 l/min
- Lead-free
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 33521705-000010 |
| GTIN14: | 4029011702839 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |






