| Number of Faucet Holes | 2 |
|---|---|
| Spout Projection | 6-1/2" |
| Certifications | ADA Compliant |
| Spout Style | Swivel Spout |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 9" |
| Collection | Lot |
| Flow Rate | 1.5 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 1 |
| Distance from Aerator to Deck | 8-1/8" |
DORNBRACHT, Collection: Lot, Flow Rate: 1.5 gpm, Finish: Polished Chrome, Lead-Free/Contains Lead: Lead-Free
Features
- Coordinates with products from the Lot line
- Widespread faucet mounting type - 2 hole faucet
- Deck mounted faucet installs directly to sink or countertop
- Swivel spout rotates 360 degrees which allows for greater access to all areas of the sink
- Single lever handle controls the flow and temperature of water
- Low lead compliant
- ADA compliant
- Valve not included
- Mounting hardware included
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 32805680-000010 |
| GTIN14: | 4029011545894 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |
DORNBRACHT Lot 1.5 Gpm Widespread Bar Faucet With Swivel Spout And Mounting Hardware 32805680-000010
- SKUI-0000095427
- Model #32805680-000010
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | DORNBRACHT |
|---|---|
| Category | Bathroom Faucets |
| Model Number | 32805680-000010 |
| UPC/GTIN | 4029011545894 |
| Capacity | 1.5000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 6 1/2 |
| Width | 2 1/8 |
| Height | 9 1/16 |
| Number of Faucet Holes | 2 |
|---|---|
| Spout Projection | 6-1/2" |
| Certifications | ADA Compliant |
| Spout Style | Swivel Spout |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 9" |
| Collection | Lot |
| Flow Rate | 1.5 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 1 |
| Distance from Aerator to Deck | 8-1/8" |
DORNBRACHT, Collection: Lot, Flow Rate: 1.5 gpm, Finish: Polished Chrome, Lead-Free/Contains Lead: Lead-Free
Features
- Coordinates with products from the Lot line
- Widespread faucet mounting type - 2 hole faucet
- Deck mounted faucet installs directly to sink or countertop
- Swivel spout rotates 360 degrees which allows for greater access to all areas of the sink
- Single lever handle controls the flow and temperature of water
- Low lead compliant
- ADA compliant
- Valve not included
- Mounting hardware included
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 32805680-000010 |
| GTIN14: | 4029011545894 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |






