| Number of Faucet Holes | 3 |
|---|---|
| Spout Projection | 6-1/2" |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 5-5/8" |
| Collection | Vaia |
| Drain Assembly Included | Yes |
| Flow Rate | 1.2 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 2 |
| Distance from Aerator to Deck | 3-1/2" |
| Faucet Style | Widespread |
*CVR* CCY LFA VAIA 3H LAV MXR W/ DR
Features
- 6-1/2" Projection
- US drain with overflow
- Swiveling spout 360°
- Round aerated stream
- Total height 5-5/8"
- Height to aerator/spout outlet 3-1/2"
- Valve hole diameter 1-1/4"
- Spout hole diameter 1-3/8"
- Flange diameter 2-3/8"
- Water flow rate limited to max. 1.2 gpm
- Lead-free
- This product can help a building meet the requirements of Green Building Rating Systems, e.g. LEED®, BREEAM®, DGNB
- Suitable only for basins with overflow.
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 20705819-080010 |
| GTIN14: | 4029011953286 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |
DORNBRACHT Vaia 1.2 Gpm Widespread Bathroom Faucet With Drain Assembly 20705819-080010
- SKUI-0000095439
- Model #20705819-080010
MSRP:$3,830.10Save $1,858.84
Mardey's Price: Was $2,464.08
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | None Identified |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | DORNBRACHT |
|---|---|
| Category | Bathroom Faucets |
| Model Number | 20705819-080010 |
| UPC/GTIN | 4029011953286 |
| Capacity | 1.2000 |
| Color | Platinum |
| Depth | 6 1/2 |
| Width | 2 3/8 |
| Height | 5 5/8 |
| Number of Faucet Holes | 3 |
|---|---|
| Spout Projection | 6-1/2" |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 5-5/8" |
| Collection | Vaia |
| Drain Assembly Included | Yes |
| Flow Rate | 1.2 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 2 |
| Distance from Aerator to Deck | 3-1/2" |
| Faucet Style | Widespread |
*CVR* CCY LFA VAIA 3H LAV MXR W/ DR
Features
- 6-1/2" Projection
- US drain with overflow
- Swiveling spout 360°
- Round aerated stream
- Total height 5-5/8"
- Height to aerator/spout outlet 3-1/2"
- Valve hole diameter 1-1/4"
- Spout hole diameter 1-3/8"
- Flange diameter 2-3/8"
- Water flow rate limited to max. 1.2 gpm
- Lead-free
- This product can help a building meet the requirements of Green Building Rating Systems, e.g. LEED®, BREEAM®, DGNB
- Suitable only for basins with overflow.
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 20705819-080010 |
| GTIN14: | 4029011953286 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |






