| Width | 11-3/4" |
|---|---|
| Installation | Wall Mount |
| Shape | Rectangular |
| Length | 9-1/2" |
| Weight | 8.8 lbs |
| Collection | CL.1 MEM Supernova Symetrics |
| Flow Rate | 1.8 GPM |
| Spray Pattern | Rain |
DORNBRACHT, Flow Rate: 1.8 gpm, Finish: Polished Chrome
Features
- Details17-3/4" Projection
- PURE RAIN, flow rate max. 1.8 gpm (at 3 bar)
- Function from: 1.6 gpm
- Descaling system
- 11-3/4" x 9-1/2" Rain showerhead
- Flange 2-3/8" x 2-3/8"
- 1/2" connection
- With drip prevention
- This product reduces water consumption by 28% (compared to requirements of EPAct '92)
- This product contributes to meeting the requirements of the LEED® Green Building Rating
- This product can help a building meet the requirements of Green Building Rating Systems, e.g. LEED®, BREEAM®, DGNB
- Rough is required for installation- sold separately
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 28765980-000010 |
| GTIN14: | 4029011734663 |
| Category Code: | Showers |
| Sub Category Code: | Showers |
DORNBRACHT 33" Rain Showerhead 28765980-000010
- SKUI-0000095425
- Model #28765980-000010
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | DORNBRACHT |
|---|---|
| Category | Showers |
| Model Number | 28765980-000010 |
| UPC/GTIN | 4029011734663 |
| Capacity | 1.8000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 15 1/2 |
| Width | 33 1/4 |
| Height | 3 7/8 |
| Width | 11-3/4" |
|---|---|
| Installation | Wall Mount |
| Shape | Rectangular |
| Length | 9-1/2" |
| Weight | 8.8 lbs |
| Collection | CL.1 MEM Supernova Symetrics |
| Flow Rate | 1.8 GPM |
| Spray Pattern | Rain |
DORNBRACHT, Flow Rate: 1.8 gpm, Finish: Polished Chrome
Features
- Details17-3/4" Projection
- PURE RAIN, flow rate max. 1.8 gpm (at 3 bar)
- Function from: 1.6 gpm
- Descaling system
- 11-3/4" x 9-1/2" Rain showerhead
- Flange 2-3/8" x 2-3/8"
- 1/2" connection
- With drip prevention
- This product reduces water consumption by 28% (compared to requirements of EPAct '92)
- This product contributes to meeting the requirements of the LEED® Green Building Rating
- This product can help a building meet the requirements of Green Building Rating Systems, e.g. LEED®, BREEAM®, DGNB
- Rough is required for installation- sold separately
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 28765980-000010 |
| GTIN14: | 4029011734663 |
| Category Code: | Showers |
| Sub Category Code: | Showers |






