| Number of Faucet Holes | 1 |
|---|---|
| Spout Projection | 11-1/8" |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Freestanding |
| Height | 43-3/8" |
| Collection | Meta Tara. |
| Flow Rate | 6.5 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Separate Diverter Handle | Yes |
| Handshower Included | Yes |
DORNBRACHT, Collection: Meta, 6.7 gpm Flow Rate, Polished Chrome
Features
- Spout: Round aerated stream
- Water flow rate limited to max. 5.2 gpm
- Hand-held shower: COMPACT RAIN, flow rate max. 1.8 gpm (at 3 bar)
- Baton hand shower with descaling system
- Swiveling spout 360°
- 11-1/8" Projection
- Hand shower bracket
- Integrated diverter
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 25863661-00 |
| GTIN14: | 4029011766985 |
| Category Code: | Tub Faucets |
| Sub Category Code: | Tub Faucets |
DORNBRACHT 33" Trime For Freestanding Tub Filler With Handshower 25863661-00
- SKUI-0000091148
- Model #25863661-00
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | DORNBRACHT |
|---|---|
| Category | Tub Faucets |
| Model Number | 25863661-00 |
| UPC/GTIN | 4029011766985 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 15 1/2 |
| Width | 33 1/4 |
| Height | 40 5/8 |
| Number of Faucet Holes | 1 |
|---|---|
| Spout Projection | 11-1/8" |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Freestanding |
| Height | 43-3/8" |
| Collection | Meta Tara. |
| Flow Rate | 6.5 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Separate Diverter Handle | Yes |
| Handshower Included | Yes |
DORNBRACHT, Collection: Meta, 6.7 gpm Flow Rate, Polished Chrome
Features
- Spout: Round aerated stream
- Water flow rate limited to max. 5.2 gpm
- Hand-held shower: COMPACT RAIN, flow rate max. 1.8 gpm (at 3 bar)
- Baton hand shower with descaling system
- Swiveling spout 360°
- 11-1/8" Projection
- Hand shower bracket
- Integrated diverter
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 25863661-00 |
| GTIN14: | 4029011766985 |
| Category Code: | Tub Faucets |
| Sub Category Code: | Tub Faucets |






