Dornbracht 25863705-00 Specs
| Number of Faucet Holes | 1 |
|---|---|
| Spout Projection | 9-3/8" |
| Spout Style | Straight Spout |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Freestanding |
| Height | 39-5/8" |
| Collection | CL.1 |
| Flow Rate | 6.5 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Separate Diverter Handle | Yes |
| Handshower Included | Yes |
CL.1 – Sharpen your senses. Dornbracht presents CL.1, a new fittings series for the bathroom. Its progressive design language marks the start of a new era of Dornbracht design – dynamic, animated and elegant. CL.1 also has two striking and innovative features: a new flow pattern that gently immerses the user’s hands in 40 soft, individual jets of water and surface textures that give the handles a special look and feel.
Features
- Individual colours: For many series, we put the entire range of RAL colours into effect as painted surfaces - from a minimum quantity of one.
- Expanding the variety of finishes: With electroplating technology, PVD, powder-coating or wet painting, the possibilities are almost limitless
- Flange 5-1/8" x 5-1/8"
- Spout flow rate max. 6.5 gpm
- Hand shower flow rate max. 1.8 gpm
- Metal shower hose 49-1/4" with anti-twist device
- Height to aerator/spout outlet 33-1/2" - 36-1/4"
- Lower body height 23-1/2" - 26-1/4"
- Baton hand shower with descaling system
- Hand shower set: Standard spray
- California Energy Commission (CEC)
- ASME A112.18.1/CSA B125.1
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 25863705-00 |
| GTIN14: | 4029011766992 |
| Category Code: | Tub Faucets |
| Sub Category Code: | Tub Faucets |
DORNBRACHT 5" Cl 1 Tub Spout In Polished Chrome 25863705-00
- SKUI-0000096832
- Model #25863705-00
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | DORNBRACHT |
|---|---|
| Category | Tub Faucets |
| Model Number | 25863705-00 |
| UPC/GTIN | 4029011766992 |
| Capacity | 6.5000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 9 3/8 |
| Width | 5 1/8 |
| Height | 39 5/8 |
Dornbracht 25863705-00 Specs
| Number of Faucet Holes | 1 |
|---|---|
| Spout Projection | 9-3/8" |
| Spout Style | Straight Spout |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Freestanding |
| Height | 39-5/8" |
| Collection | CL.1 |
| Flow Rate | 6.5 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Separate Diverter Handle | Yes |
| Handshower Included | Yes |
CL.1 – Sharpen your senses. Dornbracht presents CL.1, a new fittings series for the bathroom. Its progressive design language marks the start of a new era of Dornbracht design – dynamic, animated and elegant. CL.1 also has two striking and innovative features: a new flow pattern that gently immerses the user’s hands in 40 soft, individual jets of water and surface textures that give the handles a special look and feel.
Features
- Individual colours: For many series, we put the entire range of RAL colours into effect as painted surfaces - from a minimum quantity of one.
- Expanding the variety of finishes: With electroplating technology, PVD, powder-coating or wet painting, the possibilities are almost limitless
- Flange 5-1/8" x 5-1/8"
- Spout flow rate max. 6.5 gpm
- Hand shower flow rate max. 1.8 gpm
- Metal shower hose 49-1/4" with anti-twist device
- Height to aerator/spout outlet 33-1/2" - 36-1/4"
- Lower body height 23-1/2" - 26-1/4"
- Baton hand shower with descaling system
- Hand shower set: Standard spray
- California Energy Commission (CEC)
- ASME A112.18.1/CSA B125.1
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 25863705-00 |
| GTIN14: | 4029011766992 |
| Category Code: | Tub Faucets |
| Sub Category Code: | Tub Faucets |





