| Number of Faucet Holes | 3 |
|---|---|
| Spout Projection | 7-7/8" |
| Certifications | ADA Compliant |
| Handle Style | Knob |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 12-1/8" |
| Collection | CL.1 |
| Drain Assembly Included | No |
| Flow Rate | 1.1 GPM |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 2 |
| Faucet Style | Widespread |
DORNBRACHT, Collection: Cl1, 1.1 gpm Flow Rate, Matte Platinum
Features
- Brass construction
- Deck mount installation
- Rigid spout
- Without drain
- Rectangular aerator with 40 individual streams
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 13717705-06 |
| GTIN14: | 4029011702624 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |
DORNBRACHT Lavatory Spout Deck Mounted Without Drain 13717705-06
- SKUI-0000095437
- Model #13717705-06
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | DORNBRACHT |
|---|---|
| Category | Bathroom Faucets |
| Model Number | 13717705-06 |
| UPC/GTIN | 4029011702624 |
| Capacity | 4.0000 |
| Color | Brushed Platinum |
| Depth | 10 1/8 |
| Width | 24 1/4 |
| Height | 13 1/2 |
| Number of Faucet Holes | 3 |
|---|---|
| Spout Projection | 7-7/8" |
| Certifications | ADA Compliant |
| Handle Style | Knob |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 12-1/8" |
| Collection | CL.1 |
| Drain Assembly Included | No |
| Flow Rate | 1.1 GPM |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 2 |
| Faucet Style | Widespread |
DORNBRACHT, Collection: Cl1, 1.1 gpm Flow Rate, Matte Platinum
Features
- Brass construction
- Deck mount installation
- Rigid spout
- Without drain
- Rectangular aerator with 40 individual streams
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 13717705-06 |
| GTIN14: | 4029011702624 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |




