Dornbracht 36428970-060010 Specs
| Certifications | ADA Compliant |
|---|---|
| Handle Style | Knob |
| Shape | Round |
| Weight | 2.4 lbs 3.2 lbs |
| Collection | Meta Tara. Tara.Logic Vaia |
| Handle Material | Metal |
| Number of Handles | 2 |
| Diameter | 5-7/8" |
| Integrated Volume Control | Yes |
| Rough Included | No |
| Application | Thermostatic Control |
Dornbracht’s Platinum Matte finish combines sophisticated platinum tones with elegant non-reflective surfaces perfect for contemporary luxury bathroom designs. This premium finish offers exceptional durability and easy maintenance while creating refined metallic accents that complement modern architectural styles, delivering German precision manufacturing and superior performance.
Features
- Projection: 2-3/8"
- width: 8-7/8"
- height: 3-1/8"
- depth: 8-1/4"
- Diverter with integrated volume control and integrated stops
- Cover plate A 5-7/8"
- Temperature control handle with safety lock at 100ºF/ 38ºC
- Max. temperature can be set on the trim
- Surface: Platinum Matte
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 36428970060010 |
| GTIN14: | 4029011747137 |
| Category Code: | Shower Components |
| Sub Category Code: | Shower Components |
DORNBRACHT Tara Three Way Thermostat 36428970060010
- SKUI-0000100363
- Model #36428970060010
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | DORNBRACHT |
|---|---|
| Category | Shower Components |
| Model Number | 36428970060010 |
| UPC/GTIN | 4029011747137 |
| Capacity | 3.0000 |
| Color | Platinum Matte |
| Depth | 8 1/4 |
| Width | 8 7/8 |
| Height | 3 1/8 |
Dornbracht 36428970-060010 Specs
| Certifications | ADA Compliant |
|---|---|
| Handle Style | Knob |
| Shape | Round |
| Weight | 2.4 lbs 3.2 lbs |
| Collection | Meta Tara. Tara.Logic Vaia |
| Handle Material | Metal |
| Number of Handles | 2 |
| Diameter | 5-7/8" |
| Integrated Volume Control | Yes |
| Rough Included | No |
| Application | Thermostatic Control |
Dornbracht’s Platinum Matte finish combines sophisticated platinum tones with elegant non-reflective surfaces perfect for contemporary luxury bathroom designs. This premium finish offers exceptional durability and easy maintenance while creating refined metallic accents that complement modern architectural styles, delivering German precision manufacturing and superior performance.
Features
- Projection: 2-3/8"
- width: 8-7/8"
- height: 3-1/8"
- depth: 8-1/4"
- Diverter with integrated volume control and integrated stops
- Cover plate A 5-7/8"
- Temperature control handle with safety lock at 100ºF/ 38ºC
- Max. temperature can be set on the trim
- Surface: Platinum Matte
Item Attributes
| Brand Code: | DORNBRACHT |
|---|---|
| Part Number: | 36428970060010 |
| GTIN14: | 4029011747137 |
| Category Code: | Shower Components |
| Sub Category Code: | Shower Components |





