Basic Information
| MPN? | 0934100092 |
|---|---|
| UPC / GTIN | 4053424691817 |
| Manufacturer | Duravit |
| Series? | Ceramic |
| Install Location | Bathroom |
Dimensions and Measurements
| Item Type | Toilet Tank |
|---|---|
| Height (Inches)? | 15-1/2" |
| Length (Inches)? | 15-1/2" |
| Width (Inches)? | 6-1/4" |
| Dimensions? | 15.5" x 15.5" x 6.3" |
| Weight? | 28.70 |
| Gallons Per Flush | 1.6 GPF |
Characteristics and Features
| Finish? | White |
|---|---|
| Flush Type | Dual Flush |
Item is a toilet tank from the Happy D.2 collection. It features high-quality materials and is designed to cUPC compliance. By creating an advanced manufacturing process, Duravit has made itself known for its strong and reliable products. Trusted and proven, Duravit has a wide selection of items to choose from, all with the assurance of a toughness and innovation to form and function.
Features
- Coordinates with products from the Happy D.2 line seamlessly
- Tank only configuration - giving you the opportunity to select your matching bowl
- Installs in a configuration
- Top of tank push button flush
- Constructed of ceramic ensuring dependability and durability
- WaterSense certified - toilet uses 20% less water than the current standard while maintaining superior performance
Item Attributes
| Brand Code: | DURAVIT |
|---|---|
| Part Number: | 934100092 |
| GTIN14: | 4053424691817 |
| Category Code: | Toilets |
| Sub Category Code: | Toilets |
DURAVIT Happy D.2 16" White Tank 934100092
- SKUI-0000121328
- Model #934100092
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | DURAVIT |
|---|---|
| Category | Toilets |
| Model Number | 934100092 |
| UPC/GTIN | 4053424691817 |
| Capacity | 1.6000 |
| Color | White |
| Depth | 6 1/4 |
| Width | 15 1/2 |
| Height | 15 1/2 |
Basic Information
| MPN? | 0934100092 |
|---|---|
| UPC / GTIN | 4053424691817 |
| Manufacturer | Duravit |
| Series? | Ceramic |
| Install Location | Bathroom |
Dimensions and Measurements
| Item Type | Toilet Tank |
|---|---|
| Height (Inches)? | 15-1/2" |
| Length (Inches)? | 15-1/2" |
| Width (Inches)? | 6-1/4" |
| Dimensions? | 15.5" x 15.5" x 6.3" |
| Weight? | 28.70 |
| Gallons Per Flush | 1.6 GPF |
Characteristics and Features
| Finish? | White |
|---|---|
| Flush Type | Dual Flush |
Item is a toilet tank from the Happy D.2 collection. It features high-quality materials and is designed to cUPC compliance. By creating an advanced manufacturing process, Duravit has made itself known for its strong and reliable products. Trusted and proven, Duravit has a wide selection of items to choose from, all with the assurance of a toughness and innovation to form and function.
Features
- Coordinates with products from the Happy D.2 line seamlessly
- Tank only configuration - giving you the opportunity to select your matching bowl
- Installs in a configuration
- Top of tank push button flush
- Constructed of ceramic ensuring dependability and durability
- WaterSense certified - toilet uses 20% less water than the current standard while maintaining superior performance
Item Attributes
| Brand Code: | DURAVIT |
|---|---|
| Part Number: | 934100092 |
| GTIN14: | 4053424691817 |
| Category Code: | Toilets |
| Sub Category Code: | Toilets |






