| Number of Faucet Holes | 3 |
|---|---|
| Spout Projection | 6-3/16" |
| Spout Style | Straight Spout |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 4-1/2" |
| Collection | Equility |
| Flow Rate | 1.2 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 2 |
| Distance from Aerator to Deck | 3-9/16" |
| Faucet Style | Widespread |
DXV Bathroom Faucet, EQUILITY® Collection, Faucet Configuration: Widespread, Theme/Style: Contemporary, Deck Mounting, 3-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Matte Black, Finish Family: Black, 8 in Faucet Center, 2-Handle Handles, Lever Handle Style, Brass Handle, Brass Body, 1.2 gpm Flow Rate, 3-9/16 in Spout Height, 5-3/8 in Spout Reach, Fixed Spout, Ceramic Disc, 1-1/2 in Maximum Deck Thickness, 3/8 in Connection, Compression Connection, Low Lead Low Lead, Additional Information: 1-3/8 in Dia Hole
Features
- Cast brass spout
- 3/8 in compression braided, stainless steel flexible supply hose
- Lead-free faucet contains
Item Attributes
| Brand Code: | DXV |
|---|---|
| Part Number: | D35109800.243 |
| GTIN14: | 012611607974 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |
DXV Equility 1.2 Gpm Widespread Bathroom Faucet D35109800.243
- SKUI-0000091021
- Model #D35109800.243
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | DXV |
|---|---|
| Category | Bathroom Faucets |
| Model Number | D35109800.243 |
| UPC/GTIN | 012611607974 |
| Capacity | 1.2000 |
| Color | Matte Black |
| Depth | 1/16 |
| Width | 13 15/16 |
| Height | 4 1/2 |
| Number of Faucet Holes | 3 |
|---|---|
| Spout Projection | 6-3/16" |
| Spout Style | Straight Spout |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 4-1/2" |
| Collection | Equility |
| Flow Rate | 1.2 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 2 |
| Distance from Aerator to Deck | 3-9/16" |
| Faucet Style | Widespread |
DXV Bathroom Faucet, EQUILITY® Collection, Faucet Configuration: Widespread, Theme/Style: Contemporary, Deck Mounting, 3-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Matte Black, Finish Family: Black, 8 in Faucet Center, 2-Handle Handles, Lever Handle Style, Brass Handle, Brass Body, 1.2 gpm Flow Rate, 3-9/16 in Spout Height, 5-3/8 in Spout Reach, Fixed Spout, Ceramic Disc, 1-1/2 in Maximum Deck Thickness, 3/8 in Connection, Compression Connection, Low Lead Low Lead, Additional Information: 1-3/8 in Dia Hole
Features
- Cast brass spout
- 3/8 in compression braided, stainless steel flexible supply hose
- Lead-free faucet contains
Item Attributes
| Brand Code: | DXV |
|---|---|
| Part Number: | D35109800.243 |
| GTIN14: | 012611607974 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |









