DXV D35160802.144 Specs
| Number of Faucet Holes | 2 |
|---|---|
| Spout Projection | 5-3/16" |
| Certifications | ADA Compliant CalGreen Watersense |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 5" |
| Collection | Fitzgerald |
| Flow Rate | 1.2 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 2 |
| Distance from Aerator to Deck | 3-1/16" |
| Faucet Style | Widespread |
CCY LFA 1.2 2HDL LEV W/SPRD FCT BN
Features
- From the Fitzgerald Collection - Golden Era Movement
- Lends character and elegance to the classic bathroom
- Durable cast brass spout and metal lever handles for smooth water control
- Quality ceramic disc valves ensure drip-free reliability
- Lead-free design contains ?0.25% total lead content by weighted volume
- WaterSense® certified for efficiency and performance
- CEC and CALGreen® compliant
- Maximum flow rate: 1.2 gpm (4.5 L/min)
Item Attributes
| Brand Code: | DXV |
|---|---|
| Part Number: | D35160802.144 |
| GTIN14: | 012611282379 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |
DXV Fitzgerald 1.2 Gpm Widespread Bathroom Faucet D35160802.144
- SKUI-0000097859
- Model #D35160802.144
MSRP:$1,088.00Save $513.21
Mardey's Price: Was $718.49
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | DXV |
|---|---|
| Category | Bathroom Faucets |
| Model Number | D35160802.144 |
| UPC/GTIN | 012611282379 |
| Capacity | 1.2000 |
| Color | Brushed Nickel |
| Depth | 14 3/4 |
| Width | 07 |
| Height | 05 |
DXV D35160802.144 Specs
| Number of Faucet Holes | 2 |
|---|---|
| Spout Projection | 5-3/16" |
| Certifications | ADA Compliant CalGreen Watersense |
| Handle Style | Lever |
| Installation | Deck Mount |
| Height | 5" |
| Collection | Fitzgerald |
| Flow Rate | 1.2 GPM |
| Ceramic Disc Cartridge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Handle Position | Side |
| Number of Handles | 2 |
| Distance from Aerator to Deck | 3-1/16" |
| Faucet Style | Widespread |
CCY LFA 1.2 2HDL LEV W/SPRD FCT BN
Features
- From the Fitzgerald Collection - Golden Era Movement
- Lends character and elegance to the classic bathroom
- Durable cast brass spout and metal lever handles for smooth water control
- Quality ceramic disc valves ensure drip-free reliability
- Lead-free design contains ?0.25% total lead content by weighted volume
- WaterSense® certified for efficiency and performance
- CEC and CALGreen® compliant
- Maximum flow rate: 1.2 gpm (4.5 L/min)
Item Attributes
| Brand Code: | DXV |
|---|---|
| Part Number: | D35160802.144 |
| GTIN14: | 012611282379 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |








