| Mounting/Installation | |
| Interior/Exterior | Interior |
| Location Rating | Damp |
| Dimensions | |
| Extension | 3.25 |
| Width | 30.00" |
| Light Source | |
| Delivered Lumens | 383 |
| Product/Ordering Information | |
| SKU | 86004SN |
| Finish | Satin Nickel |
| UPC | 887913602138 |
| Housing | |
| Primary Material | STEEL |
| Diffuser Description | 30" Mirror |
SKU: 86004SN (Satin Nickel) The Chennai(TM) 30 inch mirror epitomizes premium with its unique lighting effect and refined, timeless Satin Nickel finish. Chennai adds refined to your modern and contemporary spaces. The (eback)lan collection of mirrors is unparalleled in design. The Chennai LED mirror is a premium decorative mirror. Its wall wash of light creates a unique effect of indirect lighting that’s both mysterious and alluring. The Chennai is a premium decorative mirror ideal for your family room, entryway, hallway, and bedroom. Integrated LED Chennai produces an ambient light with a wall wash effect that’s both mysterious and alluring. CSA UL Listed Damp
Features
- The Chennai 30 inch mirror epitomizes premium decor
- Its integrated LED light creates a unique effect that's both mysterious and alluring
- Its timeless Satin Nickel finish won't go unnoticed, as this mirror is sure to become the highlight of the room
- Integrated soft white (3000K) light source delivers 383 lumens
- The Chennai is a premium decorative mirror ideal for your family room, entryway, hallway, and bedroom
- Coordinate with Satin Nickel accent pieces
- Chennai produces an ambient light with a wall wash effect that's both mysterious and alluring
- Mounting hardware and instruction manual included with purchase
- ETL Listed Damp for high humidity areas such as enclosed porches, sunrooms, bathrooms and more
Item Attributes
| Brand Code: | Elan |
|---|---|
| Part Number: | 86004SN |
| GTIN14: | 887913602138 |
| Category Code: | Bathroom Mirrors |
| Sub Category Code: | Bathroom Mirrors |
Elan Chennai 30 In X 30 In Framed Round Dimmable Led Lighted Bathroom Vanity Mirror 86004SN
- SKUI-0000100327
- Model #86004SN
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | Elan |
|---|---|
| Category | Bathroom Mirrors |
| Model Number | 86004SN |
| UPC/GTIN | 887913602138 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Satin Nickel |
| Depth | 3 1/4 |
| Width | 30 |
| Height | 30 |
| Mounting/Installation | |
| Interior/Exterior | Interior |
| Location Rating | Damp |
| Dimensions | |
| Extension | 3.25 |
| Width | 30.00" |
| Light Source | |
| Delivered Lumens | 383 |
| Product/Ordering Information | |
| SKU | 86004SN |
| Finish | Satin Nickel |
| UPC | 887913602138 |
| Housing | |
| Primary Material | STEEL |
| Diffuser Description | 30" Mirror |
SKU: 86004SN (Satin Nickel) The Chennai(TM) 30 inch mirror epitomizes premium with its unique lighting effect and refined, timeless Satin Nickel finish. Chennai adds refined to your modern and contemporary spaces. The (eback)lan collection of mirrors is unparalleled in design. The Chennai LED mirror is a premium decorative mirror. Its wall wash of light creates a unique effect of indirect lighting that’s both mysterious and alluring. The Chennai is a premium decorative mirror ideal for your family room, entryway, hallway, and bedroom. Integrated LED Chennai produces an ambient light with a wall wash effect that’s both mysterious and alluring. CSA UL Listed Damp
Features
- The Chennai 30 inch mirror epitomizes premium decor
- Its integrated LED light creates a unique effect that's both mysterious and alluring
- Its timeless Satin Nickel finish won't go unnoticed, as this mirror is sure to become the highlight of the room
- Integrated soft white (3000K) light source delivers 383 lumens
- The Chennai is a premium decorative mirror ideal for your family room, entryway, hallway, and bedroom
- Coordinate with Satin Nickel accent pieces
- Chennai produces an ambient light with a wall wash effect that's both mysterious and alluring
- Mounting hardware and instruction manual included with purchase
- ETL Listed Damp for high humidity areas such as enclosed porches, sunrooms, bathrooms and more
Item Attributes
| Brand Code: | Elan |
|---|---|
| Part Number: | 86004SN |
| GTIN14: | 887913602138 |
| Category Code: | Bathroom Mirrors |
| Sub Category Code: | Bathroom Mirrors |











