Base Model with Left Hinge*
AMB2-23.25X30.00- D2-DF-LT-OS-30K
Fixture Dimensions
23.25"W x 30.00"H x 4.65"D (590mm x 762mm x 118mm)
Rough-In Dimensions
22.36"W x 28.62"H x 3.93"D (568mm x 727mm x 100mm)
Power Requirements
120 VAC, 66W
Add Ambiance™ to your bathroom space and create a
uniquely modern look with real-world functionality. It
features a frame of lustrous light and a precision polished
edge — an ideal match for your contemporary décor.
Features
• Copper-free, corrosion-resistant OmegaMirror™
• Forward-facing task lighting in the mirror door
• Forward-phase dimming
• Matte silver aluminum cabinet body
• Wide 140° door swing for optimized usage
• Edge-guard protective trim around entire mirror door
• Soft close, adjustable damping, quiet landing, and fast close hinges
• Easy-mount hinge system for simple installation
• Mirrored interior with automatic top light
• Integrated defogger and integrated night light
• Adjustable glass shelves • Magnetic strip for small personal grooming tools
• Surface mounting kit included
• Interior 20 Amp, 120V AC duplex receptacle with Type A and C USB charging ports
• 400-hour CASS testing ensures suitability for highmoisture environments
• Environmentally sustainable
• Energy efficient
• Easy installation
• Title 24 compliant
Item Attributes
| Brand Code: | Electric Mirror |
|---|---|
| Part Number: | AMB2-23.25X30.00-D2-DF-LT-OS-30K |
| GTIN14: | 653981539207 |
| Category Code: | Bathroom Mirrors |
| Sub Category Code: | Bathroom Mirrors |
Electric Mirror Ambiance Medicine Cabinet With Light AMB2-23.25X30.00-D2-DF-LT-OS-30K
- SKUI-0000100328
- Model #AMB2-23.25X30.00-D2-DF-LT-OS-30K
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | Electric Mirror |
|---|---|
| Category | Bathroom Mirrors |
| Model Number | AMB2-23.25X30.00-D2-DF-LT-OS-30K |
| UPC/GTIN | 653981539207 |
| Capacity | 66.0000 |
| Color | Natural-looking LED light color |
| Depth | 4 5/8 |
| Width | 23 1/4 |
| Height | 30 |
Base Model with Left Hinge*
AMB2-23.25X30.00- D2-DF-LT-OS-30K
Fixture Dimensions
23.25"W x 30.00"H x 4.65"D (590mm x 762mm x 118mm)
Rough-In Dimensions
22.36"W x 28.62"H x 3.93"D (568mm x 727mm x 100mm)
Power Requirements
120 VAC, 66W
Add Ambiance™ to your bathroom space and create a
uniquely modern look with real-world functionality. It
features a frame of lustrous light and a precision polished
edge — an ideal match for your contemporary décor.
Features
• Copper-free, corrosion-resistant OmegaMirror™
• Forward-facing task lighting in the mirror door
• Forward-phase dimming
• Matte silver aluminum cabinet body
• Wide 140° door swing for optimized usage
• Edge-guard protective trim around entire mirror door
• Soft close, adjustable damping, quiet landing, and fast close hinges
• Easy-mount hinge system for simple installation
• Mirrored interior with automatic top light
• Integrated defogger and integrated night light
• Adjustable glass shelves • Magnetic strip for small personal grooming tools
• Surface mounting kit included
• Interior 20 Amp, 120V AC duplex receptacle with Type A and C USB charging ports
• 400-hour CASS testing ensures suitability for highmoisture environments
• Environmentally sustainable
• Energy efficient
• Easy installation
• Title 24 compliant
Item Attributes
| Brand Code: | Electric Mirror |
|---|---|
| Part Number: | AMB2-23.25X30.00-D2-DF-LT-OS-30K |
| GTIN14: | 653981539207 |
| Category Code: | Bathroom Mirrors |
| Sub Category Code: | Bathroom Mirrors |












